2018 YILI ŞAMPİYONLUK YILI OLDU

Kahramanmaraş’ın Profesyonel anlamda ve Amatör anlamda sporcuların başarısı konuşuldu. 2018-2019 Sezonu faaliyet kapsamında Güreş, Halter, Havalı Tabanca, Yüzme, Paravolley, Atıcılık, Goalbol gibi birçok branşta adından sıkça söz ettirerek şampiyonlar çıkardı.

2018 YILI ŞAMPİYONLUK YILI OLDU

Okul sporları, Bireysel sporlar ve birçok kategoridebaşarılar elde eden sporcular 2018 yılına damga vurdu.


Altında katman katman sporcu barındıran Kahramanmaraş,başarısını perçinlemek adına çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle güreş, futbol,basketbol, voleybol, havalı tabanca, yüzme ve son zamanlarda Taekwondo’da iyidereceler yapan Kahramanmaraşlı sporcuların yeni hedefi kenti spor üssü halinegetirmek. Bugüne kadar dünyada yapılan uluslararası güreş şampiyonasında 25Altın, 20 Gümüş, 24 Bronz ile toplam 69 madalya kazanırken, Kahramanmaraş’ın bumadalyalardaki payı ise yüzde 40’ların üzerinde. İşte Başarılarla doluKahramanmaraş’tan çıkan Dünya şampiyonları, Balkan Şampiyonları ve Başarılarladolu öykülerden bazıları;


BÜYÜKŞEHİRDENDÜNYA ŞAMPİYONU ÇIKTI

Bir dönem Türk güreşine damgasını vuran Kahramanmaraş 27yıl aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonu çıkardı. Hırvatistan’ın Zagrep kentindedevam eden Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasında Kahramanmaraş TOHUM dayetişen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş takımı Güreşçisi Hamza AlacaAltın madalya kazanarak tarihi bir başarının altına imza attı. 60 kilodaülkemizi temsil eden Mersin Doğumlu Kahramanmaraş Belediyesinin sporcusu HamzaAlaca ilk turdan itibaren rakiplerine minderi adeta dar etti. Son olarakfinalde Yunanistan’dan Georgios Koumioumtsidis’le karşılaşan Hamza muhteşem biroyun sonunda rakibini 2:30’ dakikada 10-0 sayı tuşu ile yenerek Dünya şampiyonuoldu. Bu sonuçla Türkiye 5 yıl aradan sonra Yıldızlar Dünya şampiyonasındaSerbest Stilde ilk altın madalyasını kazanmış oldu. Türkiye Serbest Stilde enson Altın madalyasını 2013 yılında Selim Kozan’la kazanmıştı. 92 kiloda Birdiğer altın madalya umudumuz Ömer Ağtaş ise finalde Asya şampiyonu İran’lıgüreşçi Alireza Abdollahi ‘ye şanssız bir şekilde yenilerek gümüş madalyadakaldı ve tarihi bir başarıyı kıl payı kaçırmış oldu. Şampiyonada ayrıca AhmetYücel’de bronz madalya kazandı. Böylelikle Serbest güreş takımımız 1 altın 1gümüş 1 bronz toplam 3 madalya kazanmış oldu. Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’teyapılan Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasına katılan Türk Güreş MilliTakımı şampiyonadan 3 madalya ile ayrıldı. Adını babasının hayran olduğu"Asrın güreşçisi" unvanlı Hamza Yerlikaya'dan alan Hırvatistan’ınZagrep kentinde devam eden Dünya Yıldızlar Serbest Güreş ŞampiyonasındaKahramanmaraş TOHUM da yetişen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş takımıGüreşçisi Hamza Alaca dünya ve olimpiyat şampiyonlukları hedefliyor. Mersin'debabası ve ağabeyinin güreşçi olması nedeniyle küçük yaşlarda spora başlayan,katıldığı yarışmalarda çeşitli yaş gruplarında bugüne kadar 15 kez Türkiyeşampiyonluğuna ulaşan Hamza Alaca, başarısını uluslararası müsabakalarda dasürdürerek taçlandırmak istiyor.


