Alışveriş festivali kapılarını açtı!

Alışveriş festivali kapılarını açtı!

Kahramanmaraş Terziler ve Konfeksiyoncular Odası ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Alışveriş Festivali ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Kahramanmaraş'ta 9 gün boyunca devam edecek olan festivalde birbirinden ünlü sanatçılar gelerek konser verecek. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan festival 24 Mart'ta tamamlanacak.

Festivalin açılışına AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Mehmet Cihat Sezal, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Kuybu, Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Muhlis Akkurt katıldı.

125 ülkeye ihracat yapan şehrimiz Avrupa başta olmak üzere Dünya'nın bir çok bölgesinde güçlü bir Türk markası olarak anılmaktadır diyen Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, ''En büyük hedefimiz, sanayileşmede özellikle katma değeri yüksek üretim bakımından ilk 10 şehir arasında yer almaktır. KMTSO olarak bu hedef doğrultusunda çok çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Özel sektöre yatırımlarımızın yıllık ortalaması bir milyar lirayı, şirketlerimizin aktif büyüklüğü 50 milyar lirayı aşmış bulunmaktadır. 2018 yılında şehrimizin tarihinde ilk defa ihracatta bir milyar doları geçerek yeni bir başarı çizgisine ulaşmıştır. Burada tek amacımız var oda kadim şehrimizin kalkınmasına öncü olmak, insanımıza daha modern, daha güçlü bir şehir ve daha yüksek bir yaşam kalitesi sunmaktır'' dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör ise Bugün Terziler ve Konfeksiyoncular Odamızın belediyelerimizin iş birliği ile açılan alışveriş festivalinin hayırlara vesile olmasını diliyorum diyerek sözlerine başladı ve şunları kaydetti;

''Bir şehrin eğitim, sağlık, çevre, alt yapı, üst yapı hizmeti yanında, o şehirde makul düzeyde ticaret hacminin de gelişmesi lazım. Çünkü o şehir de iş, aş, yeterli ticari alan oluşması lazım. Belediyelerimizin, yerel yönetimlerimizin görevi alt yapı, üst yapı dışında tabi ki o şehirde ekonomi ve ticaretin gelişmesiyle ilgili görevleride vardır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi belediyelerimiz dükkan açmaz, fabrika kurmaz ama uygun alt yapı hazırlar. İşte bugün burada Belediyelerimiz ve odamızın iş birliğiyle alışveriş festivali düzenlendi. Burada tabi ki şehirde yapılan üretim de önemlidir. Pazar ve talepte önemli ancak bu pazarla talebi buluşturmakta önemlidir. Belki tüketicilerin mağazalarda dükkanlarda bulamadığı, veya serisi tükenmiş daha uygun fiyatlı ürünler var. Ben bunun hem vatandaşa hem de esnafa katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu tip festival ve organizasyonların her sektörde artarak devam etmesini temenni ediyorum.''

Esnaf ve Sanatkarlığın önemine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, ''Bir milletin geleceğe güçlü bir şekilde yürüyebilmesi, bir ülkenin sürdürülebilir olması, sanatların ve meslek gruplarının gelecek nesillere de aktarılması gerektir. Bunun en önemlisiyse geleneklerimize uygun şekilde aktarmaktır. Açılan meslek eğitim kurumlarında yada diğer yerlerde zanaatkarlığın öğretilmesi çok zor olmakta ve büyük başarılar elde edilememektedir. Bu Ahi Evran kültüründe esnaf ve sanatkarlar iş yerlerini bir okula, bir meslek öğrenme yerine dönüştürmüş durumdalar. Bir çok meslek, yüz yıllardan bu yana bu şekilde gelmektedir. Esnaf ve Sanatkarlarımız ne kadar güçlenirse, memleketlerimizde o kadar güçlenmektedir. Bundan dolayı bunu çok önemsiyoruz. Ayrıca şehrin yedek servisi gibi temin merkezleri bir çok hizmeti hemen evimizin yanı başında, kapıdan çıktığımızda en kısa en doğru ve en dürüst şekilde bize ulaştırmaktalar. Bundan dolayı esnafımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. 5 yıldan beri görevdeyiz ve şehrimizin esnafı ile ilgili yanlış bir ifade bugüne kadar gelen misafirlerimizden duymadık. Buda çok önemlidir. Kahramanmaraş'a yakışır bir şekilde esnaf kardeşlerimiz, işlerini yürütmektedirler'' dedi.

Sözlerine Yeni Zelanda da ki camiye yapılan saldırıyı kınayarak başlayan TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, ''Bize ağız tadıyla bir şey yaptırmamaya bunlar kararlı. Şu açılışta herhalde Çanakkale Şehitlerimize rahmet dileyecektik, bu toprakları bize vatan olarak bırakan, bu al bayrağı dalgalandırmak için toprağa düşenle rahmet dileyecek, işimize bakacaktık. Esnaf odası başkanımızı, Büyükşehir Belediye Başkanımızı, Valimizi, Terziler Odası başkanımızı tebrik edecektik, ekonominin konuşulduğu, seçimin olduğu bu ortamda böyle bir etkinliğin bir moral olduğunu, esnaflarımıza moral getireceğini söyleyip iftihar edecektik. Ama kirli yüzünü her zaman fütursuzca ortaya koymaktan çekinmeyen batının Yeni Zelanda’daki çocuğu maalesef tarihin gördüğü en ağır saldırıyı bir Cuma saatinde namaza hazırlanan insanları bir bilgisayar oyunundaki fütursuzlukla katlederek günümüzü de, cumamızı da, açılışımızı da zehir ettiler. Allah’tan o garibanlara, mazlumlara, imanlı insanlara rahmet diliyorum'' dedi.

