AY YILDIZLI BAYRAK İLELEBET DALGALANACAK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Maraş Milli Mücadelesinde dirilişin timsali olarak gösterilen Bayrak Olayı ’nın 99. Yıldönümü münasebetiyle Atatürk meydanında bir program düzenledi.

AY YILDIZLI BAYRAK İLELEBET DALGALANACAK

Program ilk olarak Şeyh Adil Mezarlığı’ndaki EskiŞehitlik ziyaret edilerek Kur’an-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi ve dualaredildi. Daha sonra Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen program saygı duruşu veİstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

“AY YILDIZLIBAYRAĞIMIZ BU MİLLET VAR OLDUKÇA DALGALANMAYA DEVAM EDECEK”

 

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapanKahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Değerli konuklarbundan tam 99 yıl önce dünyada eşi ve benzerine rastlanmayan bir destan içinilk adımlar atıldı. İşgalci Fransız ordusu bizim özgürlüğümüzün,inançlarımızın, yaşamımızın teminatı olan Ay Yıldızlı Al Bayrağımızı buburçlardan indirme küstahlığına kalktı. Allah’a hamdolsun o millet, kahramanecdat ‘O Gün’ ölmediğini, dimdik ayakta olduğunu ve Ay Yıldızlı Al Bayrağıngöklerden inmesinin kendisi için ölümden kötü olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Veo gün bu şehrin kanaat önderleri Av. Mehmet Ali Kısakürek Bey bir beyannameyazdı. Rıdvan Hoca bayrağın bizim inancımızda, bizim imanımızda ne anlamageldiğinin dünyada ki en güzel örneğini ortaya koydu. Ay yıldızlı al bayrağıntevhidin bayrağı olduğunu bundan 99 yıl önce tüm dünyaya haykırdı. Ay yıldızlıal bayrak bu burçlarda bin yıldan bu yana dalgalanmaktaydı. Allah’a hamdolsun99 yıl önce bu gösterilen kahramanlıkla dalgalanmaya devam etmekte. İnşallahkıyamete kadar da ay yıldızlı al bayrağımız bu millet var oldukça dalgalanmayadevam edecek. Bayrağımız dünyada 3 kıtada yüz milyonlarca insanın özgürlüğününtimsaliydi, huzurun timsaliydi. Barışın, kardeşliğin teminatıydı ay yıldızlı albayrak! Asya’da, Afrika’da, Balkanlar’da insanların gölgesinde özgürcekardeşlik hukuku içinde korkusuzca yaşadığı bir gölgeydi” açıklamalarındabulundu.

 

“ÖZGÜRLÜĞÜNOLMADIĞI YERDE CUMA NAMAZI KILMAK CAİZ DEĞİLDİR”

 

Son 100 yılda coğrafyanın değiştiğine vurgu yapanErkoç,  “Ülkemizin sınırları değişti; Ayyıldızlı al bayrağımızın gölgesinin kalktığı yerlerde bugün acı var, gözyaşıvar, kan var, üzüntü var, keder var. Yine hamdolsun ülkemiz saygıdeğercumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ayağa kalktı ve bizimgölgelerimizde süzülen ay yıldızlı al bayrak coğrafyaya barış getirdi.Sınırlarımızda gölgesi taşmakta sınır ötesinde de huzurun, kardeşliğin,beraberliğin, birliğin garantisi olmakta hamdolsun. Bugün ay yıldızlı albayrağın gölgesinde olan yöneticileri tüm dünyada huzur için barış ve kardeşlikiçin yürümekte. İnşallah bizler de bu şehrin yöneticileri olarak bu şehrintemsilcileri olarak nasıl yüzyıl önce saygıdeğer büyüğümüz Rıdvan Hocamız,Mehmet Ali Kısakürek Beyefendi’nin duruşu ne ise bizler de aynı o şekildedurmaya hep beraberce devam edeceğiz inşallah. Ben 12 Şubat 1920 KurtuluşDestanını yazan tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Hepsinigönlümüzde, yüreğimizde milletimizin yüreğinde İnşallah kıyamete kadaryaşatacağız ve yaşamakta da! Bayrak olayımız 12 Şubat etkinlikleri içerisindekutlanmaktaydı. Hamdolsun biz göreve geldik bu çok önemli aslında bizim gönülcoğrafyamızda da çok önemli bir anlam ifade eden ‘Özgürlüğün olmadığı yerdeCuma namazı kılmak caiz değildir’ diyen Rıdvan Hocanın sözü çok önemliydi.Mehmet Ali Kısakürek Bey’in ‘aleme İslam’a hitab’ı’ çok önemliydi. Bunlartarihi manifestolardır. 99 yıl önce tüm dünyaya gösterilen manifestodur bu.Bizim tarihimizde en önemli olan duruşlardan bir tanesidir. İnşallah bizde buduruşa layık olacağız. Bizde bu kahramanların emanetini hep başımızın, omzumuzunüzerinde taşımaya devam edeceğiz inşallah. Onların emanetini en iyi şekilde, engüzel, en yaşanabilir hale getirmek için gayret ettik, etmeye de hep berabercedevam edeceğiz. Ben tüm kahramanlarımızı Kurtuluş Savaşında şahadete yürüyentüm kahramanlarımızı, ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi bugünde sınırboylarında bu vatanın bekası için gözünü kırpmadan şahadete yürüyenşehitlerimizi de gazilerimizi de minnetle anıyorum. Şehitlerimizin ruhu şadolsun inşallah. Hepinizi saygıyla selamlıyor, hepinizi Allah’a emanetediyorum”  açıklamaları ile sözlerinisonlandırdı.

 

Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından Av. Mehmet AliKısakürek Bey’in Alemi İslam’a Hitabı okundu. Aydın Mesleki Teknik AnadoluLisesi’nin Folklor Takımı’nın gösteri sunmasının ardından KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösteriler sundu.

Daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi MehterTakımı’nın sunduğu Mehteran Konseri’nin ardından Mehter Takımı eşliğindeprotokol Kahramanmaraş Kalesi’ne kadar yürüyerek Kahramanmaraş Kalesi’ne TürkBayrağı çektiler.

 

HABER: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15