ACABA BEN MİYİM?

Babalık testi yaptıranların sayısının son yıllarda artış gösterdiğini belirten Avukat Emre Ergin, ''Acaba Ben miyim?'' sorusu ile Kahramanmaraş'ta bu konuya çok sık rastladıklarını ve konunun zaman zaman mahkemelere taşındığını söyledi.

ACABA BEN MİYİM?

Kahramanmaraş'ta DNA testi yaptıranların sayısındaki artışadikkat çekerek gazetemize özel açıklamalarda bulunan Avukat Ergin, çeşitlinedenlerden ihtiyaç duyulan bu testlerin Türkiye'nin her yerindeyapılamadığını, resmi karar olmadığı sürece hastanelerin genellikle yapmakistemediğini belirtti.

ÇEŞİTLİNEDENLERLE DNA TESTİ YAPILIYOR

Resmi olarak yapılan testlerin maliyetinin yüksek olduğuna değinenAvukat Emre Ergin, ''Sonuçlarının paylaşılmak istenmemesi, resmi karar olmadan başvuran kişinin test yaptırdığı kişiyi rencideetmemek adına doğrudan şüphelerini paylaşmak yerine bu teste ihtiyaç duyması insanlarıharicen yapılan bu testlere yönlendirebiliyor. Çocuğun hastanede karışma şüphesi, yıllar sonra ortaya çıkmış bir çocuk ileebeveynleri arasında soy bağının bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla dainsanlar DNA testi yöntemi kullanmaktadırlar'' dedi.

SIK RASTLANMAYA BAŞLANDI

Raporun resmi geçerliliği olması için adli makamlarvasıtasıyla adli tıp uzmanından rapor alınması gerektiğini belirten Ergin, Laboratuarlardanharicen alınan belgelerin resmi bir geçerliliğinin olmadığını ancak kişilerinkendi meraklarını gidermek amacı ile testi yaptırıp rapor aldığını, son yıllardabu duruma Kahramanmaraş'ta sık rastladıklarını belirtti. Testlerin genellikle Kahramanmaraş'tadeğil, farklı ilde yaptırıldığını belirten Ergin, çeşitli etkenlerin insanlarıDNA testine itebildiğini söyledi.  

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15