12 ŞUBAT'IN 98.YIL DÖNÜMÜ KARNAVAL HAVASINDA KUTLANDI!

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.Yıl dönümü Trabzon Bulvarı Valilik meydanında düzenlenen resmi tören ile kutlandı. Törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile Kahramanmaraş Milletvekilleri ‘de katıldı.

12 ŞUBAT'IN 98.YIL DÖNÜMÜ KARNAVAL HAVASINDA KUTLANDI!

 

 Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye BaşkanıFatih Mehmet Erkoç, Garnizon Komutanı Albay Adnan Köşker’in, vatandaşlarıselamlamasıyla başlarken,15 Temmuz kahramanıŞehit Ömer Halisdemir’in ağabeyi Doğan Halisdemir'de misafir olaraketkinlikleri izledi.

ERKOÇ:Bugün Bizim Onur Günümüzdür

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Fatih MehmetErkoç, ''Bu kutlu günün yıl dönümünde sizler gururlu ve övünçlü olmakta çokhaklısınız. Bugün bizim onur günümüzdür. Bize bu anlamlı günü miras bırakanSütçü İmam, Arslanbey, Rıdvan Hoca, Çakmakçı Sait, Şehit Evliya Mehmet Akif,Kısakürek ve daha nice kahramanları rahmetle anıyorum ve önlerinde saygıylaeğiliyorum’’ diyerek sözlerine başladı.

12 Şubat, biz kahramanlar âşıkları içinvaroluşumuzla yok oluşumuz arasında bir dönüm noktasıdır diyen Başkan Erkoç,‘’12 Şubat, Bütün benliğimiz ile idrak etmemiz gereken bir tarihin adıdır. Aynızamanda 12 Şubat, acı ile çile ile yoğurulan bu toprakların gerçek sahipleriolan atalarımıza duyduğumuz minneti dile getirmek için de bir vesiledir. 12Şubat Kurtuluş Bayramının gayesi kuru bir hamasetten ibaret değildir. Bugün bumilli şuuru canlı tutmak tarihi gerçeklere yeni bir gelecek inşa etmek içinhafızamızı uyarıp, yeni bir diriliş için hepimizi harekete geçirecek birmilattır’’ dedi.

Başkan Erkoç sözlerine şöyle devam etti:Kıymetli Kahramanmaraşlılar tarih cesur insanlar ile yazılır, Korkaklar ileyazılamaz. İşte bu şehir 12 Şubat 1920'de 7'den 70'e genci yaşlısı kadınıerkeği iman dolu yürekleri ile dünyada eşi benzeri görülmemiş bir cesaret iledönemin en güçlü ordularından birini bozguna uğratarak Kahramanmaraş destanınıyazmıştır. O kahramanlardan avukat Mehmet Ali Kısakürek beyin yazmış olduğubeyanname hala yüreklerimizde ve İslam coğrafyasında büyük yankıuyandırmaktadır.

Ulu Cami imamı Rıdvan Hoca hürriyeti olmayanbir milletin cuma namazı kılması caiz değildir sözü ile bize hürriyetin her şeyolduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Senem Ayşe kar ’da çamurda namusu vatanımilleti ve mukaddes değerler için savaşırken bizi biz yapan bu değerleriiçimize kazımıştır. Âşıklı Oğlu Hüseyin Maraş bize mezar olmadan düşmana gülzarolmaz derken vatan için ölmenin şerefini vurgulamıştır. Sütçü İmam inançları venamusu için canını ortaya koydu. Bizim için ayrı ayrı nice örnekler mevcuttur.Tarih iman ile yazılır. 12 Şubat’ın temelinde de milletimizin imanı veinançları saklıdır. 12 Şubat kurtuluş destanının başlangıç metnidir. Her türlümodel silahlardan yoksul işgal altında ki Maraş insanı, dönemin en modernordularına karşı birlik beraberlik içerisinde savaşmış ve birlik beraberlik ilenasıl destanlar yazılacağını ortaya koymuştur. Bizler onları gurur ile yâdediyoruz. Bizim her zaman gurur duyacağımız bir destan bıraktılar. Bu savaşyürekteki iman ile en güçlü silahlara karşı bile zafer kazanılacağının dünyadaki en büyük örneklerinden bir tanesidir. Ecdadımız düşmanlar tarafından yokedilmek istenmiş maneviyatımız ayaklar altına alınmaya çalışılmıştır. Ölümüneverilen büyük mücadele ile düşman karşısında eğilmeyen, esareti kabul etmeyen,istiklal ve istikbal uğruna bin yıldan fazla özgürce yaşadığı bu memlekettecanından vazgeçmiştir ama istikbalinden vazgeçmemiştir. Onlara bir kez dahaminnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu milli ruh 15 Temmuz 2016'da Saygı DeğerCumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir kez daha ayağakalkmıştır. Bu ülkeyi işgal etmeye çalışan asker kıyafetine girmiş fetullahçıteröristlere karşı iman dolu, inanç ve vatan sevgisi dolu bedenini siper etmiştir.Aynı ruh Allah'a hamd olsun ki gelecek nesillere taşınmaktadır’’ dedi. 

