22 bin öğrenci sinema ile buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen 'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın’ projesi kapsamında Kahramanmaraş'ta 22 bin çocuk sinema ile buluştu.

22 bin öğrenci sinema ile buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığının "Sinemaya gitmeyen çocuk kalmasın" projesi kapsamında Kahramanmaraş'ta  sinemaya hiç gitmemiş öğrenciler ilk kez beyaz perdeyle buluştu. 2017 yılının sonundan bugüne toplamda 22 bin öğrencinin beyaz perde ile buluşturulduğu ve bunların 3'te 2'sinin ilk defa sinema ile buluştuğu öğrenildi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliğinin iş birliği içerisinde uygulanan projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Kültür Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, ''Şu anda 2.kademeyi tamamlamış olduk. 2017 yılı sonunda 10 bin öğrencimiz sinema ile buluşturuldu. 2018 yılı finalini bugün gerçekleştiriyoruz. Hem eğitim olarak hem de kültür sanat olarak özellikle ortaokul çağında ki çocukların gelişimi için kendilerini hayata hazırlamaları açısından, hayat içerisindeki duruşlarına yön verebilmeleri açısından bu etkinlikler çok önemlidir.Sinema filmini beyaz perdede izlemek ortaokul çağında bir öğrenci için önemlidir. 2018 itibari ile Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerinin yanı sıra Türkoğlu ve Göksun'dan da 2 bin öğrencimiz, toplamda 12 bin öğrencimiz sinema ile buluşurken, 7 bin'i ilk defa beyaz perde ile buluştu. 2017 ve 2018 yılı toplamında ise 22 bin öğrencimizi sinema ile buluşturduk. Bunların 3'te 2'si hayatında ilk defa sinemaya geldi. Öğrencilerimize sinema genel müdürlüğü tarafından tespit edilen 6 film izlettirildi'' dedi.

Kültür Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Sinemacılar Derneği aracılığı ile öğrenci başına 4 lira para aktarıldığını belirten Küçükdağlı, ''Sinemaya gelen öğrencilere bir şişe su ve patlamış mısır ikram edilmektedir. Bu projede okulların ve öğrencilerin koordinasyonunu sağlayan il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimize ve ulaşım desteği veren Büyükşehir Belediyemize teşekkür ederim'' dedi.  

Projenin 2018 yılı finali bugün yapılırken, Kültür Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt, 200 öğrenci ile birlikte Ertuğrul 1890 filmini izledi.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 05:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15