14 BİN 343 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

İŞKUR Kahramanmaraş İl Müdürü Ali Yüce son zamanlarda gerçekleştirilen faaliyetler ve çalışma hayatında milli istihdam seferberliği çerçevesinde bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

14 BİN 343 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Kahramanmaraş’ta 2018 yılı içerisinde kayıtlı olan 49 bin412 kişiden 14 bin 343 kişinin işe yerleştirildiğini belirten Yüce, 49 binkişinin hepsinin işsiz olmadığına da değindi.

“KAHRAMANMARAŞ’TA İLMÜDÜRLÜĞÜMÜZE KAYITLI 10 BİN 137 CİVARINDA İŞ YERİMİZ VAR”

 İstihdam hakkındaistatiksel bilgiler veren Yüce, Son zamanlarda yaşanan dışsal etkenlerdendolayı ekonomik daralma ile birlikte milli istihdam seferberliği çerçevesindeçalışma hayatında bulunan işverenlerimize çalışan işçilerimize yönelik bir diziyeni sayılabilecek uygulamada tam netlik kazanmayan kamuoyunun bilmesineihtiyaç duyduğumuz konularda bilgi paylaşımında bulunacağız. Yakın zamanlardailimizde Milli Eğitim Bakanlığı ve hastane aracılığıyla kamu işi alımı oldu. İnsanlarınburalara başvurmasında işsiz olma şartı olmadığı ve insanlar daha iyi şartlardakamuda iş aradığı için iş arayan kaydımız yüksek gözükebilir. Bu ay sonuitibariyle İl Müdürlüğümüze kayıtlı toplam 49 bin 412 işsiz kayıtlıdır. Amadediğim gibi bunun hepsi işsiz değildir. Daha iyi şartlarda iş arayanarkadaşlarımızdır. Kahramanmaraş’ta İl Müdürlüğümüze kayıtlı 10 bin 137civarında iş yerimiz var. Bu iş yerlerinden 64 bin 712 kişi il müdürlüğümüze işaramak için müracaat ettiğinde biz onlara bireysel danışmanlık yaptık. İş ve meslekdanışmanı arkadaşlarımız bu güne kadar 5 bin 692 iş yeri ziyaretigerçekleştirdi. Bu iş yerlerinden iş ve meslek danışmanı arkadaşlarımızın açıkiş dediğimiz işlerle ilgili 19 bin 226 iş talebi aldı.  Biz bunlardan 14 bin 343 tanesini karşılamışdurumdayız. Kahramanmaraş öncelikle tekstil ve mutfak eşyaları yönündenTürkiye’nin öncü şehirlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla ilimizde işsizliktenziyade daha çok iş tercihi noktasında özellikle insanlar tekstil ve çelikmutfak eşyalara bölümündeki işlerde çalışmayı en son tercih ediyorlar. Yoksa şuanda aradaki farktan da görüleceği üzere 19 bin 226 talebin 14 bin 343’ünükarşılayabilmiş durumdayız. Aradaki açık şuanda iş gücü piyasasında iş gücüaçığı olarak bu sektörlerde çalıştırmak isteyen yoğunluklu olarak tekstilsektöründe bu açık işlerimiz halen devam etmektedir” açıklamalarında bulundu.

“50 BİN TL’LİK HİBEDESTEĞİ VAR”

 Kurulumuzunuyguladığı mesleki eğitim kurslarımızın amacı iş gücü piyasamızın ihtiyaçduyduğu elemanları yetiştirmektir diyen Yüce, “Açtığımız kurslar var. Bukapsamda 66 kurs açtık. Girişimcilik eğitim programlarını çok önemsiyoruz. Buprogramlarda iş arayanların özellikle engelli kardeşlerimizin kendi işinikurması için KOSGEB Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi  ile birlikte girişimcilik eğitimleridüzenliyoruz.  Bu kapsamda eğitim alanhem kurumumuzun hibe desteği olarak 50 bin TL’lik hibe desteği var. Kendi işinikuranlara engellilere ve eski hükümlülere destekler vardır. Bu kapsamda 12 kursta861 girişimciye girişimcilik sertifikası verdik. İş başı eğitim programlarıbildiğiniz gibi kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri işçinin veiş verenin birbirini tanıması o işe uyum noktasında hizmet sektöründe üç ayimalat sektöründe 6 ay boyunca işletmenin mevcut personelinin yüzde 30’unakadar bu işletmelere işçi desteği veriyoruz. Bu kapsamda şu ana kadar 3 bin 782kişiyi istihdam etmiş durumdayız” şeklinde konuştu.

“BU KAPSAMDA 3 BİN517 KİŞİ ÇALIŞTIRDIK”

Toplum yararına programlarının olduğunu söyleyen Yüce, şuşekilde konuştu:  “İşsizlik sigortasıfonundan bir kısım kamu kurum ve kuruluşlarının temizlik, çevre düzenlemesikamusal alt yapı, ağaçlandırma okulların temizliği içim toplum yararınaprogramlar düzenlemekteyiz. Bu kapsamda 3 bin 517 kişi çalıştırdık. Bunlarınsüresi 6 ay ile 9 ay arasında değişebiliyor. En önemli desteklerimizden birideengellilere yönelik desteklerdir. Engellilerin kamuda ve özel sektördeistihdamları zordur. Özel sektör engeli, en az olan kişiyi seçiyor. Buinsanların kendi işlerini kurması bizi memnun ediyor. Kendi işini kurmakisteyen engelli kardeşlerimize girişimcilik sertifikası almak kaydı ile 50 binTL’ ye kadar karşılıksız hibe veriyoruz.”

“İLİMİZDE ÇALIŞMAİZNİ ALINAN 2 BİN 347 GEÇİCİ KORUMA SAĞLANAN YABANCI MUHTELİF İŞ YERLERİNDEHALEN ÇALIŞMAKTADIR”

Milli istihdam seferberliği kapsamında 2017 yılındakiçalışan kişilere ilave alınan her işçinin maaşını, sigortasını ve vergisini bizödüyoruz diyen Yüce,  İşveren sadecebunun maaşını veriyor. Bunun süresi 12 aydır. İşsizlik ödeneği alan engelliistihdam teşvikimiz var.  50 ve üzeriişçi çalıştıran iş yerleri kamuda yüzde 4, özel sektörde yüzde 3 engelliçalıştırmak zorundalar. Yarım çalışma ödeneği var. Doğum yapan anneler 2 aylıkkanuni izinlerinden sonra 30 gün içerisinde gerekli şartları taşımları halinde2 aydan bir yıla kadar bunlar yarım çalışma ödeneği veriyoruz. 15 günlükparasını iş yerinden alıyor. Diğer kısmını biz ödüyoruz. Bu kapsamda bizebaşvuran 96 kişi var. Yeni olan kısa çalışma ödeneği vardır. Son zamanlardakietkenlerden dolayı bazı iş yerlerinden işten çıkarma veya azaltma oldu. Bizemüracaat ettiklerinde bunları belgelendirmek kaydıyla kısa çalışma ödeneğialtında çalışmayan sürelerdeki maaşlarını biz ödüyoruz. Geçici koruma sağlananyabancılarla ilgili bir durum söz konusudur. Yabancıların izin olmadançalıştırılması çok büyük risk taşıyor. Ciddi boyutta idari para cezası vardır.İlimizde çalışma izni alınan 2 bin 347 Geçici Koruma sağlanan yabancı muhtelifiş yerlerinde halen çalışmaktadır” açıklamalarında bulunarak sözlerinisonlandırdı.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15