BASKETBOL ADAY HAKEM KURSU SONA ERDİ

Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Basketbol İl Temsilciliği ile Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen "Basketbol Aday Hakem Kursu" sona erdi.

BASKETBOL ADAY HAKEM KURSU SONA ERDİ

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Toplantısalonumuzda Türkiye Basketbol Federasyonu Faaliyet programında yer alan KahramanmaraşAday hakem kursumuz 70 kursiyerin katılımlarıyla 20 Kasım 2018 tarihindebaşlamıştı.

22 Kasım 2018 tarihinde A Klasman hakem ve eğitimciSerdar Ünal Nezaretinde yapılan sınavla kurs tamamlandı. Bir ay içindesonuçların açıklanması beklenmektedir. Basketbol il temsilcisi Mustafa DAĞLIyaptığı açıklamada, Kahramanmaraşımız her şeyin en iyisine layık dedi. GençlerimizleKahramanmaraş basketbolunu el birliği ile kalkındırmak üzere büyük mücadelegerektirdiğinden dolayı kenetlenerek daha büyük başarılara imza atmamızgerekmektedir. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Sayın Ali İhsan KabakçıBeye desteklerinden dolayı teşekkür ederiz dedi.

Eğitimin ilk gününde İl Müdürlüğü toplantı odasında adayhakemlere teorik bilgiler verildi. Aday hakemlere federasyonun işleyişi,hakemlik kategorileri, hakem olabilme şartları, Oyun kuralları ve kullanılanmalzemeler hakkında teorik bilgiler verilirken son gün ise aday hakemler uygulamalıeğitimin ardından sınava tabi tutuldu. 3 gün süren basketbol aday hakem kursuna70 hakemi adayı katıldı.

EĞİTİMİ A KLASMAN HAKEMİ SERDAR ÜNAL VERDİ

Türkiye Basketbol Federasyonu A Klasman Hakemi SerdarÜnal Yeni aday hakemlere eğitim verdi. Gençlik Hizmetleri ve spor İl Müdürlüğü toplantı salonundagerçekleştirilen eğitim Türkiye Basketbol Federasyonu A Klasman Hakemi SerdarÜnal verdiği eğitim gayet neşeli ve samimi bir ortamda gerçekleşti. Serdar Ünalbasketbolun tanımı, kurallar, hakem-antrenör-sporcu-takımlar ve benzeri konularhakkında detaylı bilgiler verildi. İşte Kartal’ın özellikle üzerinde durduğukonuların bazıları

“HAKEM, HAK VEADALET DAĞITAN KİŞİDİR”

A Klasman Hakemi Serdar Ünal, eğitim öncesi yaptığıkonuşmada, bu eğitime karşı gösterilen ilgiden dolayı çok memnun olduğunu dilegetirerek,  “Kahramanmaraş basketbolunahayırlı olsun.  Hakem, hak ve adaletdağıtan kişidir. İyi bir hakemin toplum içindeki hareketleri de değişir. Sosyalyaşamda güvenilir olmak zorundasınız. Ufkunuz geniş olsun ve hedeflerinizi herzaman büyük tutun. Hakemliği bir meslek olarak görebilirsiniz” dedi.

BASKETBOL HAKEMİNASIL OLUNUR?

Aday Hakemlere nereden başlanılması gerektiğini ifadeeden A Klasman Hakemi Serdar Ünal, “Bu iş basketbolu sevmekle alakalı.Arkadaşların ve çevrenle bu iş arasında bazen seçim yapmak zorundakalabilirsin. İşin özü bu işi sevmek ve bazen fedakar olabilmekte. TürkiyeBasketbol Federasyonu’nun açtığı kurslar oluyor. O kurslara başvuru yapıyorsun.Önce mevcut hakemler seni mülakata alıyor. Mülakatta başarılı olursan teorikderslere başlıyorsun.

Teorik dersler sonucunda yazılı bir sınava giriyorsun osınavdan başarılı olman şart. Sonra mekik koşusu dediğimiz fiziksel bir sınavagiriyorsun ondan da başarılı olursan artık basketbol hakemsin demektir.Öncelikle TC vatandaşı olman ve yüz kızartıcı bir suç işlememiş olman gerekir.Sabıkalı olmaman gerekir. Daha sonra zamanında başvuru yapıp biraz önceanlattığım sınavlardan başarılı olman gerekir tek yapman gereken bu” ifadelerinikullandı.

“BASKETBOLDA HAKEMİŞARETLERİ ÖNEMLİ”

Basketbol hakem işaretlerini anlamak zaten başlı başınaönemli bir mevzu diyen A Klasman Hakemi Serdar Ünal, “Basketbol hakemişaretlerini bilmez iseniz eğer bazen gülünç bir duruma bile düşebilirsiniz.Hatta hakem bile bu duruma güler. Basketbol hakem işaretlerini bilmenizde faydavar. Onun için bu işaretleri sizlerle paylaşacağım. Öncelikle şunu belirtmektefayda var. Basketbol sever gençlere yol göstermek hepimizin görevi” ifadelerinikullandı. (HABER VE FOTOĞRAF: İLKERYİYEN)

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15