5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ

SANKO ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. DAĞLI: “TARİHİMİZ BOYUNCA KADINLARIMIZ, MEDENİYETİMİZİN VARLIĞINI SÜRDÜRMESİNDE VE İLERLEMESİNDE EN BÜYÜK GÜÇ OLMUŞTUR”

5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Güner Dağlı, “Tarihimiz boyunca kadınlarımız, medeniyetimizin varlığınısürdürmesinde ve ilerlemesinde en büyük güç olmuştur” dedi.

 

“5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü”nedeniyle bir mesaj yayınlayan Prof. Dr. Dağlı,  tarihimiz boyunca Türk kadınının evde anne veeş olmakla kalmadığını, yaşamın her türlü zorlu koşullarında erkeklerle omuzomuza hayat mücadelesi verdiğini kaydetti.

 

Savaşta cepheye mermi taşıyan Türkkadınının, çalışma hayatında ailesine katkı sağladığını, hatta evin geçiminitümüyle sırtlandığını belirten Prof. Dr. Dağlı, ancak her zaman hak ettiğideğeri görmediğine vurgu yaptı.

 

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük ÖnderMustafa Kemal Atatürk’ün kadına hak ettiği değeri görmesiyle ilgili, önemli vedünyaya örnek olacak adımlar attığına değinen Prof. Dr. Dağlı, şöyle devametti:

 

“Büyük Önderimiz, kadınla erkeğinbirbirini tamamladığını, birinin ilerlemesi için diğerinin de ilerlemesigerektiğine inancını şu sözlerle ifade etmiştir: ‘İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir.Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim dekütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağazincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?’ Budüşüncelerle 5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk en önemli devrimlerinden birinigerçekleştirdi, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Bundan 84 yıl öncekadınlarımız bu hakkı Avrupa ülkelerinin birçoğundan önce elde etti.

 

Medeniyetimiz boyunca ve bugündalgalanan şanlı bayrağımız gölgesinde, bağımsızca yaşadığımız ülkemiz içincanlarını vermekten çekinmeyen kadınlarımızın, evlatları uğruna her türlü fedakârlığakatlanan annelerimizin, tarlada ırgat, fabrikada işçi, savaşta asker ve yaşamınher alanında farklı roller oynayan, hayatımızı güzelleştiren ve kolaylaştırantüm kadınlarımızın ellerinden sevgi, saygı ve hürmetle öpüyorum. Ve buvesileyle tüm dünya kadınlarının Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum.”  

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17