AFŞİN ELBİSTAN A TERMİK SANTRALİ ÇELİKLER HOLDİNG'E DEVREDİLİYOR

Afşin Elbistan A Termik Santrali, Çelikler Holding'e devrediliyor. 34 yılda 120 milyar 499 milyon 910 bin 550 kw/h (kilowatsaat) enerji üretimi gerçekleştirerek Türkiye’nin enerji üretimine büyük katkı sağlayan Afşin Elbistan A Termik Santrali'nin devri için gerekli imzala EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nde atıldı.

AFŞİN ELBİSTAN A TERMİK SANTRALİ ÇELİKLER HOLDİNG'E DEVREDİLİYOR

  Afşin-Elbistan ATermik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin devirprotokolü imzalandı. ERG-Verbund firmasının hisselerinin tamamını satın alanÇelikler Holding ile EÜAŞ Genel Müdürlüğü, attıkları imzalarla Afşin-Elbistan ATermik Santrali ile Afşin-Elbistan Linyitleri'nin 20 yıllığına Çelikler Holding'edevredilmesinin önünü açtı. Enerji Bakanı Fatih Dönmez de onay verirse devirsüreci bitecek.

 

  34 yıl öncekurulan ve bu süre zarfında ürettiği 120 milyar 499 milyon 910 bin 550 kw/h(kilowatsaat) elektrik ile Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında büyükrol oynayan Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile Afşin Elbistan LinyitleriKömür İşletmesi, Tunçbilek Termik Santrali, Orhaneli Termik Santrali, SeyitömerTermik Santrali gibi enerji tesislerinin de işletmecisi konumunda bulunanÇelikler Holding’in bünyesine geçti. EÜAŞ Genel Müdürlü Dr. İzzet Alagöz veÇelikler Holding yetkilileri tarafından atılan imzalarla her iki işletme 20yıllığına Çelikler Holding’e devredildi.

 

  Devir süreci 24yıl önce başladı

 

  24 yıl önceyedayanan bu devir serüveninin ilk adımı 1994 yılının Aralık ayında atıldı. TansuÇiller’in başbakanlığını yaptığı hükümet döneminde toplanan Bakanlar Kurulu,19/12/1984 tarihinde kabul edilen 3096 sayılı kanun maddeleri doğrultusundaAfşin-Elbistan A Termik Santrali ile kömür işletmesinin 20 yıllığınaERG-Werbund firmasına devredilmesi yönünde bir karar aldı.  Mahkeme kararlarıve 24 yıllık süreç sonucunda, devir konusu 2015 yılında tekrar alevlendi.ERG-Verbund yetkililerinin, formalite olarak gördükleri imza, dönemin Enerji veTabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından atılmadı. Rafa kaldırılandevir konusu, Çelikler Holding’in ERG Verbund Elektrik Üretim ve TicaretA.Ş’nin hisselerinin tamamını satın alması ile yeniden gündeme geldi. RekabetKurumu, 18-13/233-108 sayılı kararla, ERG-Verbund’un Çelikler Holding’edevredilmesine onay verdi. Mayıs ayı içerisinde verilen onayın ardından sürecihızlandıran Çelikler Holding, geniş bir ekiple bölgeye gelerek Afşin-Elbistan ATermik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde incelemelerebaşladı. (İHA)

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15