15 TEMMUZ HAIN DARBE GIRIŞIMININ ŞOK SES KAYDI ORTAYA ÇIKTI

15 Temmuz hain darbe girişiminde nöbetçi personeli arayarak, “Valiymiş, kaymakammış, hakimmiş, savcıymış, kimseyi dinlemeyeceksiniz, sadece benim emirlerimi dinleyeceksiniz” diyen teğmenin şok ses kaydı ortaya çıktı. FETÖ’cülerin darbe girişimini ortaya çıkaran personelin başka illere sürgün edildiği de ortaya çıktı.

15 TEMMUZ HAIN DARBE GIRIŞIMININ ŞOK SES KAYDI ORTAYA ÇIKTI

  FETÖ’cü hainlerin kanlı darbegirişiminde bulunduğu 15 Temmuz 2016 tarihinde Kahramanmaraş’ta yaşananolaylarla ilgili yeni ses kaydı ortaya çıktı. Ses kayıtlarında Elbistan İlçeJandarma Komutanlığı Komutan Vekili Jandarma Teğmen F.K.’nin nöbetçi UzmanJandarma Kademeli Çavuş H.T.’ı arayarak “Hakimlerin, savcıların talimatlarınıdinlemeyeceksiniz. Yalnızca benden emir alacaksınız. Valiymiş, kaymakammış,hakimmiş, savcıymış, kimseyi dinlemeyeceksiniz, sadece benim emirlerimidinleyeceksiniz” şeklinde talimat verdiği ortaya çıktı. Uzman Jandarma KademeliÇavuş H.T.’ın, “Komutanım bu genel değil, bir grubun işi değil mi?” diye sormasıüzerine Jandarma Teğmen F.K.'nın, “Hayır, iş bitmiştir ordu yönetime elkoymuştur” diye cevap verdiği belirlendi. Ses kayıtlarında silah sesleri degelirken, 15 Temmuz 2016 gecesi Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığına bağlıbütün birliklerdeki rütbeli personelin hazır kıta olarak vardiyalı şekilde 2gün bekletildiği belirtildi.

  Hain darbe girişiminin bertarafedilmesinden sonra yaşananlar da ses kayıtları kadar dikkat çekti. Darbegirişiminden sonra yaşananları Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığına anlatanpersonelin ifadeleri üzerine İl Jandarma Vekili olan ve Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığına idari tahkikat için gelen Jandarma Yarbay Ç.A., İlçe Jandarma Vekili F.K. ve Elbistan İlçeJandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı C.Y. tutuklandı. Soruşturmada gizlilikkararı olmasına rağmen İl Jandarma Komutanı T.A.’in ifadelere ulaştığı ve  Jandarma Astsubay Kademeli Başçavuş M.P.,Jandarma Astsubay Kademeli Başçavuş S.İ. ve Uzman Jandarma VI. Kademeli ÇavuşE.G., Jandarma Astsubay Kademeli Başçavuş K.K., Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşM.D., Uzman Jandarma Kademeli Çavuş A.Y.'nin sürgün cezası ile cezalandırıldığıileri sürüldü. Alınan ifadeler ve başvurular sonrasında Elbistan’daki FETÖdosyası Kahramanmaraş’a alındı ve Jandarma Yarbay Ç.A., İlçe Jandarma VekiliF.K. ve Elbistan İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı C.Y. 1 ay tutuklukaldıktan sonra tahliye edildi. Kahramanmaraş’ta FETÖ davasının görüldüğü ilkduruşma tarihi olan 17 Ocak 2017 tarihinde Jandarma Teğmen F.K., darbe ileilgili emirler verdiği telefon konuşmasının ortaya çıkmasının ardından yenidentutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Kahramanmaraş’taki FETÖdosyaları ise helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP lideri MuhsinYazıcıoğlu’nun dosyasını kapatan, aynı zamanda Kahramanmaraş İl JandarmaKomutanlığında TEM Şube Müdürü olarak görev yapan Jandarma Yarbay M.M.’ninakrabası olan savcı N.K.’a verildi. Hain darbe girişiminin üzerinden bir yılgeçmesine az bir zaman kala savcı N.K.’a FETÖ davalarından el çektirilmesi dedikkat çekti.

