BAKACAK, 'MESLEĞİMİZE ÇİRKİN BİR SALDIRI OLMUŞTUR'

Türk jinekoloji ve obstetrik derneği Kahramanmaraş şubesi başkanı Doç. Dr. Murat Bakacak medyada yer alan, kadın doğum doktorunu hedef gösteren haber ile ilgili açıklama bir açıklama yaptı

BAKACAK, 'MESLEĞİMİZE ÇİRKİN BİR SALDIRI OLMUŞTUR'

Bakacak 01 Aralık 2018 tarihindeameliyatta bant unutulmasına ilişkin gerçek dışı haber; hem Kadın DoğumHekimlerini, hem de tüm Türk Hekimleri arasında büyük tepkilere neden olduğunuve mesleklerini çirkin bir saldırı yapıldığını ifade etti.

Amniyotik bant hakkında açıklamalarda bulunan Bakacak,“Gebelik kesesi oluşumunda kese içerisinde 1/5000-10000 oranında gözlenen birgelişme bozukluğu olup sadece tıbbi tanım olarak “bant” olarak nitelendirilir.Anne karnında bulunan bebeklerin içinde yaşadıkları su kesesinin yer yerkalınlaşması olara tanımlanabilir. Bildiğimiz yara bantları veya hastalarınameliyat kesilerine yapıştırılan malzeme olan bantla uzaktan-yakından ilişkisiyoktur. Amniyotik bantlar, nadiren bebeğin anne karnında büyümesi esnasında el,kol ve bacaklarda bazı anormalliklere yol açabilir. Çoğu gebelikte ise hiçbirprobleme yol açmaz. Bu problemin gelişiminin, hastanın daha önceki doğumuylaveya Osmaniye’deki meslektaşımızın yaptığı sezaryen ameliyatıyla hiçbirilişkisi yoktur. Bir önceki ameliyatta unutulan ya da eksik ve veya yanlışyapılan bir durum söz konusu değildir. Böyle bir algıyla ilk doğumunu gayet başarılı şekildegeliştiren doktor arkadaşımıza bir linç hareketi olmuştur” şeklinde konuştu.

 

“OLAYDA BİR HEKİM KUSURU YOKTUR”

 

Mesleğimize gerçekten çirkin bir saldırı olmuşturdiyen Bakacak, “Ankara’dahastanın bir sonraki gebeliğinde amniyotik banttan şüphelenince, detaylımuayenesi için bir üst merkeze sevk edilmiştir. Ne hastayı sevk eden hekim nede bu merkezde çocuğun alınması gerektiği ile alakalı bir açıklamayapılmamıştır. Buradabant lafını gören hastamız, bunu bir bant unutuldu söylemiyle basın yayınorganlarına verip haberleştirmesiyle bu noktaya gelindi. Bu olayda bir hekimkusuru yoktur. Basit bir araştırmadahi yapılmadan, hekimlerin görüşünü almadan bu gibi olayların haberyapılmasını doğru bulmuyoruz. Sadece hastanın ve avukatının beyanına dayanarak,kamuoyunda hastanın karnında bant unutulduğuna ilişkin yapılan açıklamahekimlik mesleğini değersizleştiren ve hekimi hedef gösteren kanıtsız biraçıklamadır. Tamamen bilgisizce ve reyting uğruna yapılmıştır. Toplumun sağlığıiçin fedakârca çalışarak sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının bu türaçıklamalar ile hedef gösterilmesini kabul etmiyoruz. Bu yayını emeğiyle, kanıyla, canıylaTürkiye’nin dört bir yanında çalışan hekim arkadaşlarımıza bir saldırı olarakalgılıyoruz. Ayrıca hekimler üzerinden haksız kazanç elde etmeyi kendilerineana hedef seçen bu tür art niyetli avukatların, kendi meslek örgütlerince detespit edilerek gerekli cezaların verileceğini umut ediyoruz” açıklamaları ilesözlerini sonlandırdı.

 

HABER-FOTO: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17