3 AYLIK BEBEĞİYLE GİRİŞİMCİLİK KURSU'NA GELDİ

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde İŞKUR Elbistan Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve Elbistan Gençlik Merkezi’nin ortaklaşa açtığı KOSGEB Girişimcilik Kursu’nun ilk dönemi başladı. Girişimcilik kursuna 3 aylık bebeği ile gelen Merve Kıraç, proje ofisi açmak için sunulan fırsatı değerlendirmek istediğini söyledi.

3 AYLIK BEBEĞİYLE GİRİŞİMCİLİK KURSU'NA GELDİ

Çoğu kadınkursiyerlerden oluşan 25 girişimci adayı, Elbistan Gençlik Merkezi’nde 4 günsürecek eğitimlerine başladı.

  Elbistan baştaolmak üzere çevre ilçelerden gelen kursiyerlere, girişimcilik eğitimindegirişim ve girişimcilik gibi konular hakkında ön bilgi veriliyor. ArdındanKOSGEB’e girişimcilik desteğinden yararlanmak için başvuruda bulunacaklarıGirişimcilik İş Planı formu anlatılıyor. Anlatılan derslerin ana içeriği,yapılacak olan iş fikrinin bulunmasına yardımcı olmak ve iş fikrine ait işplanı projesini oluşturmayı öğrenmek ve pazarlama tekniklerini öğrenerek üretimbazlı pazarlama nasıl yapılır konularından tutun da iş yerinin yönetim ve pazarlamaplanlamasının yapılması hakkında ana modüller üzerinden kursiyerlere derslerveriliyor. Kursun sonucunda başarılı olup sertifika alan girişimciler, 50 binliraya kadar hibe desteklerinden faydalanabiliyor.

  İŞKUR ElbistanHizmet Merkezi Müdürü Hüseyin Açar ve Elbistan Gençlik Merkezi Müdürü AhmetYılmaz, 1.dönem kursiyerlerini ziyaret etti. Burada bir değerlendirme yapanElbistan Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Yılmaz, toplam 9 ayrı dönem içingirişimcilik kursu planlandığını söyledi. İlk dönem kursların başladığını vediğer dönemler için de başvuruların kabul edildiğini hatırlatan Yılmaz, “İlkdönem kurslarımız başladı. Şu anda 25 kursiyerimiz burada eğitimlerinisürdürüyor. 4 gün sürecek eğitim sonucunda başarılı olan kursiyerlerimizgirişimcilik sertifikasını alarak kendi işlerinin patronu olma fırsatınıyakalayacaklar. Hemen her yaş grubundan girişimci adaylarımız var. Özelliklekadın kursiyerlerimiz çoğunlukta. Bu kursların gençlerin, kadınların ve işfikri olan herkesin önünde yeni bir yol açacağını düşünüyoruz” dedi.

  İŞKUR ElbistanHizmet Merkezi Müdürü Hüseyin Açar ise KOSGEB Girişimcilik Kursu’na katılanlaragünlük 25 TL harçlık verildiğini hatırlattı.

  2.dönem kursların7 Kasım 2018’de başlayacağını ifade eden Açar, “Toplam 9 dönemden oluşan kursprogramımızda 225 girişimciye ulaşmayı hedefliyoruz. Kursa gelen işsizleringünlük 25 TL ücretleri ve GSS primleri, İŞKUR tarafından karşılanacaktır. Kursasigortalı çalışanlar ve emeklilerde katılabilir. Ancak çalışan ve emeklilereücret ödemesi yapılmamaktadır. Girişimcilik eğitimini başarı ile tamamlayangirişimci adaylarımız KOSGEB’in vermiş olduğu 50 bin TL’ye kadar olan hibe vediğer desteklerinden faydalanabilecektir” şeklinde konuştu.

  İlk dönem kursakatılan girişimci adayları arasında ise kadın kursiyerlerin iş fikirleri dikkatçekti. 3 aylık bebeği ve eşi ile kursa Afşin ilçesinden katılan inşaatmühendisi Merve Kıraç, alacağı hibe ile proje ofisi açmak istediğini anlattı.Fatma Çelik isimli bir başka kursiyer ise, hedefinin ilçenin hayvancılıkpotansiyelini değerlendireceğini ve arpa ezmesi ile kırma tesisi açmak olduğunudile getirdi. Başka bir kursiyer ise kantin açmayı düşündüğünü söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15