HALİL İLEOLİMPİYAT 3’CÜLÜĞÜ GELDİ

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen 3.Gençlik olimpiyatlarında ülkemizi 48 kiloda temsil eden Halil Akdeniz bronzmadalya kazanarak olimpiyat üçüncüsü oldu. Güreşçimiz Halil Gökdeniz ilkmaçında (UZB) Jalolov Umidjon’a 3-1 yenilirken ikinci maçında (RSA) BooysenFernando’yu 4-0 yendi. Bronz madalya için mindere çıkan Milli Güreşçimiz HalilGökdeniz Kolombiya’dan Zuluaga Cuevas Diego Armando ile karşılaştığı müsabakadarakibini 5-0 yenerek bronz madalyanın sahibi olması ile birlikteKahramanmaraş’ın Gruru kaynağı oldu.

KAHRAMANMARAŞTÜRKİYE’DE HAVALI!21-25 Kasım 2018’de Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonasıda Ferdi ve Takım Rekorları Ve Türkiye Şampiyonu Kahramanmaraş Takımı oldu.Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonu 2018 faaliyet programında yer alan ve21-25 Kasım 2018 tarihlerinde Mersin Erdemli Atış Poligonunda düzenlenen''Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonasına'' katılan Kahramanmaraşlı sporcularımızYeni Türkiye rekorunu kırarak Yıldız erkekler ferdi ve takım birinciliğini eldeettiler. Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu 2018 yılı faaliyet programındayer alan Türkiye geneli 570 sporcunun katılımıyla Erdemli Atış Poligonundadüzenlenen “Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonası” final atışlarının ardındansona erdi. Oldukça iddialı yarışmacıların yer aldığı Havalı Silahlar TürkiyeŞampiyonasında Kahramanmaraşlı sporcular hedeflerden şaşmadılar. Şampiyona dailimizi temsil eden sporcularımızdan Ali Ayberk Öztürk Minik Erkekler 10 MTabanca Ferdi kategorisinde kendi Türkiye rekorunu egale ederek Türkiyeşampiyonu olurken, Minik Erkekler 10 M Tabanca Takım kategorisinde Ali AyberkÖztürk, Selahaddin Tuğluoğlu, İsmail Yiğit Acar takım halinde Türkiye rekorukırarak büyük bir başarıya imza atarken, Yıldız erkekler 10 M Tabanca Takımkategorisinde Muhammet Sefa Ciğer, Hüseyin Emre Büyükyonca, Ahmet Mete Özbektakım olarak Türkiye 3'üncülüğü, Minik Bayanlar 10 M Tabanca kategorisindeHayrunnisa Kılınç, Deniz Yılmaz, Zeynep Çayır takım olarak Türkiye 2'nciliği, KübraErdur, Selin Kazan, Aysema Geçim takım olarak Türkiye 3'üncüsü oldular. GençErkekler 10 M Tüfek Ferdi kategoride ise Ahmet Cırık Türkiye Şampiyonu, YiğitGeçim Türkiye 3'üncülüğü, Genç Erkekler 10 M Tüfek Takım kategorisinde NihatŞarmet, Ahmet Cırık, Enes Buğra Yayla takım olarak Türkiye 2'nciliği ve GençBayanlar 10 M Tüfek Ferdi kategoride Melike Cırık Türkiye Şampiyonu olmabaşarısı göstermişlerdir.

TUĞBA GÜNEŞTÜRKİYE REKORUNU KIRDI, BALKAN ŞAMPİYONU OLDUYaşam Koçu, Spor Uzmanı, Eski Futbol Hakemi ve MilliAtlet Tuğba Güneş, Sırbistan’ın Belgrad kentinde düzenlenen “Balkan MasterlarSalon Şampiyonası” 3 bin metre yarışında rakiplerini geride bıraktı ve 11dakikalık süre ile Türkiye rekorunu kırıp şampiyonluğu elde etti.

