22 Ayar Raf’a 14-8 Ayar Tezgaha!

22 Ayar Raf’a 14-8 Ayar Tezgaha!

Öz; “Avrupa Projesi İle Çözüm arıyoruz”

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, ekonomik krize rağmen farklı projelerle vatandaşın alım gücünü artırmak adına çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Kahramanmaraş’ta kuyumcu piyasasının çok sıkıntılı olduğunu ve yaklaşık bir buçuk yıldan beri zor zamanlar yaşadıklarını gazetemiz yazı işleri müdürü ilker yiyen’e anlatan başkan hacı mustafa öz, cumhurbaşkanı erdoğan’ın ‘kesinlikle moralleri bozmayın, yatırımlardan vazgeçmeyin’ çağrısı üzerine bizlerde sektörde yeniliklere yelken açmaya çalıştık ve büyük bir projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.

“altın çok pahalı”

Türkiye'de istanbul'dan sonra en çok kahramanmaraş’ta altın takı üretiminin yapıldığı ifade eden 

Kahramanmaraş kuyumcular odası başkanı hacı mustafa öz, “altın çok pahalı bu sadece türkiye için değil, dünyada çok pahalı sadece maraş’ta ve ülkemizde değil. Ons bazında altın 1300 doları geçti. Böyle olunca da altın tüm dünyada pahalı. Pahalılık sebebine gelince oda farklı bir konu aslında. Belirsizlik, savaş beklentileri, krizler, bazı ülkelerin altın yatırımı yapması, çünkü ne dolara ne euro’ya dünyada güven kalmadı” dedi.

“piyasanın düzelmesi için ya fiyat düşecek, yada gelir artması lazım”

Altın piyasasının düzelmesi ve ülke genelinde hareketliliğin artması için insanların alım gücünün artması lazım diyen başkan öz, malumunuz bu aylar düğün sezonu diye tabir ediyoruz ama düğün sezonu zannederim piyasalar düğün sezonunda yavaş yavaş açılacak ama bunda da çok fazla beklentimiz yok. Çünkü önemli olan insanların alım gücünü artırmak. Yani burada bizim sektörümüzün hareketlenebilmesi için ya altın fiyatının düşmesi gerekiyor, yada insanların gelirlerinin artması gerekiyor” dedi. 

Sektörün canlanması için 22 yerine 14 ve 8 ayar’a geçiş yapıyoruz

Kahramanmaraş kuyumcular odası başkanı hacı mustafa öz, ekonomik krize rağmen farklı projelerle vatandaşın alım gücünü artırmak adına çalışmalar yaptıklarını 22 ayar yerine 14 ve 8 ayara geçiş yaptıklarının altını çizdi.

Kahramanmaraş’ta kuyum piyasasının çok sıkıntılı olduğunu ve yaklaşık bir buçuk yıldan beri zor zamanlar yaşadıklarını gazetemiz yazı işleri müdürü ilker yiyen’e anlatan başkan hacı mustafa öz, piyasa hareketlenmesi için önemli ve büyük projeler yapıyoruz dedi.

Gazetemiz yazı işleri müdürü ilker yiyen’in sorularına içtenlikle cevap veren kahramanmaraş kuyumcular odası başkanı hacı mustafa öz, 22 ayar altın’ı bir süreliğine raflara kaldırdıklarını yerine ise düşük ayar olan 14 ve 8 ayara geçiş yaptıklarının altını çizdi.

İşte kahramanmaraş kuyumcular odası başkanı hacı mustafa öz ile gazetemiz yazı işleri müdürü ilker yiyen arasında geçen röportajdan ayrıntılar;

“en güvenilebilecek maden ve ekonomik güç altın”

*ilker yiyen; altın piyasası aldı başını gidiyor sizce bunun sebebi nedir?