  Hain darbe girişimindeKahramanmaraş’ta yaşananlara ilişkin ses kaydı şöyle:

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: tüm personel sivil araçları ilebirlikte ilçe jandarmaya geliyorlar. Üniformalarını giyiyorlar. Tüm personelieksiksiz istiyorum. Karakola haber ver, cezaevine haber ver. Benim haberimolmadan hiç kimse bir işlem yapmıyor. Karakol komutanlarını uyar. Benim haberimolmadan savcı emir vermiş, kaymakam emir vermiş hiç birini yapmıyorsunuz. Benimhaberim olacak. Hiç kimsenin emrini dinlemiyorsunuz, benim emrim dışında. Bakherkes gelsin tamam mı ben geliyorum 10 dakikaya.

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Bu benim anladığım bir grubun işi mi komutanım. Genel değil değil mi?

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Ülke yönetimine el konuldu bitti.

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Gerçek mi komutanım?

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: He he bitti bitti. Bu saatten sonrakaymakam falan dinlemiyorsunuz. Benim emrim olmadan hareket etmiyorsunuz. Tamammı?

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Anladım komutanım.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.:Tüm karakol komutanlarına söyle bakcezaevi şeyi, cezaevine söyle, Hücreye söyle. Savcı emir veriyormuş, vali emirveriyormuş ne bileyim kaymakam emir veriyormuş. Kimseyi dinlemiyorsunuz. Tamammı? Ben Elbistan’a geliyorum.

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Anladım komutanım.

  Verilen emir sonrasında -UzmanJandarma Kademeli Çavuş H.T. tüm personeli arayarak resmi kıyafetli olarakgöreve çağırıyor.

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Buyurun komutanım.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Ne oldu tüm rütbeliler geldi mi?

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Gelmeye başladılar komutanım.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.:Kardeşim İlçe Jandarmada içtimaalıyorsunuz. Ben geliyorum anlaşıldı mı? Benim haberim olmadan savcı, kaymakamkim talimat verirse versin (Bu sırada silah sesleri geliyor) benim haberimolmadan kimse hareket etmiyor tamam mı? Alo alo

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Komutanım ses geldi şimdi dinliyorum.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.:Benim haberim olmadan savcı,kaymakam fark etmez, talimat verse dahi yapmıyorsunuz bana söylüyorsunuz tamammı?

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Anladım komutanım

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Kesinlikle bana haber verin. Adlibir olay olursa da bana bilgi verin. 15 dakika sonra oradayım. Gücük KarakolKomutanı, Karahasanuşağı Karakol Komutanları beni arasın hemen.

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Polislerde bir hareketlilik var. Hepsinin elinde silahları var.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Polislerde hareketlilik var. Siz neyapıyorsunuz biliyor musunuz? Hemen silahlarını kuşansın herkes. Sakın olaemrim olmadan atışa başlamayın tamam mı?

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Silahlı olarak karşıda bekliyorlar.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Tabi tabi, tüm personel silahlıolacak. Ben geliyorum tamam mı?

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Emredersiniz

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Ben Gücük karakolundayım. Şimdiorayı kontrol ediyorum, oradan geçeceğim. Emniyetle polisle sürtüşmeyin.Emniyet polis kardeş biz bilmeyiz gerisini değil mi?

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Biliyoruz komutanım sıkıntı yok şu anda. Onlar da kendi tedbirlerinialdılar karşıda bekliyorlar şu anda komutanım.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Tamam görüşürüz.

  Darbe girişimininbastırılmasının ardından sabaha karşı 04:20’de yapılan görüşmede ise:

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Buyurun komutanım

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Askerler yarın nöbet devam edeceğiiçin erler uyusunlar dinlensinler. Yarın karakolda hazır kıta bekleyecekpersonel de evine gitsin dinlensin. Diğer personel zaten burada hazırsınız.Yarın nöbetçi Astsubay arkadaşlar devam etsin.

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Anladım komutanım.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.:Şu an bir ihbar var mı? Santraldebir şey var mı?

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Yok komutanım. Herhangi bir telefon gelmedi.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Hiçbir yerde tık yok değil mi?Yarın dediğim gibi faaliyet devam edecek askerleri dinlendirin.

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Buyurun komutanım.

  -Elbistan İlçe JandarmaKomutanlığı, Komutan Vekili J. Teğmen F.K.: Yemeğe sivil araçla gidilecek.Sivil gidilecek. Tüm personel sivil gidecek. Evine falan giderken, personeliuyarın. Araçla intikal olmayacak karakol komutanlarına söylersin. Devriyefaaliyetleri yazılmayacak. Şu an birlikte beklenecek. Tüm karakol komutanlarınıuyar.

  -Uzman Jandarma Kademeli ÇavuşH.T.: Emredersiniz komutanım.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15