ANNELERE MÜJDE!

Milli İstihdam Seferberliği ile İŞKUR toplumun dezavantajlı kesimlerine daha fazla istihdam sağlamak ve gelir düzeylerini artırma kapsamında çalışan annelere aylık 400 TL destek sağlayan projeyi başlattı.

ANNELERE MÜJDE!

Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan Milli İstihdamda Seferberliği kapsamındaİŞKUR tarafından toplumun dezavantajlı kesimlerinin daha fazla istihdamsağlaması ve gelir düzeylerinin artması için faaliyetler yürüten İŞKUR çalışanve 2-5 yaş arası çocuğu olan annelere 400 TL destek veriyor.

İŞKUR Kahramanmaraş İl Müdürü Ali Yüce konu ile ilgiliolarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Toplumun dezavantajlı kesimlerinidesteklemek ve onların daha fazla iş hayatında olmalarını sağlamak için yeniprojeler gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı önderliğinde çalışma hayatında milli istihdamseferberliği düzenlendiğini söyleyen Yüce, “Bu milli istihdam seferberliğiülkelerin kalkınması için çok önemlidir. Ülkelerin ekonomik bağımsızlığı çokönemlidir. Ekonomide ne kadar güçlü isen sesinde o kadar gür çıkar. İç ve dışmihrakların ülkemize karşı yaptığı saldırılar ülke ekonomisini etkiledi.Yatırımlar düştü ve işsizlik oranı arttı. Bu milli istihdam seferberliği ilebirlikte bir dizi tedbirler alındı. Ek istihdam yapana kurumumuz tarafındandestek çıkıldı. Bu sayede işsizlik oranları tek rakamlara kadar düştü. Toplumdadezavantajlı olarak nitelendirdiğimiz engelliler eski hükümlüler, terörmağdurları, kadınlara yönelik bir dizi teşvikler oluşturduk. Bir nevi onlarapozitif ayrımcılık yapıldı” açıklamalarında bulundu.

ÇOCUK BAKIM DESTEĞİADI ALTINDA DESTEK PROJESİ GELİŞTİRİLDİ

İŞKUR’un gerek iş başı eğitim programı gerekse meslekieğitim kurslarımızda işe yerleştirdiğimiz iş yerlerinde belli şartları taşımakkaydıyla 2-5 yaş aralığında bakmakla yükümlü çocuğu olan ve iş başı eğitimprogramımıza, mesleki eğitim kurslarımıza katılan kadınlarımıza yönelik ekstrabir 400 TL çocuk bakım desteği adı altında destek projesi geliştirildi diyenYüce, “Tabi bu desteği verirken önce belgelemek kaydını ön planda tutuyoruz. Budaha çok yeni bir uygulamadır. Bu uygulamayı duyurmak ve kadınlarımızın buuygulamadan faydalanması çok önemlidir. Bunun yanında birçok projemiz var.Bunlar. Dijital ekonominin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikli iş gücününyetiştirilmesi projesi, İşte anne projesi ve İşe ilk adım projesidir. Bizimamacımız toplumun dezavantajlı kesimlerinin daha çok istihdam sağlamasıdır.Kurumumuz, bakanlığımız, hükümetimiz bu konuda duyarlılık göstererek toplumunbu kesiminde ki insanları ekstra bir gelir desteği ile desteklemektir. 400TL’lik böyle bir uygulama gerçekleştiriyoruz. Bu uygulama yaklaşık 1,5 aydırgerçekleştiriliyor. Bizim iş başı eğitimi ve mesleki eğitim programına katılankadınlarımız bu uygulamadan faydalanacaktır” ifadelerini kullandı.

DİJİTAL EKONOMİNİNİHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK NİTELİKLİ İŞGÜCÜNÜN YETİŞTİRİLMESİ PROJESİ

Bu proje ile gençlerin daha fazla iş hayatınakatılabileceğinin altını çizen, Yüce, “En az iki çalışanı olan ve Teknoparkkapsamında faaliyet gösteren işyerleri, Ar-Ge Merkezleri, Teknoloji Merkezleri,Tasarım Merkezleri ile bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren en az 20çalışanı olan işyerlerinde, 18-29 yaş aralığındaki gençlerin, geleceğinmeslekleri arasında sayılan 25 meslekten birinde "İşbaşı EğitimProgramına" dahil edilmesi halinde, İEP uygulama süresi bu katılımcılariçin 9 ay ve günlük cep harçlığı tutarı 75 TL olarak uygulanmaya başlanmıştır”şeklinde konuştu.

 

İŞTE ANNE PROJESİ

İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekleri anlatanYüce, “0-15 yaş arasında (15 yaş dâhil) çocuğu bulunanlardan sosyal yardım alankadınlar, kadın sığınma veya konukevlerinde kalan kadınlar öncelikli olmaküzere, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) ile Türkiye İş Kurumu GenelMüdürlüğü işbirliği kapsamında belirlenecek gruplar içerisinde yer alankadınlar yararlanabilecektir. Hedef kitle içerisinde yer alan kadınlaradanışmanlık hizmeti verilerek Kurumumuz tarafından düzenlenecek mesleki eğitimkurslarına veya işbaşı eğitim programlarına yönlendirilecektir. Projedenyararlanan kadınlara kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70TL tutarında kursiyer veya katılımcı zaruri gideri ödenecektir” açıklamalarındabulundu. 

İŞE İLK ADIM PROJESİ

Yüksekokul veya fakültelerden mezun olan 18-29 yaşaralığındaki gençler işbaşı eğitim programlarına dâhil edilerek mesleki deneyimve tecrübe kazanması sağlanacaktır diyen Yüce, şu şekilde konuştu:“Düzenlenecek program sonrasında işverenlerden bu kişileri mevcut işbaşı eğitimprogramlarındaki gibi program süresi kadar istihdam etmeleri talep edilecektir.Zorunlu istihdam süresinden sonra ise on iki ay süreyle işverenlerin bukişileri istihdam etmeye devam etmesi beklenecektir. Zorunlu istihdam sürecindeödenecek ücretin net ücretin %50'sine karşılık gelen tutarı İşsizlik SigortasıFonundan karşılanacaktır. Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafındanon iki ay süreyle bu kişileri istihdam etmeye devam edeceğine dair taahhütverilmesi ve İl Müdürlüğü ile yeni bir sözleşme imzalanması durumunda istihdamedilecek bu kişiler için on iki ay süresince net asgari ücretin %25'i İşsizlikSigortası Fonundan karşılanmaya devam edilecektir.”

HABER-FOTO: ÖMERFARUK SALMAN/MERT POLAT

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15