12 Şubat Etkinlikleri Başladı

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

12 Şubat Etkinlikleri Başladı

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü Valilik önünden Ulucamiye düzenlenen kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle başladı.

Kahramanmaraş Trabzon Bulvarı’nda başlayan Kurtuluş Bayramı etkinlikleri kapsamında ilk olarak protokol, vatandaşlarla birlikte kortej yürüyüşü yaptı. Ulu Cami Meydanı'nda tamamlanan yürüyüş sonrası cuma namazında Kahramanmaraş’ın kurtuluşunun konu alındığı hutbe okundu.

Kortej yürüyüşü sırasında Vali Vahdettin Özkan, ''Kahramanmaraş'ta bugün yüksek derecede bir heyecan ve coşku var'' dedi ve şöyle konuştu; ''Dün istiklalini güvence altına almak için yaptığı fedakarlık, istikbalini güvence altına almak için şahlanmış halde öğrencisi ile ebeveyni ile öğretmeni ile tüm Kahramanmaraş halkı ile düşmanın Anadolu'dan defnedilmesinin başlangıcı olan Kahramanmaraş'ta ki direnişi bugün heyecanla selam veriyorlar. Böyle bir direnişe selam olsun diyorlar. İstikbalde gençlerimizin örnek alması gereken bir destanıdır Kahramanmaraş. Maraş Anadolu'da ki diriliş ruhunun istiklale ve istikbale yönelik temayülün ifadesidir. Bugün'de 99.yılda büyük bir heyecanla, devleti ile milleti ile hep beraber bir heyecan ile kutluyoruz. İnşallah bu ruh daim olur. Bütün gençlerimize intikal etmiş oluruz. Gençlerimizde bu heyecanla bu bayrağı alıp, ilelebet devleti, milleti muhafaza edip koruyacaktır.''

Öncelikle herkesin, Kahramanmaraş'ın kurtuluş bayramını tebrik ediyorum diyerek sözlerine başlayan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, ''Bayramlar zaten coşku demektir. Kahramanmaraş'ın kurtuluş şenlikleri görüldüğü gibi gün öncesinden başlar ve değişik etkinlikler  ile en az bir hafta sürer. Bugün o etkinliklerden bir tanesini hep beraber yaşıyoruz. Ben herkesin bayramını tebrik ediyorum. Olandan ibret alınsın. Nesilden nesil'e salınsın. Yoksa tarih tekrar eder. Bunlardan ibret alınmalı. Herkesin bayramını kutluyorum'' ifadelerine yer verdi.

Bugün bizim onur yılımız. Şeref yılımız. Kahraman ecdadımız bundan tam 99 yıl önce, dünya'da eşi benzeri görülmemiş bir destan yazdı diyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, ''Bizim istiklal savaşımızın meşalesi Kahramanmaraş'ta ateşlendi. Türk tarihi için bu çok önemli bir dönüm noktasıdır. Kahramanmaraş destanı, Kahramanmaraş savunması bir şehrin, bir devleti nasıl yendiği, dünyaya ispatlanmış oldu. İman ve inanç oldu Kahraman ecdadımız onur ve şerefi için canını ortaya koydu. Onlar her zaman bize ilham kaynağı olacak. Onlar her zaman bizim gururumuz olacak. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz'' dedi.

Bugünün gerçekten çok coşkulu bir gün olduğunu ifade eden AK Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör,  ''Kahramanmaraş'ın tarihi zaferle dolu. Bugünde Onikişubat'ı hemşehrilerimizle coşkuyla kutluyoruz. Allah tabi o günleri bir daha getirmesin. Bu toprak için kendini feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz'' diye konuştu.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise, ''Biliyorsunuz, Kahramanmaraş bir istiklal kenti. Bir başka ifade ile kurtuluş mücadelemizin başlatıldığı kent. Dolayısı ile istiklaline, istikbaline yürekten bağlı bir kent. 12 Şubat 1920'de Kahramanmaraş'ımızı işgal eden o işgalci güçleri, Fransızları düzenli bir askeri ve silahı olmadan kanı ile canı ile yüreğiyle bu memleketten kovan ve tarihe adını altın harflerle yazdıran bir Kahramankenttir Kahramanmaraş. Bize bu günleri hediye eden şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum'' dedi.

Bugün 12 Şubat etkinliklerini coşku ile kutluyoruz. Bu kortej yürüşü ile bu etkinlikleri resmen başlatmış oluyoruz diyen Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay,''Kahramanmaraş'ımız ülkemizin kurtuluş savaşına vesile olmuş ve tüm dünyaya nam salmıştır. Bu kurtuluş etkinliklerinin doğru bir şekilde genç nesillerimize anlatılmazı lazım. Bu bayramları coşku ile kutlayarak kurtuluşun nasıl elde edildiğini yeni neslimize öğreteceğiz. Bayramımız mübarek olsun'' ifadelerine yer verdi.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15