Akupunktur ve hacamat merdiven altından kurtuluyor

Kahramanmaraş’ta Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi Öksüz: “Amaç, merdiven altı uygulamaları bitirmek”

   Akupunktur ve hacamat merdiven altından kurtuluyor

 Kahramanmaraş NecipFazıl Şehir Hastanesi’nde Hacamat ve Akupunktur hastaları için özel üniteaçıldı.  

  Geleneksel veTamamlayıcı Tıp Ünitesi (GETAT) adı altında hizmete başlayan ünitede NecipFazıl Şehir Hastanesi 3’üncü katında hasta kabulüne başladı.

 

GETAT ünitesindeuzman sertifikalı hekimler ve sağlık personelleri görev alırken, çarşamba vecuma günleri muayene, pazartesi, salı ve perşembe günleri ise akupunktur vehacamat uygulaması yapılacak.

  Hastaların önceilgili hekimlerce muayene olacağını, ardından akupunktur ve hacamatuygulamasının yapılacağını söyleyen İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz, uygulamaamacının merdiven altı yerlerde değil, devlet eliyle yapılması olduğunusöyledi.

  Öksüz, “Gelenekselve tamamlayıcı tıp fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanıkoyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın sürdürülmesinde dekullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahıyapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Moderntıbbı destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir. Bu yöntemlerden özelliklehacamat şehrimizde bolca tercih edilmektedir. Hekim kontrolünde yapılmazsahastaya çeşitli zararlar verilebilir. Hastanemizde de bu uygulamalarsertifikalı uzman hekimlerimiz tarafından yapılacaktır. Bu hizmetin devleteliyle güvenli ve steril bir ortamda yürütülmesi de merdiven altı diye tabirettiğimiz, izinsiz ve kontrolsüz çalışan yerlere rağbeti azaltacaktır.  Burada yapılacak olan diğer bir uygulamamızAkupunktur ise çok ince uçlu iğnelerle vücudun belli bölgelerine uygulanan birsistemdi. Getat, geleneksel ve tamamlayıcı tıp ünitemiz memleketimize hayırlıolsun diyor, herkese sağlıklı günler diliyorum” diye konuştu.

  

                                         

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15