Bakan Pekcan: 'Cumhuriyet tarihinin en yüksek Kasım ayı ihracatı gerçekleşti'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Kasım ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldi. Böylece geçen ay itibarıyla ihracatımız 15,5 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek Kasım ayı ihracat değerine ulaştı" dedi.

Bakan Pekcan: 'Cumhuriyet tarihinin en yüksek Kasım ayı ihracatı gerçekleşti'

TicaretBakanı Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada Kasım ayı dış ticaret verilerineyönelik değerlendirmelerde bulundu. Pekcan, "Ticaret Bakanlığımızcaaçıklanan Kasım ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatiflere İlişkinGeçici İdari Verilerine göre, Kasım ayında ihracatımız bir önceki yılın aynıayına göre yüzde 9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldi. Böylecegeçen ay itibarıyla ihracatımız 15,5 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin enyüksek Kasım ayı ihracat değerine ulaştı. İhracatımızda bir rekor da son 12aylık dönem itibarıyla geldi. Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 7,8 artışla168 milyar 77 milyon dolara yükselirken, bu rakam da Cumhuriyet tarihindeulaştığımız en yüksek yıllık ihracatımız oldu" ifadelerini kullandı.

"Cariişlemler dengesindeki iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz" 
Türkiye'nin küresel ticaretteki rekabetçi gücünü artırmak için sürdürdükleriçalışmaların sonuçlarını görmenin memnuniyet verici olduğunu belirten Pekcan,2018 yılının ihracatta rekorlar yılı olarak geçmeye devam ettiğini dilegetirdi. Yeni Ekonomi Programı'nda öngörülen yıl sonu ihracat değeri olan 170milyar dolar hedefine ulaşacaklarına inançlarının tam olduğunu ifade edenPekcan, şunları kaydetti:

"Diğertaraftan Kasım ayında ithalatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,5azalarak 16 milyar 136 milyon dolar seviyesine geriledi. 2017 yılının Kasımayında yüzde 69 olarak gerçekleşen ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranıise 2018 yılının Kasım ayında yüzde 96,3 düzeyine yükseldi. Dış ticaretaçığımız da bu gelişmelerin ışığında yine bir önceki yılın aynı ayına göreyüzde 90,5 azalarak 605 milyon dolara geriledi. Dış ticaret açığımızdaki buiyileşmenin olumlu etkilerini cari açığımızdaki iyileşmeyle de görüyoruz. Bukapsamda, son beş ayda azalan dış ticaret açığının Kasım ve Aralık aylarında daaynı eğilimi sürdüreceği öngörülmektedir. Böylece, Temmuz ve Ağustos aylarındagerilemeye başlayan cari açık Eylül ayında fazla verirken, Ekim ve Kasımaylarında da cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam etmesinibekliyoruz."

TLile dış ticaret 
Pekcan, önümüzdeki dönemde mal ve hizmet ihracatlarına ve sanayicilere verilendesteklerle beraber Ar-Ge faaliyetlerinde yoğunlaşacak üretim yapısıyla dışticaret dengelerinin daha da iyileşeceğine inandıklarını ifade etti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla 100 Günlük İcraat Programıkapsamındaki TL'nin dış ticaretteki kullanımını artırmak üzere çalışmalaryaptıklarını, bu kapsamda da tüm paydaşların katılımıyla çalıştaylardüzenlediklerini belirten Pekcan, "Kasım ayı itibarıyla milli paramızlaihracat işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 174 olurken aynı dönemde110 ülkeyle ithalat işlemlerimizi Türk lirası ile gerçekleştirdik. Kasım ayındaTürk lirası ile yapılan ticaretin hacmi, 4,8 milyar TL'si ihracat, 5,3 milyarTL'si ithalat olmak üzere toplam 10,1 milyar TL'ye ulaştı. Ticaret Bakanlığıolarak bir taraftan destek mevzuatımızı sadeleştiriyoruz bir taraftan dafirmalarımızın bu destekleri tanımasını ve faydalanmasını kolaylaştırıyoruz.Vizyonumuz, kolay desteklerimizle daha fazla kadın girişimcimizi,KOBİ'lerimizi, esnaf ve sanatkarlarımız ile genç girişimcilerimizi küreselpazara açmak, onları ihracatçı hale getirmek; böylece ihracatı tabanayaymaktır" ifadelerini kullandı.

"Aktiffirma sayısındaki artış ekonomiye güveni gösteriyor" 
Türkiye'de faaliyet gösteren aktif firma sayısının Kasım ayında 1 milyon 896bine ulaştığını bildiren Pekcan, bu yılın başından beri firma sayısının 99 binartması, ticaret erbabının güçlü Türk ekonomisine duyduğu güvenin birgöstergesi olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin Dünya Bankası tarafındanyayımlanan Doing Business Raporu'nda 17 sıra yükselerek 190 ülke içinde 43'üncüolduğunu ifade eden Pekcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"AynıRaporun dış ticaret bölümünde ise ülkemiz 29 sıra birden yükselerek 42'ncisırada yer almıştır. Önümüzdeki dönemde, hem iç ticarette, hem dış ticarettehem de gümrüklerde çağın bir gereği olan dijitalleşme ve mevzuat sadeleştirmesialanındaki çalışmalarımızla, Türkiye'yi dünyanın en kolay ticaret yapılan, enkolay iş yapılan ülkeler ligine yükseltmeyi planlıyoruz. Bakanlık olarak yenidönemde yüksek katma değerli; teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya dayalıihracatın teşvik edilmesini ve böylece ülkemizi yüksek gelirli ülkeler sınıfınaeriştirmeyi hedefliyoruz. Yeni pazarlarda, yükselen sektörlerde daha aktifolmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de Türkiye'nin dışticaretteki gücünü artırmak için kamu-özel-STK iş birliği ile çalışmalarımızadevam edeceğiz."  

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15