250 bin başvuru yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı: Sosyal konut projesine 250 bin başvuru yapıldı

250 bin başvuru yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İmar Barışı 13,5 milyon vatandaşı ilgilendiriyordu. 10,5 milyon vatandaş başvurdu" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor.
 


Bakan Kurum'un konuşmasından satır başları şöyle:

Kartal'da 10 katlı binayı yıktık, yerine 5 katlı bina yapacağız. Haftaya temelini atacağız.

Sığmayan yerlerde, etrafın silüetini bozmadan yapmak lazım.

300 bin liralık eve 300 bin liradan aşağı teklif etmiyoruz. Dairelerin değeri kaybolmuyor.

Vatandaşımız bize inanıyor. Emlak Bankası da sahaya inecek.

Bazı meseleler, yerel yönetimle merkezin uyumlu olmasıyla daha kolay çözülüyor. 31 Mart'tan yeni bir destanla ayrılacağız.

İmar Barışı 13,5 milyon vatandaşı ilgilendiriyordu. 10,5 milyon vatandaş başvurdu.

Arkeolojik alanlarda, sit alanlarında kesinlikle İmar Barışı'na izin vermiyoruz. Kaçak yapıların yıkımlarını gerçekleştiriyoruz.

Ülkemizdeki tarımı artıracağız, istihdamı artıracağız, hayvancılığı artıracağız.

391 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçiye kiralandıı, en çok kiralamanın Adana, Hatay, Konya, İzmir ve Muğla'da yapıldı.

Biz Ankaramıza ilişkin çok önemli proje yürütüyoruz. Hem güney hem kuzeyine yeşil koridor açıyoruz. Mogan Gölü’nden başlıyor İmrahor’a uzanan süreçte 35 kilometrelik alanı kapsıyor. İçinde parkların bahçelerin olduğu çok önemli bir koridoru hayata geçiriyoruz. Mogan’dan 3.5 milyon metreküplük dip çamurunu temizledik. Mogan Gölü etrafında çok büyük bir millet bahçesi projelendiriyoruz.

Tüm Türkiye çapında 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut yapacağımızı söylemiştik. Bu çalışmanın ilk etabı 67 ilimizde 50 bin sosyal konuttu. 6 Mart'ta başvurular başladı. Şu ana kadar 250 bin başvuru geldi.

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15