'AİLEYİ KURAN VE YAŞATAN ÜÇ KAVRAM VARDIR'

‘Günümüz Ailesinin Problemleri ve Çözüm Önerileri’ konferansında konuşan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, “Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak aileyi kuran, yaşatan ve mutluluğu sağlayan üç temel kavramdan bahsediyor. Eğer bir ailede üç şey varsa orada mutluluk vardır. Aileyi kuran ve yaşatan üç temel kavram ise rahmet, meveddet ve sekinetdir” dedi.

'AİLEYİ KURAN VE YAŞATAN ÜÇ KAVRAM VARDIR'

Kahramanmaraş İl Müftülüğü ve Aile ve Dini Rehberlik Bürosuişbirliğinde düzenlenen konferanslar hız kesmeden devam ediyor. Özellikle dingörevlilerini bilgilendirmek amacıyla düzenlenen konferansların en sonuncusunaise İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse konuşmacı olarakkatıldı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde, ‘Günümüz AilesininProblemleri ve Çözüm Önerileri’ konu başlığıyla düzenlenen konferansAbdülhamithan Cami İmam Hatibi Salih Akben'in Kur'an tilavetiyle başladı.Müftülük personelleri, din görevlileri ve Kur’an Kursu öğreticileri vevatandaşlar dikkatle Saffet Köse’yi dinledi.

“TÜKETEREKBİREYSELLEŞEN BİR TOPLUM OLUYORUZ”

Konferansın açılış konuşmasını Kahramanmaraş İl MüftüsüCelal Sürgeç yaptı. Konuşmasında ailenin önemine değinen Müftü Sürgeç,“İnsanlığa, vefanın, sadakatin, samimiyetin yolunu gösteren Peygamber EfendimizHz. Muhammet Mustafa’ya binlerce selam olsun. Programımızın hayırlara,güzelliklere vesile olmasını yüce Rabbimden temenni ediyorum. Bizler, her geçengün bir şeyin fiyatını bilip de değerini bilmeyen bir toplum olmaya doğrugidiyoruz. Ve her şeyi yavaş yavaş tüketen bir toplum oluyoruz. Bu tükettiğimizdeğerlerden birisi de aile değeridir, ailedir. Bizler, paylaşarak, sosyalleşmeyerine tüketerek bireyselleşmeye doğru giden bir toplumuz. Ailenin önemiyleilgili Mehmet Akif Ersoy’un, “Biz ki her mevcudu yıktık, gayesiz bir fikr ile;Yıkmadık bir şey bıraktık, sade bir şey: Aile. Hangi bir bünyânı mahvettik deıslah eyledik? İşte viran memleket! Her yer delik, her yer deşik! Bunların tamirikabil olsa ciddiyet, sebat; Lakin, Allah etmesin, bir düşse şayet ailat...”diye devam eden şiirini sizlere okumak istedim. Bu konuları en güzel şekildehocamdan dinleyeceğiz. Şehrimize teşrif ederek bizleri bilgilendirdiği içinSaffet Köse hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

“DEĞERLİ BİR İŞYAPTIĞIMIZIN FARKINDA OLMALIYIZ”

Müftü Sürgeç’in konuşmasının ardından konferansını sunmaküzere kürsüye Prof. Dr. Saffet Köse geldi. Sözlerinin başında dingörevlilerinin önemli bir görevi ifa ettiğine dikkat çeken Köse, “PeygamberEfendimiz ahirete irtihal ettikten sonra yeni bir halife seçilmesi gerekiyordu.Kim olsun diye düşünüyorlar, Hz. Ebubekir Efendimiz öne çıkıyor, kendisine,‘Namazda Peygamber efendimizin bir iki defa yerine geçtin, namazı sen kıldırdemişti. O yüzden namazda sen onun yerine geçiyorsan dünyevi işlerde onunyerine geçmeye daha layıksın’ diyorlar. Hz. Ebubekir’de bu görevi kabul etmekistemiyor, çünkü idarecilik zor, yaptığımızdan ve yapmadığımızdan her şeydenhesap vereceksiniz. Hz. Peygamberimizin namazda bir iki defa yerine geçmek,hilafet için bir ölçü oluyorsa, her gün Peygamber Efendimizin yerine geçenimamlarımız, onun müezzini Bilal Habeşi’nin yerine geçip ezan okuyanlarımız yada Kur’an öğreticilerimiz ne kadar değerli bir iş yaptığımızın farkında olmamızlazım. Bu görev gerçekten muhteşem bir görev. Onun için ben dingörevlilerimizin çok şanslı olduğunu düşünüyorum, kendimi de bu yüzden bunundışında görmüyorum. Bir yere gidildiğinde namaz kıldır dediklerinde pat diyeatlarım, hiç nazlanmam. Peygamber Efendimizin yerine geçmekten daha değerli birşey  yok” şeklinde konuştu.

