5 Bin Fidan Altınova’da Toprakla Buluştu

5 Bin Fidan Altınova’da Toprakla Buluştu

5 Bin Fidan Altınova’da Toprakla Buluştu

Orman Teşkilatının Kuruluşunun 180. Yıl Dönümü ve 21 Mart Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Altınova Mevkiinde 5 bin fidan toprakla buluşturuldu.

 “Onlar sizin, siz geleceğin fidanısınız onlara iyi bakın!”

Her gün 21 Mart'ta bu tür etkinliklerle Dünya Ormancılık Günü'nü kutladıklarını belirten Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altındaş, “Orman ve ağaç sevgisinin en güzel görüntüsü, burada gördüklerimizdir. Ülkemizdeki ormanları korur ve mevcudunu arttırırsak her yer bu güzellikte olacaktır. Burada öğrencilerimizin diktiği fidanlar kendileriyle yaşayacak. Onlar Öğrencilerimizin fidanı. Öğrencilerde geleceğimizin fidanlarıdır” dedi. 

“Amaç orman sevgisini artırmak ve farkındalık oluşturmak”

Programda Orman’ın ve Yeşil alanın önemine vurgu yapan Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, “Ağacın havayı, toprağı ve suyu temizleme özelliği vardır. Hepinizin malumudur ki, ağaç, toprağı tutarak, selle akışını önlemektedir. Aynı zamanda ağaç yaprakları ile birlikte karbondioksit gazını emerek kirliliği azaltmaktadır, ayrıca ağaç dikilmesi ile birlikte iklimi düzenlemektedir. Son zamanda dünya devletleri arasında en büyük sorun ve sıkıntı ekolojik dengenin bozulmasıdır'' diye konuştu.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü 21 Mart Dünya Ormancılık haftasını nedeni ile Altınova mevkiine 5 bin fidan dikimi Öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.

Fidan dikmek törenin açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altındaş, “Orman Teşkilatının Kuruluşunun 180. Yıl Dönümü ve 21 Mart Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü olarak Altınova Mevkiinde 5 bin fidanlar toprakla buluşturuyoruz. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü olarak ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor. Biz doğamızı gelecek nesillere aktarmakla mükellefiz. Fidan dikimindeki en temel hedefimiz, Geçtiğimiz yıllarda yanmış alanı hem yeşil alana dönüştürmek ve ormanlarımızı geliştirmek ve iyileştirmek. Bunun yanı sıra küresel ısınmayı önlemek, çölleşmenin önüne geçmek, erozyonu kontrol altına almak, çevresel kirliliğin önüne geçmek, su kaynaklarımızı sürekli kılmak ve insanlarımıza iş imkanı sağlamak. Bugün Farkındalığı artırmak için bu tür projelerimizi devam ettireceğiz. Ormanlarımıza gerekli özeni gösterip muhakkak fidan dikmeli ve çocuklarımızı eğitmeliyiz” şeklinde konuştu.

“DOĞANIN KORUNMASI İÇİN AĞAÇLANDIRMA FAALİYETLERİ ÇOK ÖNEMLİ”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Dekanı Hasan Serin, yaptığı konuşmada ağaçlandırma faaliyetlerinin önemini anlatarak, “Bugün bu rakımda özellikle de ilimizin en öncelikli hizmeti olan yeşillendirme, çevreyi koruma, çevreyi muhafaza etme ve iyileştirme faaliyeti için hep beraber gönüllü olarak insanlarımızın seferber olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Özellikle sevgili öğrencilerin gözlerindeki ışıktan yeşile karşı, doğaya karşı, çevremizi korumaya yönelik bir inanç görüyorum. Çocuklarımızı, öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Öğrencilerimiz en az okuldaki derslerine verdikleri önem gibi ağaç dikme faaliyetine gönüllü olarak bizde katılalım dediler ve buraya katıldılar. Orman Bölge Müdürlüğümüz ağaçlandırma, doğayı koruma, çevreyi koruma, çevresel değerleri muhafaza etme ve bunları sürekli kılma noktasında seferberlik halinde. Kırsal anlamdaki ağaçlandırma faaliyetleriyle kendilerini tebrik ediyoruz. Gerçekten çevresel değerlerin korunması, bunların sürdürülebilir kılınması artık modern toplumların olmazsa olmazı. Bu yönüyle de bakanlıklarımıza, belediyelerimize böyle bir protokolle iş birliği yapmış olmaları çok kıymetlidir. Ağaçlandırma faaliyetinin çevreyi muhafaza etme ve katma değer sağlamasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

“KURAKLIĞIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YEŞİL ALAN YEŞİL ÇEVRE ÇOK ÖNEMLİ”

 Programda Orman’ın ve Yeşil alanın önemine vurgu yapan Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, “Ağacın havayı, toprağı ve suyu temizleme özelliği vardır. Hepinizin malumudur ki, ağaç, toprağı tutarak, selle akışını önlemektedir. Aynı zamanda ağaç yaprakları ile birlikte karbondioksit gazını emerek kirliliği azaltmaktadır, ayrıca ağaç dikilmesi ile birlikte iklimi düzenlemektedir. Son zamanda hepinizin malumudur ki dünya devletleri arasında en büyük sorun ve sıkıntı ekolojik dengenin bozulması ve bozulması ile birlikte iklimlerin bozulmasına vesile olmasıdır. İklimler değişmekte,

yağışlar azalmakta ve kuraklık meydana gelmektedir. İnsanoğlu bizler, bizim vatandaşlarımız ve diğer ülkedeki vatandaşlar, eğer ağaçları dikmez, korumaz, kollamaz ve gerekli şekilde büyütmez isek, mutlaka iklim değişecek, kuraklık olacak, ülkeler, ülkemiz, dünyamız yaşanmaz bir ülke haline gelecektir. Ağaç dikmekle bitmiyor, ağaçları dikeceğiz, aynı zamanda onun büyümesini sağlayacağız.  

Dolayısıyla dikmek yetmiyor diktikten sonrada korumak, kollamak ve büyütmek zorundayız. Değerli gençler ayrıca ağaç dikmek, ağacı sevmek, ağacı yetiştirmek kendimizden sonraki gençliğe insanlığa ve yavrularımıza bu ülkeyi daha sağlıklı bırakabilmek bir kültür meselesidir, bir eğitim meselesidir. Biz kültürel olarak,  eğitim olarak bu kültürün içerisinde yoğrulmaz gençlerimizi bu sevgiyle, bu barışla, bu istekle meydana getirmez, yetiştirmez isek, bunu sağlayamayız” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler alana fidan dikimini gerçekleştirdi.

(HABER VE FOTOĞRAFLAR: İLKER YİYEN

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15