*hacı mustafa öz; altın çok pahalı bu sadece türkiye için değil, dünyada çok pahalı sadece maraş’ta ve ülkemizde değil. Ons bazında altın 1300 doları geçti. Böyle oluncada altın tüm dünyada pahalı. Pahalılık sebebine gelince oda farklı bir konu aslında. Belirsizlik, savaş beklentileri, krizler, bazı ülkelerin altın yatırımı yapması,çünkü ne dolara ne euro’ya dünyada güven kalmadı. Hepsi bir kağıt parçası ama şuanda en güvenilebilecek maden ve ekonomik güç altında. Onun içinde bazı ülkeler hazinelerini altına bağladı ve altınla stoklama yapıyorlar. Altınla da stoklama yapınca altına ihtiyaç var.

“altının takı ve aksesuar boyutunun yanı sıra ekonomik boyutuda var”

Altına ihtiyaç olduğu içinde altın fiyatları yükselişte. Bizim bakış açımız sadece takı ve aksesuar boyutu değil çünkü bu ekonomik boyutuda ilgilendiriyor. Ülkemize gelince evet bu pahalılık özellikle vatandaşımızın alım gücünü çok düşürdü. Yani bir şeyin değerinden fazla çok aşırı artması buna karşılık gelirinin aynı oranda artmaması insanları bazıekonomik tedbirler almaya, normal harcamalarının dışındapek diğer şeylere harcama ayırmamaları, böylede olunca bir işin içerisinde bir dar boğaz oluştu.

“ekonomik pahalılık ülkeyi dar bogaza soktu”

Şuanda kuyumculuk sektörü ilimizde ve ülkemizdehatta hatta bunu dünya içinde söyleyebiliriz. Sadece altın bizde değil, dünyada da pahalı. Pahalandıkça da alım gücü düşüyor. Alım gücü düştükçe ister istemezsektöre yatırım yapanlar biraz dar boğaza giriyorlar. Bizimde kahramanmaraş olarak durumumuz aynısı. Bizim en büyük şanssızlığımız bu işte ortadoğu daki çok vahim durum. Etrafımız savaşlar, sıkıntılar, terör, bundan dolayı zaten bölgemizdeki ülkelere fazla açılamıyoruz. Kilolar, ticaret, ihracat işimizde bazı kısıtlamalar oluştu. İç piyasada pahalılıktan hem dövizin pahalılığı hem satış bazında pahalılık alım gücünü çok düşürdü. Bundan dolayı sektörümüzde bir dar boğaz var.

“ya altın fiyatının düşmesi gerekiyor, yada insanların gelirlerinin artması gerekiyor”

*ilker yiyen; aslında önümüz ilk bahar bir nevi düğünlerin çoğaldığı aylar. Düğün sezonu, bu piyasayı etkilemez mi? Takı alımları kuyumculuk sektörünü ve altın piyasasını etkilemez mi?

*hacı mustafa öz;evet malumunuz bu aylar düğün sezonu diye tabir ediyoruz ama düğün sezonu zannederim piyasalar düğün sezonunda yavaş yavaş açılacak ama bunda da çok fazla beklentimiz yok. Çünkü önemli olan insanların alım gücünü artırmak. Yani burada bizim sektörümüzün hareketlenebilmesi için ya altın fiyatının düşmesi gerekiyor, yada insanların gelirlerinin artması gerekiyor. Şuanda ikisi ile ilgili çok olumlu bir görüntü yok önümüzde ama biz daha çok farklı çözümler üretmeye çalışıyoruz.

“ürettiğimiz proje sektörümüze can suyu olacak”

Buna şuanda bir avrupa birliği ile ilgili bir çalışmamız var. Yani 22 ayar üretmeden se 14ayar 8 ayar yani daha az sermaye ile daha çok ürün yani 1 kilo 22 yapacağına 2 kilo 14 ayar ürün yapma yani sermaye kapasitesini bu şekilde düşük ayarla daha çok sermaye kapasitesine sahip olmak istiyoruz. Bunun alt yapısını oluşturmak içinde yeni teknolojik makinalar, yeni ürünlerreklasyon için bir avrupa birliği projesi yürütüyoruz üniversite ile birlikte. İnşallah bittiğinde 22 ayardan 14 ve 8 ayar’a dönüştürmek istiyoruz. Umarım bu sektörümüze bire can suyu olur diye düşünüyorum.

