Aşık Mahzuni Şerif Bugün Yaşasa, Karşısında Aynı Hoşgörü Olmazdı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç,  TBMM’de yerinden söz alarak yaptığı konuşmada milyonların gönlünde halen yaşamaya devam eden ünlü halk ozanı AşıkMahzuni Şerif’i andı.

CHP’li Ali Öztunç yazdığı sözler, yaktığı türküler ve insana verdiği değerle Anadolu’da milyonların gönlünde taht kuran Kahramanmaraşlı hemşerisi AşıkMahzuni Şerif’i ölümünün 17. yılında Meclis’te yaptığı konuşmada andı ve ünlü ozanın bugünlerimizi de ışık tuttuğunu belirtti.

Öztunç şunları söyledi;

“Asrımızın pir sultan’ı..”

“AşıkMahzuni Şerif halkın ozanı, Anadolu’nun ozanı, asrımızın da Pir Sultan’ıdır. Benim de hemşerimdir. Geçtiğimiz günlerde 17. ölüm yıl dönümünde kendisini Hacıbektaş’taki mezarının başında andık. AşıkMahzuni Şerif’i iyi anlamak gerekir. AşıkMahzuniŞerif o kadar öngörü sahibiymiş ki yiğidin kuru soğana muhtaç olacağını yıllar önce görmüş. AşıkMahzuni Şerif, zevzekleri, fırıldakları, yıllar önce görmüş ve eserlerine yazmıştır.”

Bugün Yaşasa Aynı Hoşgörü Olmazdı

“Bakın bir anısı var. Denizlerin idamından sonra AşıkMahzuni Şerif ‘Erim erim eriyesin/ Sürüm sürüm sürünesin’ diye türkü yazdığı için cezaevine girmiştir. Mahkemeye çıktığında Nihat Erim’in mahkemedeki dilekçesi okunmuştur, ‘halk ozanları başbakanları sevmek zorunda değildir, davacı değilim’ diye. Bugün AşıkMahzuni Şerif yaşasa yine aynı türküleri, aynı şiirleri yazardı ancak eminim ki bugünkü iktidar, bugünkü Cumhurbaşkanı böyle hoşgörülü davranmazdı.”

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15