715 LİRA CEZASI VAR... KAHRAMANMARAŞ'TA UYGULANMAYACAK!

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başladı. Uygulama bazı illerde uygulanırken, Kahramanmaraş uygulamanın yapılmayacağı iller arasında yer alıyor.

715 LİRA CEZASI VAR... KAHRAMANMARAŞ'TA UYGULANMAYACAK!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunugereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılması,illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlututuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Kahramanmaraş'ta ise hava şartlarının Aralık ayında kışlastiği gerektirmeyecek durumda olması nedeni ile şu an için uygulanmayacağıöğrenildi. Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesine açıklamalarda bulunanKahramanmaraş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Kuybu, ''İlimizdemevcut hava şartları, kış lastiği gerektirmiyor. Ancak yarın kar olur, tufanolur böyle bir durumda uygulama zorunlu hale getirilebilir. Şu an alınan kararile kış lastiği uygulaması yapılmayacak'' dedi.

Zorunlu Kış Lastiği uygulamasının yapıldığı illerde iseAraçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra EmniyetGenel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınırkapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafındanyapılıyor.

Kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu illerdedenetimlerde 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2019'a kadar devam edecek.Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, Hazine ve MaliyeBakanlığı tarafından açıklanan yüzde 23,73'lük yeniden değerleme oranıçerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla 885 liraya çıkarılacak.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlariçin uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat içinkış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem arz ediyor. Kışlastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerdeyaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor. Araçlastiklerinin raf ömrü uygun saklama koşullarında 10 yıl iken, kullanımdakiaraç lastiklerinin ömrü ise 3-5 yıl arasında değişiyor.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince, 1 Aralık2015-1 Nisan 2016 arasında 87 araç sahibine 51 bin 227 lira, Emniyet GenelMüdürlüğünce 2 bin 927 araç sahibine 1 milyon 722 bin 405 lira, Jandarma GenelKomutanlığınca da 299 araç sahibine 177 bin 487 lira ceza kesilmişti.

Geçen kış, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan 3 bin 313ticari araç sahibine, kış lastiği takmadıkları için toplam 1 milyon 951 bin 119lira para cezası uygulanmıştı.

HABER: ÖMER FARUKSALMAN

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15