BAŞKAN ERKOÇ ERASMUS PROJESİNİ İMZALADI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşlılara yönelik yapılan yeni bir proje daha hayata geçiyor.

BAŞKAN ERKOÇ ERASMUS PROJESİNİ İMZALADI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler DairesiBaşkanlığı’nca hazırlanan Erasmus + Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar programıkapsamında şehrimizde Alzheimer ve Alzheimer başlangıcı olan kişilere yönelik“USE OR LOSE” (Kullan veya kaybet) adlı proje ülke genelinde yapılan 130 projearasından başarılı bulundu.

Projede yerelde; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce ortaklaşa yürütülecek. Projeninyurtdışında ise İtalya, Bulgaristan, Polonya, Yunanistan’dan çeşitli kamu veSTK’lar olmak üzere 7 ortaklık yapısına sahip. Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan projeTürkiye Ulusal Ajansı tarafından yüzde yüz hibe ile desteklenmektedir.

Projenin sözleşmesini imzalayan KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Yaşlılarımız başımızın tacı,onları manevi evlatları olma adına gerekli olan tüm çabayı ekibimizle birliktegöstermekteyiz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize katmadeğer yaratacak projemizin hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

PROJENELERİ KAPSIYOR?

Günlük yaşamın stresine bağlı olarak başta 65 ve üzeri yaşlılarolmak üzere Alzheimer hastalığı dünya genelinde hızla artmaktadır. Alzheimerhastalığı başlangıç evresinde çeşitli zihinsel aktiviteler, egzersizler, sosyalve kültürel faaliyetler ile gerekli tedbirler alınabilmektedir. Erasmus+Stratejik ortaklık programı kapsamında başta 65 yaş üstü yaşlılar olmak üzereve Alzheimer başlangıcı olan kişilere ve onların ailelerine yönelik uğraşterapi kılavuzu(guidebook)  oluşturulmakamaçlanmaktadır. Rehber kılavuzla birlikte Alzheimer başlangıcı olan hastalarve ailelerine hastalıkla savaşmak için ne gibi aktivitelerde bulunmasıgerektiği, beslenme, ailelerin hastalara ne gibi görev ve sorumluluk vermesigerektiği, hangi tür sosyal aktivitelerin Alzheimerla mücadelede de etkiliolacağını içeren bir kılavuz olacaktır. Rehber kılavuzda yer alanaktiviteler yaşlılarımız uzman eşlinde kurumumuza ait olan ve yaşlılara yönelikhizmet veren “yaşlı dinlenme” salonlarında yapılacaktır. Ayrıca, Alzheimer başlangıcıolan hastalar ve gönüllü gençler bir araya gelerek uğraş terapileri yaparakyaşlılar ve gençler birlikte faaliyetler ile yaşlıların psikososyalrehabilitasyonuna destekte bulunmuş olacaklar.

PROJE KAPSAMINDANELER YAPILACAK?

Erasmus Stratejik ortaklık kapsamında Avrupa seviyesinde yenilikçistratejik ortaklık oluşturularak Alzheimer hastalığını önlemeye yönelik çeşitlisosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunulacak, ayrıca yurtdışı ortaklarımızlaseminer ve konferanslar düzenlenecek, iyi uygulamaları yerinde görmek içinçeşitli yurtdışı çalışma ziyaretleri yapılacaktır. Yaşlılarımızın ilgialanlarına göre çeşitli görev ve sorumluluklar verilerek yaşlılarımızınzihinleri kullanmalarına yardımcı olunacak ve aktif yaşlanmalarına katkıdabulunulacaktır. Alzheimer’ı önlemeye yönelik oluşturulacak rehber kılavuz baştaİngilizce ve proje ortaklarımızın dilleri olmak üzere çevriler yapılarak rehberkılavuzun Avrupa çapında kullanımı ve görünürlüğü sağlanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17