ALTINDAKİ DEĞİŞKENLİK KUYUMCUYU ZORA SOKTU

Kahramanmaraş’ta ki kuyumcularda düğün mevsimi olmasına rağmen hala hareketlilik yaşanmaması kuyumcu esnafını kara kara düşündürüyor. Altına rağbet olmamasının sebebi ise Türk Lirasının dolar karşısındaki durumu olarak gösteriliyor.

ALTINDAKİ DEĞİŞKENLİK KUYUMCUYU ZORA SOKTU

Kahramanmaraşlı kuyumcu esnafı Lokman Küçükdağlı: “Heryıl bu zamanlar yoğun evlenme işlemlerinin olmasına rağmen bu yıl aynıhareketliliğin yaşanmaması ve kurlardaki aşırı iniş kalkışa paralel olarakaltın fiyatlarının da sabit durmaması kuyumcuları etkiledi.”dedi.


Kahramanmaraş’a gelen gurbetçiler de dahilvatandaşlarımızın halen tatil modunda olmasından dolayı satışlarda bekledikleriivmeyi yakalayamadıklarını belirten Küçükdağlı: “Kuyumcuların umudu tatildönüşüne kaldı. Kurban bayramı ile birlikte insanların tatilden dönmesiylebirlikte düğünlerin artacağını umuyoruz. Ağustos sonu ile Eylül ve Ekimaylarından umutluyuz.” İfadelerini kullandı.

 

ALTIN YATIRIMCISIKARLI

Altının gram fiyatının, 2017 Temmuz- 2018 Temmuztarihleri arasında TL bazında yatırımcısına yüzde 33,81 kazanç sağladı. Kahramanmaraş’taen çok satılan 24 ayar gram altının fiyatı 2017 Aralık ayından bu yana 8 aylıksüreçte yüzde 21 yükseldi. Ancak, yılbaşından beri gerek yurt dışında gerekseyurt içinde yükseliş eğilimindeki altın fiyatının düşüş eğilimine girdi. İçpiyasada altın fiyatlarını etkileyen en önemli unsur ise TL’nin dolarkarşısındaki pozisyonu olarak öngörülüyor.

SAHTE ALTIN

Düğün alışverişi yapan vatandaşlar ile kuyumcuların enfazla dikkat etmesi gereken hususlardan biri ise sahte altın. Bununiçin kuyumcuların, altın ve taş alışverişi yaptıkları kişilere ve firmalara çokdikkat etmeleri gerekiyor.

Sahtekarların ve kötü niyetli insanların işlerinhızlandığı bu dönemlerde ortaya çıktığı belirtilirken piyasaya sahte ürünlersürmeye çalıştıklarından kuyumcuların, herhangi bir şüphe durumunda Ayarevidenilen laboratuara başvurmaları gerekiyor.

 

UMUT GURBETÇİLER

Sezonu olmasına rağmen henüz düğün hareketliliğibaşlamadığından memleketlerine tatil için gelen gurbetçilerin alış verişyapacağını belirtiliyor.

Kuyumcular bu dönemi gurbetçilerin alış verişleri ilekurtarmayı beklerken, özellikle Kurban Bayramı öncesi olan Ağustos sonu iletatil dönüşü olan Eylül ayı ve sonrasında ise Ekim ayında yapılacak düğünlerle Kahramanmaraşlılarınve çevre illerden gelecek vatandaşların yapacağı düğün alış verişlerinden birhayli umutlu.

HABER-FOTO: GÖKHANDÖKÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13