BALIK ÜRETİCİLERİ SORUNLARLA BOĞUŞUYOR!

Dolar fiyatlarının yükselmesi tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’taki balık üreticilerini de etkiledi. Balık üreticisinin her yıl artan masrafları, balık fiyatlarının yükselmesini de etkiliyor.

BALIK ÜRETİCİLERİ SORUNLARLA BOĞUŞUYOR!

Kahramanmaraş’ta balık üreticisi Özkan Kekeç, balık yemiüreticilerin satışlarını dolar üzerinden yapmasını eleştirerek, “Yemüreticileri dolar üzerinden satış yapıyorlar. Üreticiler yerli ama satışlarınıdolar üzerinden oluyor. Dolardaki hareketliliklerde bizim işlerimizi etkiliyor.Bizler ise bu fiyat yükselmesini balık satışlarına hemen yansıtamıyoruz. Zamanzaman işlerimizde sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

“BalıkçılıktaBelirsizlik Var”

Şehirde bilinçsizce tüketimin hat Safalarda olduğunukaydeden Kekeç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehirde aile ile gidilebilecekbalık restoranları sınırlıdır. Bilinçsiz bir tüketim söz konusu, insanlartavuğu tercih ediyor ama balığı tercih etmiyor. Hâlbuki aynı fiyat değişen birey yok. Balık sektörünün geleceğini düşünemiyoruz, önümüzü göremiyoruz,balıkçılıkta belirsizlik var. Bu sıkıntımızın nedeni ise doların yükselmesidir.İşlerimizşuan için sıkıntılıdır. Dolar yükseldiği zaman balıklara otomatik olarak zamgelir. 1 kamyon yemde 15 milyar civarında bir fark söz konusu oluyor. 2 aydırsattığımız balıkları zararına satıyoruz. Tabi ki bunu sadece yem olarakdüşünmemek lazım, Nakliye işinde de mazot fiyatları yükseldi. Şuan için bu artanyem fiyatlarına karşın balık fiyatlarını arttırmadık. Fiyatlar yazın satılanfiyatlardadır. Yılbaşından sonra fiyatlarımıza yansıtacağız. Balık sektörününgeleceğini düşünemiyoruz, önümüzü göremiyoruz, balıkçılıkta belirsizlik var.Satışlarımız istediğimiz tarzda olmuyor. Bazen personelin maaşını ödeyemiyoruz.Yeri geliyor yemleri vadeli alıyoruz. Zamlarımızı hemen yapamıyoruz. Yemalırken doların düşmesini bekliyoruz. Bazen mecburen almak zorunda kalıyoruz.”

“Yıllık Bin Ton BalıkÜretimi Var”

Balık üreticisini en çok yem fiyatlarının etkilediğini vebalık üreticisinin giderlerinin her yıl arttığına dikkat çeken Özkan Kekeçşunları söyledi: “30 yıldır şehrimize hizmet vermekteyiz. Bizim üretimimizfazla çevre şehirlere satışlar yapıyoruz. İşleme tesislerine gelen balıklarınçıkışları Maraş olarak görünüyor. Şehrimizde genel olarak Yıllık bin toncivarında bir üretim söz konusudur. Şehrin üreticileri genelde iç piyasayaservis ediyor. Şuan için üretimde bir düşüş söz konusu. Balık üretimini en çokyem etkiliyor. Onun dışında üreticinin herhangi bir sıkıntısı yok. Yemüreticileri dolar üzerinden satış yapıyorlar. Üreticiler yerli ama satışlarınıdolar üzerinden yapıyorlar. Vatandaşlarımız genelde et tüketiyor, balıktüketimi fazla olmuyor. Geçmiş yıllara göre balık kültürü gelişiyor. Bu zamanlaoluşacak bir şey, biz balık kültürünün oluşacağına inanıyoruz. Aile ilegidilebilecek balık restoranları sınırlıdır. Bilinçsiz bir tüketim söz konusu,insanlar tavuğu tercih ediyor ama balığı tercih etmiyor. Hâlbuki aynı fiyatdeğişen bir şey yok.” (ZEKİ DEMİR)

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2017, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15