BAĞIŞTA BULUN CAN KURTAR!

Her yıl kutlanan 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftasında insanları bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KABÖDER) ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde stand açtı.

BAĞIŞTA BULUN CAN KURTAR!


Açılan stantta organ ve doku bağışının başka insanlarınhayatını kurtardığının altı çizilirken, Beyin ölümü gerçekleştikten sonra organbağışında bulunmak isteyenlerin formları dolduruluyor. Stantta insanlarıntansiyonları ölçülerek sağlık kontrolünde bulunuluyor. Ayrıca farkındalığıarttırmak için stantlarda Ebru sanatının yer aldığı tablolar sergileniyor.

Sütçü İmam Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü olanDilek Soylu, “Koordinatör olarak organ bağış haftalarında veya diğer günlerdebu şekilde stantlar açıp insanlara organ bağışını özendirmeye çalışıyoruz.Organ bağışı formlarını dolduruyoruz. Ve bunları sağlık bakanlığının verisistemine giriyoruz. Biz üniversitemizin çeşitli fakültelerinde stantlar açtık.Ve öğrenci arkadaşlarımız çok büyük ilgi gösterdiler. Bu sene Kahramanmaraş’taçok sayıda organ bağışı başvurusu oldu. Biz yaklaşık 350 tane bağış aldık. Bukurumumuz ve şehirdeki diğer merkezlere oranla çok iyi bir rakamdır”açıklamalarında bulundu.


“BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN BİR KİŞİ EN AZ 4-5 İNSANKURTARABİLİYOR”

Organ bağışının diğer insanlara can vereceğinin altınaçizen Soylu, “bizler Müslüman bir ülke olarak yardıma ihtiyacı olan insanlarayardım etmeyi severiz. Savaş’ta dahi düşmana el uzatan Türk Milletinin kendiinsanına seve seve yardım edeceğini düşünüyorum. Kalp ve akciğer yetmezliğiolan hastalara kadavradan bağışlarda yardımcı olmaktayız. Kadavradan bağışsayısı az olduğu için maalesef bu insanları kaybediyoruz. Kadavradan bağış,beyin ölümü gerçekleşmiş insanın organlarının bağışlanması demektir.  Bir takım testler sonrası beyin ölümü teşhisikonulmaktadır. Hastaların beyin ölümü gerçekleşince organ naklinigerçekleştiriyoruz. Tabi ki öncelikli hedefimiz hastayı kurtarmaktır. Bu bağıştamamıyla gönül rızasına bağlıdır. Organ bağışı fazla olunca bizde başkainsanları kurtaracağımız için mutlu oluyoruz. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişien az 4-5 insan kurtarabiliyor. Artık nakilden başka tedavi seçeneği olmayanhastalar olduğu zaman bakanlığa acil bildirim yapılıyor. Biz buna acil bildirimdiyoruz. Türkiye’nin herhangi bir yerinde çıkan acil duruma göre belirlenip okişiye gönderiliyor. Fakat acil bir durum yoksa organ hangi bölgede çıktıysaoranın merkezine yönlendiriliyor. Biz hem nakil merkeziyiz hem de hastanemizdebir beyin ölümü çıktığı zaman böbrek nakli yaptığımız için böbreğin bir tanesibizde kalıyor. Biz kendi bekleme listemizdeki hastalara dahi müdahaleedemiyoruz. Bunları bakanlık belirliyor. Ve en uygun alıcıya takıyoruz”şeklinde konuştu.

“DAHA DUYARLI OLMALIYIZ”

Kahramanmaraş’ta daha çok iç organı bağışında bulunulduğununaltını çizen Soylu, “Organ nakli sadece insanların başına geldiğindeanlayabileceği bir durumdur. Hiç kimsenin organ yetmezliği ile karşılaşmasınıistemiyoruz. Daha duyarlı olup çevremizdeki insanlara daha hassasiyetlebakmalıyız. İnsanlar empati kurarak yaşadıklarında organlarını bağışlayacağınıdüşünüyorum” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.


“AMACIMIZ FARKINDALIK OLUŞTURMAK”

Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezinde Ebru sanatı hocalığıyapan Nihal Kesici, “Aynı anda resimle de uğraşıyorum. 3-9 Kasım organ bağışınedeniyle farkındalık oluşturmak için burada ebru sanatının yer aldığıtabloları sergiliyoruz. Burada ki amacımız farkındalık yaratmaktır. Ve buradaebru gösterisi de yapacağız. Bu etkinliğin faydalı olmasını ve daha fazla bağışalmayı umut ediyoruz” şeklinde konuştu.


“ORGAN BAĞIŞINDA SAYI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma veDayanışma Derneği (KABÖDER)başkanı Hanifi Çöplü, “Farkındalık oluşturmakamacındayız. Ülkemizde ve şehrimizde birçok insan organ bağışı beklemektedir.Organ bağışında bulunularak bu insanların hayatını kurtarabiliriz. İnsanlarayardım etmek bizim örf ve adetlerimiz arasında yer alır. Sütçü İmamÜniversitesinde organ nakil merkezimiz var. Burada birçok insan organ bekliyor.2014 yılında şehrimiz organ bağışında 46. sıradaydı. Yaklaşık 300-350 kişiorgan bağışında bulunmuştu. Fakat bu sayı artık hızla ilerlemektedir.  Bu sayılar daha da artmalı ve daha fazlainsan can bulmalıdır” ifadelerini kullandı.

HABER-FOTO: MERT POLAT

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15