Başkan Erkoç'un konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın tebrik mesajları okundu. KürsüyeAK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal geldi.

’BU KRİTİK GÜNLERDE12 ŞUBAT RUHUNA İHTİYACIMIZ VAR’’

Ünalsözlerine, ''Bir kahramanlık destanının 98. yılında ve 98 yıldır aynı yolubüyük bir heyecanla gönlünde taşıyan Kahramanmaraş günümüz kutlu olsun, önümüzaydınlık olsun'' diyerek başladı.

Ünal,''Bundan 98 yıl öncesine 12 Şubat 1920’ye gidelim. Ve o günü bir anlamayaçalışalım. Dedelerimizin bundan 98 yıl önce bu günde hangi duyguları yaşamayaçalıştıklarını anlamaya çalışalım. O duyguları anlayabilirsek bugünün kıymeti,önemi ve anlamı bütün çıplaklığıyla idrak etme imkânını buluruz'' dedi.

Türkiye’ninbugün içinden geçtiği bu kritik zamanda 12 Şubat ruhuna çok ihtiyacı olduğunadeğinen Mahir Ünal, ''O gün dedelerimizin hissettiği o duyguya o ana o heyecanatekrar o ruha çok ihtiyacımız var. Kahramanmaraş’ta ki o ruh nerdenbeslenmektedir. O ruh geçmişteki cesur yürekli insanlardan beslenmektedir.Böyle insanları ilahi kelimetullah için buralara gönderen yüce peygamberin vefailahiyle süslenmiş. Yüce ruhundan beslenmektedir. Bunu bilelim ve bununla gururduyalım. Bugün burada yaşadığımız ve hissettiğimiz bu ruh Hz. Peygamberin vebizim imanımızın bugün göğsümüzde bir madalya gibi taşıdığımız ışıltısıdır. Oyüzden bugünü anlarken binlerce yılın içerisinden akıp gelen o imanı o inancıda anlamak gerekiyor. O yüzden Malik Bin Ejderin ve Sütçü İmamın, RıdvanHocanın Ali Sezai efendinin binlerce kahramanın ruhuyla 15 Temmuzdaki ÖmerHalis Demir’in. İzmir’de Fetih Sekinin ve Artvin’de Musa Özalkan kardeşiminruhları aynı ruhtur. Tarihin içinden akıp gelen o ruhun bugün ki devamıdır''dedi.

Ünal,''Bugünü yaşamak bize bu ruhu yaşatma imkânı veriyor. Bu ruhu çocuklarımızaaktarma imkânı veriyor. Ben size bir örnek vereceğim ve sizleri bu havada çoktutmayacağım. Benim her hatırladığımda içimi titreten bir sahne vardır.Birazdan o sahneyi beraberce burada da izleyeceğiz'' dedi ve o sahneyianlatarak şunları söyledi; Fransızlar Kahramanmaraş’a girmek üzeredir.Ermeniler, Aptal Halil Ağayı çağırır. Fransızların şehre girişleri sırasındadavul çalmasını, karşılama yapmasını ister. Aptal Halil ağanın verdiği cevapçok önemlidir. Der ki: Bu din bahsidir. Ben Müslüman kardeşimin böğrüne davulçalmam der. Bir şehir düşünün ki bir millet düşünün ki o milletin davulcusununbile şuuru, karakteri altın gibi olsun elif gibi dimdik olsun.

Birde bugünkülerebakın kahraman ordumuz Afrin’de teröristlerle mücadele ederken dün Ankara’dabirilerinin birde ne yaptıklarına bakın. Biz terörle mücadele ederken bizelinde silah, güvenliğini tehdit edenlerle mücadele ederken birileri eğersiyaset adı altında terör seviciliği yapıyorsa, terör övücülüğü yapıyorsa, bu,bu aziz milletin kabul edeceği bir şey değildir. Biz bu milletin birliği veberaberliği söz konusu olduğunda biz tek yumruk oluruz tek bilek oluruz. Bumilletin bekası, vatanımızın taşı, toprağı, söz konusu olduğunda can alınır canveririz. Biz her zaman sulhtan ve selametten yanayız. Biz saldırmayız. Bizkimsenin toprağına göz dikmeyiz. Ama birleri bize saldırır bizim toprağımızagöz diker birliğimize beraberliğimize helal getirmeye kalkışırsa vallahi canalır can veririz. Gözümüz hiçbir şeyi görmez. 80 milyon bir olur. Allah’ınizniyle bu işlerin üstesinden de geliriz. İşte bugün kardeşlerim bütün buanlamın bütün bu mananın yeniden hatırlandığı gündür. Yeniden hatırladığımızgündür'' diyerek sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmalarının ardından tiyatro ekibi tarafından‘Sütçü İmam ve Bayrak Olayı’ canlandırıldı. Program, geçit töreninin ardındansona erdi. HABER: MELİHA KÜÇÜKÖNDER

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13