Atletizm’e başladıktan sonra Türkiye’de ve Yurt dışındadereceler kazanarak ülkemize şampiyonluklar ve madalyalar getiren Milli AtletTuğba Güneş, 17-23 Eylül tarihlerinde arasında Slovenya’nın Cejle kentindedüzenlenen Balkan Masterlar Pist Şampiyonasında Balkan Şampiyonu olan Kahramanmaraş’ıngurur kaynağı olmuştu. 2018 Uluslararası Adana marathonu 3.cu, 2018 Hatay Barışyol koşusu 1.ci, 2018 Balkan Masterler Salon Şampiyonası 3bin m.BalkanŞampiyonu ve Türkiye rekoru Belgrad / Sırbistan, Balkan  Masterler Salon Şampiyonası 4x200m balkanşampiyonu ve balkan rekoru  Sırbistan,2018 Balkan Masterler Pist Şampiyonası 5bin m.3cu Slovenya, 2018 BalkanMasterler Pist Şampiyonası 1500m.balkan şampiyonu Slovenya, 2018 BalkanMasterler Pist Şampiyonası 4xbalkan bayrak yarışı 2.ci ve Türkiye rekoruSlovenya, 2018 Uluslararası Kıbrıs Marathonu 1.ci Lefkose/KIBRIS, 2019 daAfrika Şampiyonası, Balkan Salon Şampiyonası, Balkan pist Şampiyonası ve Avrupapist Şampiyonasında Ülkemizi temsil edecek.  


BEYTULLAH İLE DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA ULAŞTIK

Milli paralimpik yüzücüsü Beytullah Eroğlu, ParalimpikDünya Yüzme Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak Türkiye'ye ilk dünyaşampiyonluğunu getirdi. Meksika'da düzenlenen Paralimpik Dünya YüzmeŞampiyonası'nda mücadele eden İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü sporcusuKahramanmaraşlı Beytullah Eroğlu 50 metre kelebekte dünya şampiyonu oldu.Meksika'nın Mexico City kentindeki Paralimpik Dünya Yüzme Şampiyonası'nda Millisporcumuz Beytullah Eroğlu büyük bir başarıya imza atarak altın madalyayauzandı. İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü sporcusu olan Beytullah Eroğlu,50 metre kelebekte 38,35 saniyelik derecesiyle rakiplerini geride bırakarakAy-yıldızlı bayrağımızı göndere çektirdi.

PARAVOLLEY’DESÜPER LİGE DAMGA VURDUK

"Namaglup Şampiyonluk" sloganıyla sezona hızlıgiriş yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Paravolley Takımı büyük birözveri ve yoğun çalışmalarının karşılığını sezon boyunca oynadığı maçlarıkazanarak Şampiyona olarak Süper Lige yükseldi. Türkiye Şampiyonluğunun yanısıra sezon boyunca da enlerin seçildiği bireysel sporcu ödüllerinin de sahibiyine Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Paravolley Takımı oldu. Sezon boyuncaoynanan müsabakalarda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Paravolley Takımıoyuncularından Gökhan Ekselans En İyi Hücumcu, Yunus Özbayhan En İyi Servisçi,Mehmet Okur En Değerli oyuncu seçildiler. Final maçlarını oynamak üzereKaraman’a giden Büyükşehir Belediye Paravolley Takımı burada yaptığı maçlarda,Gaziantep GSK’yı , Ceyhan Engelliler Spor Kulübünü, Konya Engelliler SporKulübünü ve Adana Ayyıldız Spor Kulübünü 3-0 skorlarıyla yenerek finalmaçlarını da namağlup tamamladı. Türkiye Bedensel Engelliler Spor FederasyonuParavolley 1. Lig C Grubunda mücadele eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ParavolleyTakımı sezonu 18 puanla namağlup şampiyon olarak kapattı ve finallere yükseldi.Final maçlarını da namağlup olarak tamamlayan Kahramanmaraş Büyükşehir BelediyeParavolley Takımı bundan böyle Süper ligde mücadele edecek.

