Asena Birimi'nden Dünya Engelliler Günü Ziyareti

Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanlığı Asena Birimi, daha önce gerçekleştirdikleri huzur evleri, çocuk evleri gibi kurum ziyaretlerine bir yenisini daha ekleyerek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

Asena Birimi'nden Dünya Engelliler Günü Ziyareti

İnsanı kısıtlayanın kalpteki engel olduğunu ifade edenÜlkü Ocakları Kahramanmaraş Asenalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ElifZorlusoy: " Engelli; doğuştan ya da sonradan vücutta meydana gelerekinsanların kısıtlanmalarına sebep olan durumlar olarak tanımlanmaktadır. Ancakbiz bu tanımı yaparken kısıtlamayı aradan kaldırıyoruz. Çünkü insanıkısıtlayanın kalp olduğuna inanıyoruz. Görme engelli biri görmek için kalpgözünü, duyma engelli biri işitebilmek için can kulağını kullanabilir. Ancakkişinin engeli kalpte ise konuşmak için, hareket etmek için ve daha önemlisihissetmek için artık çok geçtir. Elbette ki onların yaşadığını yaşamıyor,hissettikleri hissetmiyoruz. Ama unutmayalım ki; bu his bizlere uzak değil,bizim için imkansız hiç değil. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bugüngörebiliyor, duyabiliyor, anlayabiliyoruz. Ama yarın göremeyebilir,duyamayabilir ve hatta anlayamayabiliriz. Her insan bu hayatın bir parçasıdır.Parçalardan birini oluşturan da engelli kardeşlerimizdir. Yapmamız gerekenonlar gibi hissetmeye çalışıp onlarla iç içe, gönül gönüle olmaktır" dedi.

 

Tek Sorun "Sevgisizlik!"

Zorlusoy: "Daha önce bir çok kurum ziyaretigerçekleştirdik. Hepsinde gördüğümüz tek sorun vardı; "Sevgisizlik!"insanları yapacağımız en büyük iyilik dünyaya atmış oldukları tohumlarıyeşertmektir. Bunun için empatiyi toprak, sevgiyi su, inancı ışık yapmaya,hayatlarında çiçekler açtırmaya söz verdik. Her zaman "Duyarlıolabildiğiniz kadar yararlı olabilirsiniz" fikrini savunduk. İnsanları dabu fikri alıştırmaya kararlıyız. Bugün burada olmaktan mutluyuz. Sevgitohumları ekmeye geldiğimizi söylüyor, insanları da bu mutluluğu yaşamaya davetediyoruz" şeklinde devam etti.

 

Sevginin Götürdüğü Yere Gideceğiz!

Bir and içtiklerini dile getiren Zorlusoy: "İnanıyoruz ki en büyük engel sevgisizliktir. Bu düsturla yaş, cinsiyet, engeldemeden gönül kazanmaya and içtik. Sevginin götürdüğü her yere gideceğiz"ifadelerini kullandı.

Elif Zorlusoy: " Bizlere ev sahipliği yapan,buradaki yavrularımız için canla başla çalışan Tutku Özel Eğitim veRehabilitasyon Merkezi sahipleri başta olmak, üzere tüm personellerine sonsuzşükranlarımı sunuyorum" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Asena Birimi'nin her projesine destek olan Ülkü OcaklarıKahramanmaraş İl Başkanı Hüseyin Kayış bu anlamlı ziyarete ilişkin açıklamayaptı.

İl Başkanı Hüseyin Kayış: "Engellilerin normal birhayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Buanlamda hepimize düşen vazife bir nebze olsun toplumsal duyarlılığa katkısağlamak olmalıdır. Bu bağlamda sık sık ziyaretler gerçekleştiriyor, insanlarınzihinlerine bir ziyaretin onları ne kadar mutlu edebileceğini yerleştirmeyegayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Empati, İnsani Hasletlerin En Yücelerindendir.

Kayış sözlerine: "Görmeden hissetmeyi, konuşmadansohbet etmeyi bize öğreten engelli kardeşlerimize teşekkür borçluyuz. Engelliolmanın bir son olmadığını aksine bir başlangıç olduğunu bu kardeşlerimizdenöğreniyoruz. Empati, insani hasletlerin en yücelerindendir. Kendi kalıbını terkedip karşıdakinin hacmini görebilmek zor zanaattır. Gözlerinizin görmediğini,doğadaki bin bir rengi keşfedemediğinizi; ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzcekoşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğinizi, tek başına yemekyiyemediğinizi, güzel müzikler dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesiniduyamadığınızı hiç düşündünüz mü? Eğer bunlar hiç aklınıza gelmediyse şimdiempati kurun. Onların hisselerine ortak olun" şeklinde devam etti.

 

En Büyük Engel, Engelli İnsanları Hor Gören KörZihniyettir!

İl Başkanı Kayış: "Hepimizbirer engelli adayı olduğumuzu unutmamalıyız. Engelli kardeşlerimize engelolmamalıyız. Onlar, engel olmadığımız sürece engelsizdir. Fiziksel veyazihinsel engelli olmak bir kusur değildir.En büyük engel, engelli insanları horgören kör zihniyettir! Cenab-ı Allah milletimizi yüreği ve karakteriengellilerden korusun" ifadelerini kullanarak beyinlerdeki vevicdanlardaki engellerin kalkması temennisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17