Bakan Soylu'dan 81 İl Valiliğine 'Seçim Tedbirleri' Genelgesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi'nde vatandaşların hür iradelerinin sandığa yansıtılabilmesi, seçimlerin ülke genelinde huzur ve güven ortamı içerisinde yapılabilmesi amacıyla 81 il valiliğine “Seçim Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Bakan Soylu'dan 81 İl Valiliğine 'Seçim Tedbirleri' Genelgesi

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göreİçişleri Bakan Yardımcısı başkanlığında Bakanlık merkezinde, ülke çapındaseçimle ilgili her türlü tedbiri gözden geçirmek, gelişmelerin anlık olaraktakibini yapmak ve il valileri ile sürekli iletişim halinde bulunmak üzere“Seçim Koordinasyon Komisyonu” oluşturuldu. İllerde ise il düzeyinde seçimleringüven ve huzur içerisinde geçirilmesi ve koordinasyonun sağlanması amacıyla"İl Seçim Koordinasyon Merkezleri" kuruldu. Ayrıca Bakanlıkmerkezinde ve tüm illerde 7/24 esasına göre faaliyet gösteren Güvenlik ve AcilDurumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER), seçimlere ilişkin meydana gelen tümolayların takibini yaparak merkeze ulaşan bilgileri İçişleri Bakanlığı üstdüzey yöneticilerine anlık olarak aktaracak.

Bakan Soylu başkanlığında seçim güvenliğine ilişkin bölgetoplantıları yapılacak

İçişleri Bakanı Soylu'nun başkanlığında seçim güvenliğineilişkin alınan ve alınacak tüm tedbirlerin gözden geçirilmesi amacıyla ilvalileri, il jandarma komutanları, il emniyet müdürleri ve var olan illerdesahil güvenlik komutanlarının katılımlarıyla seçim güvenliğine ilişkin bölge toplantılarıyapılacak. Valiler, illerinde güvenlik birim amirleri ve lüzum görülecek diğeryetkililerin katılımıyla seçim güvenliği toplantıları yapacak ve seçimsürecinde alınacak tedbirleri kapsayacak şekilde İl Seçim Güvenlik Planlarıhazırlayacak.

Terör örgütünün seçmen iradesini baskı altına almasınamüsaade edilmeyecek

Seçim güvenliğine yönelik planların uygulanmasında vetedbirlerin alınmasında görev yapacak yeterli sayıda emniyet, jandarma, sahilgüvenlik personelinin, güvenlik korucuları ve gönüllü güvenlik korucularınıngörevlendirilmeleri yapılmış/yapılacak olup, tüm kolluk birimlerinin tam bir işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışmaları sağlanacak. Terör örgütü veuzantılarının seçmen iradesini baskıyla etkilemeye yönelik girişimlerine müsaadeedilmeyecek. Siyasi parti temsilcilerinin ve adayların herhangi bir baskıya vekısıtlamaya maruz kalmadan ilgili mevzuat çerçevesinde propaganda ve benzeriçalışmaları yapmalarını sağlayacak tedbirler alınacak.

Seçim sonuçlarını manipüle etme girişimlerine müsaadeedilmeyecek

Seçim öncesi, seçim günü ve sonrasında huzur ortamınıbozmayı amaçlayan kişi ve grupların faaliyetlerinin önlenmesi, seçim sonuçlarıüzerinden yaşanacak tartışmaların asayiş ve güvenlik sorununa dönüşmemesi içingerekli olan tüm tedbirler alınacak. Seçim sürecinde terör örgütü veuzantılarının ülkenin güven ve huzurunu bozmaya, olumsuz algı oluşturmayayönelik olası tüm çabaları yakinen takip edilecek. Başta vatandaşların topluolarak bulunduğu umuma açık yerler, turistik bölgeler, havaalanı, deniz limanı,otobüs terminali, tren istasyonu, alışveriş merkezi ve benzeri yerlerde gerekliönleyici güvenlik tedbirleri alınacak.
Provokatif davranışlarla Suriyeli misafirler ve farklı etnik ve kültürelkimlikler üzerinden asayiş olaylarının (hırsızlık, taciz gibi) toplumsalolaylara dönüşmemesi için gerekli tedbirler planlanacak ve bu tür olaylarafırsat verilmeyecek.

Seçim günü elektrik kesintisi riskine karşı jeneratörlerhazır tutulacak

Seçim sürecinde ve özellikle seçim gününde elektrik kesintilerininönüne geçebilmek amacıyla enerji dağıtım merkezleri, doğalgaz ve petrol boruhatları ile diğer hassas tesislere yönelik alınan koruma tedbirleri gözdengeçirilecek. İlgili kurumlarla gerekli koordinasyon sağlanarak, seçimle ilgilitüm alanlarda enerji arzının sürekliliğini sağlamak amacıyla jeneratör vebenzeri güç kaynakları kullanıma hazır halde bulundurulacak.

Bilişim sistemlerini işlevsiz hale getirmeye yöneliksiber saldırı ve sabotaj eylemlerine karşı gerekli önlemler alınacak, özelliklesosyal medya ortamında yapılan “provokatif paylaşımlar” kolluk birimlerinin“bilişim suçları ile mücadele ekipleri” tarafından yakından takip edilerek,herhangi bir provokasyona meydan verilmeyecek. Seçimlerin yapılacağı okullardabulunan her türlü kamera sisteminin faal olmasına yönelik gerekli tedbirleralınacak. Binaların teknik altyapısı gözden geçirilerek binaların aydınlatmaimkan ve sistemleri ile güvenlik kameraları çalışır halde bulundurulacak.

Seçimi izleyecek olan uluslararası gözlemcilere misafirperverlikgösterilecek

Seçimleri izlemek üzere Türkiye'ye gelecek üyesi olunduğuuluslararası kuruluş temsilcileri ile yabancı büyükelçilik temsilcilerinegerekli misafirperverlik gösterilerek, çalışmaları için uygun ortam sağlanacak.Ayrıca valiliklerce mahallin özelliklerine göre seçim sürecinde meydanagelebilecek hassasiyetler çerçevesinde gerekli risk değerlendirmeleriyapılarak, alınmasında lüzum görülen ilave tedbirler uygulamaya konulacak.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 06:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15