Şunu biliyorum lanetlemenin, batıya çağrıda bulunmanın bir anlamı yok diyen Güvenç, ''Batı budur. Batının karakteri budur, emperyalisttir, sömürgecidir, tarihleri kanla yazılmıştır. Şatafatlı medeniyetlerinin temelinde Afrikalının emeği vardır, kanı vardır ve fırsat bulduğu her anda da yer, zaman ve mekan fark etmeden Cezayir’de, Yeni Zelanda’da, İstanbul’da olur bu katliamı yapar. Çünkü Mehmet Akif’in, ‘Tek dişi kalmış canavar’ dediği batı medeniyetinin ruhu materyalisttir. İnsanlıktan nasibini almamıştır. Gücün verdiği sarhoşluk ve zehirlenmeyle de bugün dünyanın her yerinde başta Avrupa olmak üzere yabancı düşmanlığına alçakça devam etmektedirler. Akdeniz’de boğulan insanlar nasıl bunları rahatsız etmediyse, Yeni Zelanda’dakiler de bunları rahatsız etmeyecektir. Göstermelik açıklamalarının hiçbir önemi yoktur. Benim çağrım ise kendi insanımızadır, gençliğimizedir, bütün İslam aleminedir. Nasıl bir tehditle, nasıl alçakça bir saldırıyla karşı karşıya olduğumuzu görüp, safları birleştirmek, bir araya gelmek insanlık onuru için çalışmak zorundayız. Buna mecbur ve mahkumuz. Bu coğrafyada bunu ifade ettiğimizde zaman zaman rahatsız olanlar olsa da maalesef realite budur. Bütün insanların o teröristin üzerinden çıkan 70 sayfalık bir bildiriyi de dikkatle okumalarını tavsiye ediyorum. Bu olayın çok planlı olduğunu, ideoljik olduğunu, Viyana’dan İstanbul’a kadar varlığımıza kast ettiklerini görmemiz gerekir. Tüm gençlerimize de anlatmamız gerekir. Ama şunu da bilsinler ki, ne kadar zalim olurlarsa olsunlar ne kadar düşman olurlarsa olsunlar, biz inancımızdan, imanımızdan, ahlakımızdan vazgeçmeyeceğiz ve inanıyorum ki zafer inananların olacaktır'' ifadelerine yer verdi.

Güvenç, ''Bu ortamda festivalle ilgili pek bir şey söylemek içimizden gelmiyor ama hep söylediğim bir şey var, şartlar ne kadar ağır olursa olsun, saldırılar ne kadar büyük olursa olsun, el birliğiyle vazgeçmememiz gereken en temel iş halkın gündeminden vazgeçmemektir. Onun gündemi ekonomiyse, onun gündemi ticaretse, istihdamsa, vergiyse bizim de onun peşinde olmamız gerekir. Çünkü bizim gücümüz güçlü ekonomidedir. Bizim gücümüz yürüyen piyasalardadır. Bizim gücümüz her şeye rağmen acılarımız ne kadar büyük olursa olsun, günlük hayatı idame ettirmektedir. O anlamda da bu etkinliği çok önemsediğimi belirmek istiyorum. İnşallah arkası gelecektir, daha büyük organizasyonlara imza atacağız diye düşünüyorum. Esnafımıza bereketler getirmesini temenni ediyorum'' dedi.

Bir dönem şehrimize beş yıl dolu dolu hizmet eden Fatih Mehmet Erkoç’a hizmetlerinden dolayı teşekkürü bir borç biliyorum diyen Güvenç, ''Allah yolunu açık etsin, şehir olarak, hemşeri olarak teşekkür ve takdir ediyoruz. Seçimlerin hayırlı olmasını istiyorum. Allah ülkemizi korusun istiyorum. İnşallah bu seçimden de Türkiye yüz akıyla çıkacaktır. Ülke düşmanlarına fırsat verilmeyecektir. Bu millete olan inancımız sonsuzdur, bu milletin sağ duyusuna, kararlılığına, imanına, inancına olan güvenimiz sonsuzdur ve devam etmektedir. Bu bağlamda da yoğun programlarına rağmen esnafımızla beraber olan Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Hayrettin Güngör’e de hayırlı olsun diyorum, yolu açık olsun diyorum'' ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise ''Biz esnaflarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Ekonomik daralmanın bahsedildiği günlerde Kahramanmaraş'ta özellikle ekonomik iştihadı artıracak, yatırımları hızlandıracak ve istihdamı artıracak konularda esnafımız, koşarak hizmetlerini devam ettirmektedirler. Böyle bir organizasyonda bunun ifadesi, Cumhurbaşkanımızın rehberliğinde hükümetimiz, ilgili bakanlarımız, Türkiye'de esnafımızın ticaret de temsilcisi olan meslek kuruluşlarıyla beraber yakın zamanda Ankara'da yaptığı toplantıda istihdamı nasıl arttırırız? esnafın önünü nasıl açarız? bununla ilgili kararlar alındı. Bugünde Ticaret Odamız ve Esnaf temsilcilerimizle sizlere teşvik olarak aldığı kararlar devam etmektedir. Özellikle 2019 yılında istihdam seferberliği çerçevesinde daha fazla istihdam için sadece teorik değil pratik olarak da bir dizi kararlar alındı. Siz bunları esnaflarımıza anlatıyorsunuz'' diye konuştu.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15