BBP'nin avukatı Yavuz: 'Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun açıkladığı karar son derece sevindirici'

BBP’nin avukatı Kemal Yavuz, Yargıtay’ın BBP Kurucu Genel Başkanı Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin dönemin üst düzey memurlarına yönelik verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararının son derece sevindirici olduğunu söyledi.

BBP'nin avukatı Yavuz: 'Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun açıkladığı karar son derece sevindirici'

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, BBP Kurucu Genel BaşkanıMerhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin dönemin üst düzey memurlarınayönelik verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı kaldırdı. AdaletBakanlığına kanun yararına bozma istemlerinin kabul edildiğini ifade eden BBP’ninavukatı Kemal Yavuz, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun aldığı kararın sevindiriciolduğunu söyledi. Yavuz, dosyanın tekrar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınagideceğini ve şüpheliler için yeniden soruşturma başlatılacağını sözlerineekledi.


Yavuz, “Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun bugün açıkladığı karar sonderece sevindiricidir. Hukuk ve hak arama adına 9,5 yıldır devam ettirdiğimizbu yolda çok önemli bir eşik olarak görüyoruz. Çünkü merhum MuhsinYazıcıoğlu’na suikast ile ilgili yüksek dereceli memurlara bir soruşturmavardı. Burada yürütülen yüksek dereceli memurlarla ilişkin olarak YargıtayCumhuriyet Başsavcılığı daha önce takipsizlik kararı vermişti. Bu karara karşıYargıtay 6’ıncı Ceza Dairesi’ne itirazımız söz konusu olmuş ve reddedilmişti.Başka bir yolu olmadığı için bizde, olağanüstü kanun yoluna gittik. Kanunyolunda adalet bakanlığı bu kararın kaldırılması talebimizi kabul etmişti vedosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gitmişti. Kurul’da her şüpheli için yaptığıinceleme sonunda böyle bir karar verdi. Şimdi bu suikastın şüphelisi olaraksoruşturulan yüksek dereceli memurların dosyası da tefrik edilerek YargıtayCumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülüyordu. Şimdi tekrar dosya YargıtayCumhuriyet Başsavcılığına gidecek ve şüpheliler için yeniden bir soruşturmabaşlatılacak. Yani yanlış hesap Bağdat’tan değil Basra’dan dönmüş oldu. Bununiçin bu ülkede adalet varmış dedirten bir karar oldu” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner19

banner13

banner17