“daha çok altın değil daha çok işcilik üretmemiz lazım”

Aslında 22 ayarbizim bölgemiz ve özellikle iç anadolu doğu anadolu daha çok turistlik bölgeler hariç türkiye daha çok 22 ayar ortalama ama 22 ayarın alım gücü çok zayıf. Yani biraz bizde kendimizi değiştirme takı ve aksesuarlar olarak bakmamız lazım yani daha çok altın değil daha çok işcilik üretmemiz lazım.yanibizim derdimiz altın satmak değil, ama gerçekten özel tasarlanmış gerçekten ürünler üretmek. Ama bunun ham maddesi daha çok ucuz olursa insanlarında ona göre alım güçleri biraz işimizi hareketlendirir diye düşünüyorum.

Bizim bölgemizde aslında dügünlerde takı ve hediye amaçlı yapılan bir dayanışma sembolü olan çeyrek, yarım tüm ve gram altın takısı ama alternatif olarak çıkan gram altın, hiçbir zaman çeyrek altının yerini alamadı. Çeyrek, yarım, tam bunlar darp hane basmış olduğu resmi kurum altınları ama bizde daha çok zor yerleşir gram altın meselesi.

“biz işin üretim ve katma değer oluşumuna bakıyoruz”

Biz biliyorsunuz, çeyrek altın tam altın, yarım altın veya has altın bunlar bizim için bir ticari kavram değil, çünkü bizim üretici firmalara bir katkısı yok. Çünkü bunlar aynı darp hane basıyor. Bir şekilde kuyumcu alıyor ve onu halka satıyor. Bu bir katma değer, bir üretim potansiyeli değil. Biz işin o tarafına bakmıyoruz. Biz işin üretim ve katma değer oluşumuna bakıyoruz. Biz üretilen ürüne bakıyoruz. Yani biz şimdi çeyrek altın çıkmış, 1 gramı yapılmış bunlar bizim için çok önemli şeyler değil ve bizi de çok ilgilendirmiyor. Bunlar yatırım yapan insanları ilgilendiriyor. Onlar ragbet ediyor. Takı ve aksesuar için değil daha çok yatırım amaçlı.

“Bizim projemiz çok büyük bir porje”

Projemizin 4 milyon euro bütçesi var. Hepsi tamamen hibe avrupa birliğinden. Hipa 2 kapsamında yaptık bu projeyi. Üniversite ortağımız. Üniversiteye bir birim kuruyoruz. 3 d modelleme merkezi son teknoloji ile kahramanmaraş sütçü imam üniversitesi kuyumculuk takı tasarrım bölümüne kuruyoruz. Diğer projelerden kurduğumuz, aldığımız makinalar var, bunla da iyice perçinleştireceğiz. 2’cisi ise biruluslar arası bir afreditegemelajilabaruatuarı kuruyoruzkuyumcu kent, altın şehrimizin içerisine aynı zamanda da bir uluslar arası bir akredite bir ayar evi. Yani burada verdiğimiz altınları ayar ve taş labaruatuarındadeğerli ve yarı değerli taşları labaruatuar sonuçları tüm dünyada geçerli olan bir sertifika vereceğiz. Buda pırlanta, yakut, zümrüt’gibi ürünlerin sertifikasını vereceğiz.

“Bu sertifika her yerde geçerli olacak”

 dünyanın her tarafında da bu verdiğimiz sertifika geçerliolacak ve bu da kahramanmaraş için türkiye de bir ilk olacak. İstanbul kuyumcular odasının zannediyorum bir gemarolojilabatuarı. O çok aktif değil, biz burada bunu dünya ile entekre ediyoruz. Özellikle taşlarla ilgili labarutuar sonuçlarını.

“bize teknolojiye ayak uyduran donanımlı elemanlar lazım”

*İlker yiyen;her meslekte kalifiye elemanı bulunamıyor, bu durum kuyumculukta nasıl?

