Ar-Ge Pazarında Öğrenciler Ödüllendirildi!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. işbirliği ve TÜBİTAK’ın desteğiyle Ar-Ge Proje Pazarı'nın bu yıl sekizincisi gerçekleştirildi.

Ar-Ge Pazarında Öğrenciler Ödüllendirildi!

KMTSO Meclis Salonunda gerçekleştirilen ödül töreni açılış konuşmasını Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan yaptı. Günümüz dünyasında üretilen tek bir değerin ekonomik anlamda iyi ifade edilmesinin ülkelerin güç ve rekabetini arttırdığına dikkat çeken Vali Özkan, bu anlamda üniversitelere, özel sektöre ve genç yeteneklere büyük görev düştüğünü ifade etti.

Özkan,  Öğrencilerin hazırladığı projelerle dünya bilim havuzuna katkı sağlamış olduğunu belirterek, ''Rekabet gücümüzün artırılması gereken küresel düzeyde sadece güçlü ordular ve güçlü devletler değil bazen ürettiğimiz tek bir değer, o değerin ekonomik anlamda iyi ifade edilmesi, gücümüzü ve kuvvetimizi artırabilmektedir. Bu yönüyle bu tür çalışmaları önemsemek gerekiyor. Üniversitelerimizin eğitim ve öğretim faaliyetlerinin dışında da küresel düzeyde katma değer yaratacak, dünya bilim havuzuna bir katma değer katacak faaliyetlerin çok öncelikli ve önemli olduğunu belirtmek istiyorum" dedi.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise konuşmasında her alanda başarıya ulaşmak için sistem bütünlüğü içerisinde ve işbirliği ruhuyla çalışmanın önemini vurguladı. Kurum ve kuruluşlar arasındaki güç birliğinin bilim ve teknolojide yol kat etmede çok önemli katkıları olduğunun altını çizen Rektör Can, KSÜ olarak şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına katma değer oluşturmak için işbirliklerini arttırarak devam ettireceklerini söyledi. Rektör Can,"Aynı zamanda bizler bunları yaparken bir sistem bütünlüğü içinde olaylara yaklaşıyoruz. Üniversitemiz de Kahramanmaraş'ta ve bölgedeki kurum ve kuruluşlarla iş birliğini dikkate alıyoruz." dedi.

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun da konuşmasında sürdürülebilir kalkınma için teknolojiye dayalı yeni kalkınma modeli geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ünsal ise sekizincisi gerçekleştirilen Ar-Ge Proje Pazarına ilişkin verileri paylaştı. Toplam 69 proje başvurusunun gerçekleştirildiğini ifade eden Dekan Ünsal, 69 başvurudan 47’sinin sergilenmeye hak kazanarak dereceye girmek için yarıştığını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından dereceye giren projelere ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken Prof. Dr. Ahmet Alkan’ın danışmanlığında Fatih Doğan ve Azat Ardın tarafından hazırlanan “Tarımsal Kalkınmada Verimliliği Arttıran Robot” isimli proje birinciliğe layık görüldü.

Ali Günel, Furkan Kuzucuoğlu ve Taha Öztürk’ün “Arttırılmış Gerçeklik Destekli Eğitim Arayüzü” projesi ikinci olurken, Eray Sakarya, Akif Kavan ve Enes Tarakçı tarafından geliştirilen “Fedai-B” projesi üçüncü, Özlem Karaadil’in “Atık Paladyum Çözeltilerinden Nano Paladyum Eldesi” dördüncü, Nur Hüda Hüseyin, Merve Söğütlük ve Sinan Baş’a ait “Likit Maraş Biberi” isimli projesi ise beşincilik elde etti. Birinciye 4 bin 500 TL, ikinciye 3 bin 500 TL, üçüncüye 2 500 bin TL, dördüncüye bin 500 TL ve beşinciye 1000 TL para ödülü verildi.

HABER: MUSTAFA KÖMÜ

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane