Altıntaş, “Ormanlar Can Damarımızdır, Sahip Çıkalım

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, kent geneli 400 işçiyle orman yangınlarına karşı mücadele verildiğini söyledi.

Altıntaş, “Ormanlar Can Damarımızdır, Sahip Çıkalım

Ormanın insanların can damarı olduğunu vurgulayan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, “Ormanlar bizim nefes aldığımız, oksijenin yüzde 60’nı üretir. Eğer biz havasız kalmak istiyorsak keselim ağaçları. Ormanlara bu kadar yüklenmenin bir anlamı yok. Ormanlar bizim doğal kaynağımız. Erozyonu önler, iklimi yumuşatır gibi faydalarını beşikten mezara kadar saymakla bitmez. Bir ağaç 40 kişinin soluduğu oksijeni üretiyor. Bu ağaçları bilinçsiz kesmek hepimizin sorunu olur. Tepki vermeyenlerde en az kesenler kadar suçlu” ifadelerini kullandı.

YANGINLARA KARŞI ÖNLEMİMİZİ ALIYORUZ”

Vatandaşların doğayı korumaları konusunda daha bilinçli olmaları gerektiğini ifade eden Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, "Andırın’da 30’a yakın işçimiz, 5 arazöz, 1 adet su tankı ve 2 adet yangın ilk müdahale ekibimiz, 4 adet de yangın gözetleme kulemiz var. Bu kulelerle 7 gün 24 saat ormandaki çıkan dumanı kontrol edip yangına müdahale edebiliyoruz. 177 ve 112 ihbar hatlarımızda da arkadaşlarımız ihbarları aldığında olay yerine acil bir şekilde intikal ediyor. Olay yerine ulaşan ilk ekip bize yangın hakkında bildi verdikten sonra, gerekirse hava araçlarımız bulunuyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15