*hacı mustafa öz;kuyumculukta da sıkıntılar var. Kuyumculuk eski kuyumculuk dönemini bitirmek istiyoruz. Usta çırak kalfa siteminden çıkmak istiyoruz. Artık teknoloji çok gelişti. Üniverisitemizde kuyumculuk bölümümüz var. Liselerimizde kuyumculuk bölümü mevcut. Biz istiyoruz ki eğitimlerini donanımlarını ona göre alsınlar ve bize donanımlı elemanlar yetiştirsinler. Şuanda da bu projenin önünde de 3 d modelleme merkezi ve gemolajilabaruatuarı, bir fijyon teknoloji gibi yani biz artık tasarımdan ürüne çeviren yani bir kalemle çizdiğimiz bir tasarımı ürün yapma becerisine sahip kalifiyeli elemanlara ihtiyacımız var. Bunlar usta çırakla olmaz, burada üniveristeye çok vazife düşüyor. Zaten sütçü imam üniversitesi ile diyaloğlarımızdevam ediyor. İnşallah bu proje sonlandığında çalışmaya başladığında 2 yıllık meslek yüksek okulu olur, kuyumculuk ve tasarrım bölümünü 4 yıllık fakülte boyutuna çıkartırlar. Daha çok mühendis veya daha donanımlı kalifiye eleman çıkartırlar. Böyle bir çabamız var.

“Altın şehir hazır sayılır”

*ilker yiyen; kahramanmaraş`ın yüz akı olacak diye nitelendirdiğiniz kuyumcular için ihtisas sanayi sitesi olan altın şehirde durum nedir, ne zaman faaliyete geçer?

*Hacı Mustafa Öz;altın şehir’de durum %75-80’lere ulaştı tamamlanma oranı. Bu yıl sonu bitirmeyi hedefliyoruz. Biliyorsunuz sanayi bakanlığı kredi destekli bir proje inşallah bakanlık açısından kredilendirmede bir sorun olmazsa bu yıl sonuna faaliyete geçip çalışmalara başlayacağız. 36 bin metrekare arsa üzerine kurulan altın şehir, yaklaşık 105 bin metrekare kapalı alanda 300`ü kuyumcu olmak üzere 350 iş yeri ile hizmete başlayacak. 100, 200 ve 400 metre-kare olarak planlanan işyerlerinde büyük, orta ve küçük işletmelerin hepsi altın şehir`de hizmet verecek. Kuyumcular dışında farklı sektörlerden altın şehir`e katkı sağlayacak yaklaşık 50 esnaf da iş yeri açabilecek. Burada bulunacak iş yerlerinin imalatçı ve tamircilerden oluşacak. Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı`nın küçük sanayi sitelerine üst yapıyla ilgili inşaatın yüzde 70`ine kadar kredi veriyor. Kredi alan esnafların yüzde 1 faiz oranıyla iş yerine taşındıktan 2 yıl sonra ödemelere başlayacak ve 15 yıla kadar ödeme imkanları olacak.

“Haklarını bize helal etsinler”

18 mart çanakkale şehitlerini ve gazilerini anma günü çok özel bir gündü ve onları unutmak imkansızdır diyen kahramanmaraş kuyumcular odası başkanı hacı mustafa öz, “geçtiğimiz günlerede şehit ve gazilerimizi andık. Olumsuzluklar içerisinde 104 yıl önce bundan 14-15-16 yaşlarındaki gençlerimizin ölümü hiçe sayıp ülke için şahadete yürümeleri bugün bizim varlığımızı ilan etmemize o küçük ama büyük insanları anmadan geçemeyeceğiz. Hepsine allah rahmet eylesin hepsinin mekanı cennet olsun. Haklarını bize helal etsinler” ifadelerini kullandı. (röportaj: ilker yiyen)

YORUM EKLE
YORUMLAR
ekonomi
ekonomi - 3 ay Önce

Türkiye İst atistik Kurumu (TÜİK) aylık ve yıllık enflasyonu açıkladı. Verilere göre en yüksek enflasyon Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye bölgesinde gerçekleşti. Bu arada yıllık enflasyon 21,62 olarak açıklandı. 12 aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 17,50 ile "Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye" bölgesinde kaydedildi.

Şehrimizde ve ülkemizde enflasyon nasıl düşer ? Dolar ne zaman 3.5 tl ye düşer ?

SIRADAKİ HABER

banner15