“SORUMLULUKBİLİNCİYLE HAREKET ETMELİYİZ”

Din görevlilerinin sorumluluk bilinciyle hareket etmesigerektiğinin altını çizen Köse, “Eğer insanlar bizim izimizden gidecekse onunbir anlamı var. İnsanlarla oksidosin diye bir hormon tespit edilmiş, bağlanmahormonu var deniliyor. O yüzden insanlar bizi görmek istiyor önlerinde. ‘İmamşey yaparsa cemaat daha büyüğünü yapar’ diye bir söz var ya bizde işte bundandolayı. Bu sorumluluk çok önemli. O yüzden bunun bilincinde olmalıyız. Örneğinkadın ve erkek boşanır, ‘Allah’ın sevmediği halde izin verdiği tek helal varsao da boşanmadır’ diyor. Şurada iki insanın boşanmasıyla, bir imamın, müezzininboşanması aynı şeyler değildir. Onun bilincinde olmalıyız. Onun için bizim hemşanslı bir tarafımız var, hem de şanssız bir tarafımız var. Kendimizitartmamız, bilmemiz lazım” ifadeleri kullandı.

“HERŞEYE RAĞMEN ENSAĞLIKLI KURUMUMUZ AİLE”

Sözlerinin devamında ailenin önemine dikkat çeken Köse,“Bütün dünyada ailede bir çözülme var. Hatta öyle ülkeler var ki yüzde 70’inikahsız yaşayan insanlar var. Sosyolojiye bir kavram girdi, tek ebeveynliçocuklar diye. Çocuk annesi var babasını bilmiyor, babası var annesinibilmiyor. Böyle bir trend var ama biz şuna sevinmeliyiz. Bizim ülkemizdeailemiz hala en üstün, en güçlü kurumumuz. Evet boşanmalarda bir artışgözüküyor, evlenme yaşı yükseliyor, evlenmeler gecikiyor ama buna rağmen ensağlıklı kurumumuz ailemiz. Buna ne kadar şükretsek az. Bu gerçektensevindirici bir şey. Türkiye İstatistik Kurumu’nun istatistiklerinebaktığınızda en azından bazı istenmeyen şeyler olsa bile ailemiz yine de diğerülkelere bakınca iyi. O sebeple bundan sevinç duymalıyız. Kur’an-ı Kerim’decenab-ı hak aileyi kuran, aileyi yaşatan, ailede mutluluğu sağlayan üç temelkavramdan bahsediyor. Eğer bir ailede üç şey varsa orada mutluluk vardır.Kur’an-ı Kerim’de ifade edildiği üzere bu dünyada başlayıp ahiret yurdunagittiğinde Cenab-ı Hakkın onlar için görevlendirdiği özel melekler olacak, özeliçecekler olacak, tören gibi bir köşke alacaklar. Bu üç kavrama dayalı olarakbiz bunu sağlayabiliyoruz. Eğer bir ailede bu üç şeyden biri yoksa bilmek lazımki biri diğerine katlanıyordur eğer aile devam ediyorsa. Şimdi bunlar neler?”dedi.

“RAHMET, MEVEDDET VESEKİNET”

Aileyi ayakta tutan üç önemli faktörü açıklayan Köse,“Rahmet, meveddet ve sekinet. Aileyi kuran ve yaşatan üç temel kavram budur.Rahmet, merhamet karı koca arasında olması gereken en temel değerdir. Rahmetİslam’ın ana dinamiğidir. Karı koca arasında rahmet ve merhamet bu kadarönemliyse rahmet ve merhamet ne demektir. Karı koca arasında merhamet acımakdemek değildir. Acımak incitici bir şeydir. Karı koca arasında bir birineacıyor dediğiniz anda bu inciticidir. Oradaki ilişki yataydır, dikey değildir.O zaman rahmet, nezaket ve zarafetle muamele etmek demektir. Kırıp dökmemek,kaba saba, olmamak, zarif ve nazik olmaktır. Peygamber Efendimiz hayvanlarabile ne kadar zarif davranıyordu. Ailelerde ne bu konulara dikkat etmeliyiz”şeklinde konuştu.

Köse’ye konuşmasının ardından Müftü Celal Sürgeç veKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekteteri Züver Çetinkaya tarafındankente özgü bakır tepsi takdim edildi.

HABER-KAMERA: HACIALİ GÜNEÇIKAN

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17