Andırında Mandalina Hasadı Başladı

Son yıllarda Andırın’da önemli bir yer tutmaya başlayan mandalina bahçeciliğinde hasat dönemi başladı.

Andırında Mandalina Hasadı Başladı

İlçenin Çukurova’sı olarak bilinen Yeşilova (Aşağı Andırın) bölgesinin verimli topraklarında 15-20 yıl önce evlerinin önüne hobi ve tüketim amaçlı olarak diktikleri mandalinalardan verimli sonuç alamaya başlayan çiftçiler son yıllarda büyük bahçeler kurarak  iç pazarda yerlerini almaya başladı.

Yeşilova bölgesinde yaklaşık 2 bin hektarlık bir alanda mandalina üretimine ulaşıldığını belirten mandalina üreticisi Hamdi Arslantaş, Yeşilova bölgesinin mandalina bahçeciliği için oldukça elverişli bir yer olduğunu söyledi.

Bölgede genellikle Okitsu cinsi mandalina yetiştirildiğini belirten Araslantaş şunları söyledi.

“Bundan 5-6 yıl önce mandalina diktim. Bu bölgede Aşağı Andırın olarak geçen bizim bu bölgemizde 20-25 yıla yakın bir narenciye üreticiliği başladı. Özellikle Okitsu cinsi mandalina yetiştiriciliği çok yaygınlaştı. 25 yıl önce dikildiğinde 15-20 dönüm bir bahçe varken, şuan da bizim bu bölgemizde bahçemiz 2 bin, 2 bin 500 dönüme ulaşmıştır. Narenciye Okitsu özellikle burda çok güzel tuttu ve verim de çok güzel. Hatta ekonomiye güzel katkısı var. 600 kök fidanım var, gerçekten memnunum.  Hasadın başlamasıyla birlikte yöre halkının yanı sıra civar il ve ilçelerden de gelen işçiler, aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.”

Pazar sıkıntısı yaşamadıklarını ve bu sene yaklaşık 10 bin ton civarında bir ürün hasadı hedefleniyor. Bunun her yıl artarak devam edeceğini ve yeni yeni fidan dikimleri yapıldığını belirten Arslantaş, bahçelerde zararlılarla mücadele konusunda özellikle Akdeniz sineğiyle mücadele de İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü ekipleri her konuda yardımcı oluyorlar. Devletimiz sağolsun zararlılarla mücadelede konusunda da her türlü desteği sağlıyorlar dedi. (HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15