GOALBALL TÜRKİYEŞAMPİYONASINA KAHRAMANMARAŞ DAMGASI!

Türkiye Görme Engelliler Federasyonu tarafındanAlanya’nın ev sahipliği ile 1. ve 2. Lig 1. Devre Erkekler Goalball TürkiyeŞampiyonası müsabakalarında Kahramanmaraş’ı Kahramanmaraş Gençlikgücü veErtuğrulgazi spor kulübü temsil etti.    Alanya Atatürk Spor Salonu’ndagerçekleştirilen 1. Lig 1. Devre Müsabakaları’nda Yeni Mahalle BelediyeGençlikspor, Goalball Spor Kulübü, Boğaziçi Gençlikspor, Göreneller SporKulübü, Kahramanmaraş Ertuğrulgazi Gençlik Spor, Çankaya Belediyesi Gençlikspor,Yakutiye Gençlikspor, Nilüfer Belediye Gençlikspor, ManisaSpilEsk.,Kahramanmaraş Gençlikgücü takımları mücadele etti. 75. Yıl SporSalonu’nda gerçekleştirilen 2. Lig 1. Devre Müsabakalarında ise ManisaGençlikspor, Adıyaman Gençlikspor, TUGED, Anadolu Engelliler Spor Kulübü, MitatEnç Körler Spor Kulübü, TSK Reh. Merkezi Esk., Mevlana Esk., YıldırımBelediyes, AltınoktaEsk., Şehzadeler Esk., Osmanlı Gençlikspor takımları terdöktü. 2. Devre müsabakalarının ardından şampiyonlar belli olacak. Kahramanmaraş’ı1. Ligde temsil eden Kahramanmaraş Gençlikgücü ve Ertuğrulgazi spor kulübüzorlu müsabakalarda üstün performans sergilediler.

YÜZMEDE ENGELTANIMIYORLAR

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafındandüzenlenen, Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonasında Kahramanmaraş rüzgarıesti. Aksaray Olimpik Yüzme Havuzu'nda gerçekleştirilen şampiyonada 32 takımdan146 sporcu mücadele etti. Şampiyonanın sonunda dereceye giren sporcularafederasyon yetkilileri tarafından ödülleri verilirken Bedensel EngellilerTürkiye Yüzme Şampiyonasında İlimiz Kahramanmaraş Engelliler Spor Kulübü 6Sporcu ,Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediye Gençlik Ve Spor Kulübü 4 Sporcu VeKahramanmaraş Gençlik Spor Kulübü 1 Sporcu İle Temsil etti.

SAFİYE SARITÜRKOLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU!

Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Başkanlığının2018 yılı faaliyet programında yer alan 2018 3. Grup eleme müsabakaları finalatışlarında 50 tek atıştan 39 plak vuruşu ile Büyük Bayanlar kategorisinde 1.Oldu.

Sporcumuz Safiye Sarıtürk elde ettiği bu derece ile 2018Nisan Ayında Güney Kore’de yapılacak olan Atıcılık Dünya Kupası ve yine GüneyKore’de 2018 Mayıs ayında yapılacak 2020 Tokyo Olimpiyatlarına Kota verilecekAtıcılık Dünya Şampiyonasında Ülkemizi Milli Forma ile temsil etmeyi hak kazanmıştır.

Milli Sporcumuz Safiye Sarıtürk, Gençlik Hizmetleri veSpor İl Müdürü Ali İhsan Kabakacı’yı Makamında ziyaret etti. Ziyarette SporŞube Şefi Halit Salman ve Muhasebe Şefi Hüseyin Eralp hazır bulundular.Sarıtürk Mersin’de yapılan yarışmalar ve 2020 Tokyo Olimpiyat yolunda ki süreçhakkında İl Müdürü Kabakcı’ya bilgiler verdi. Kabakcı; elde edilen başarıdanduyduğu memnuniyeti ifade ederek 2020 Tokyo Olimpiyatları yolunda başarılardiledi ve Sarıtürk’e hediye takdim etti.

(DERLEYEN: İLKERYİYEN)

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15