BESLENMENİN DE KURALLARI VAR!

Beslenme, uzmanlar tarafından sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli bir şekilde yapılması gereken davranış biçimi olarak tanımlanıyor. Sağlıklı beslenme içinse bilinçli ve dengeli beslenme gerekiyor.

BESLENMENİN DE KURALLARI VAR!

İnsanmetabolizmasının sağlıklı beslenme için her çeşit besine ihtiyacı olduğunusöyleyen Medline Adana Hastanesi’ndenDiyetisyen Merve Sehlikoğlu, “Sağlıklı beslenme sağlıklı bir mutfakla başlar.Eğer mutfağınıza sağlıklı malzemeler giriyorsa, o mutfaktan sağlıklı yemekler çıkıyordemektir. Tabi ki tüketirken ölçülü olmak koşulu ile!” diyerek sağlıklıbeslenme için yapılması gerekenleri anlattı.

Öğün atlamayın

Sağlığın korunması için beslenme kurallarına dikkat etmek gerekiyor. İnsanlarhayatlarını devam ettirebilmek için belirli aralıklarla beslenirler. Sadeceaçlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak için atıştırmak ya da ne isteniyorsaonu sınırsızca yemek sağlığı tehlikeye atan bir davranış şeklidir. Bu nedenle ilkkural olarak 3 öğün düzenli beslenin, öğün atlamayın.

Dengeli beslenin

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmek şart. İhtiyacımız olan besinler;protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve su gibi öğelerden meydana gelir.Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bunların hepsinden gerekli miktarlardave düzenli bir şekilde almaktır.

Tabağınızda her renk sebze-meyve olsun

Bazen size iyi gelen bir besin grubu, eğer hassasiyet veya alerji sorunu varsa başkabir kişiye iyi gelmeyebilir. Ancak beslenmede temel ve basit prensipleriuygulamak herkese fayda sağlar. Bu nedenle tabağınızda herrenk sebze-meyve olmasına özen göstermeniz farklı vitamin ve mineralleryönünden zengin beslenmenizi sağlayacaktır.

Lifli besinler bağırsak dostudur

Kuru fasulye, elma, armut, ıspanak, havuç, enginar, karnabahar, marul gibibesinlerle lif tüketiminizi arttırın. Çünkü lifli gıdalar hem sindirimsisteminizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur hem de tokluk hissi vererekfazla kilo alımının önüne geçer.

Beyaz ete ağırlık verin

Sağlıklı bir beslenme düzeninde her şeyde olduğu gibi et tüketiminin de dengeliolması gerekir. Kırmızı eti mümkün olduğunca az tüketin. Deniz mahsulleri,hindi ve tavuktan oluşan beyaz et tüketimine ağırlık verin, ancak bunların derileriniyemeyin. Bu besinleri pişirirken fırında, buğulama veya haşlama şeklindekipişirme tekniklerini kullanın.

Ruh sağlığınız da önemli

Depresyonbaşta olmak üzere birçok hastalığa karşı kalkan olan Omega-3 tüketimini ihmaletmeyin. Sardalye, somon, avokado, yumurta, ceviz, chia ve keten tohumu gibibesinler Omega-3 deposudur.

Bunlardan uzak durun!

Trans yağ içeren gıdalardan uzak durun. Kan şekerinizi dengede tutmak içinşeker ve un içeren yiyecekleri sofranızdan kaldırın. Market raflarındakiişlenmiş ve paketli gıdalara sepetinizde yer vermeyin, fast-food tarzıbeslenmeden kaçının.

Bol su için

En faydalı içecek sudur. Günde en az 10 bardak su tüketmeye özen gösterin. Yemekaralarında ve sabah uyanır uyanmaz su içmeye çalışın. Su içmektezorlanıyorsanız içine birkaç ince limon dilimi veya tarçın çubukları ekleyereksuyunuzu lezzetlendirin. Gazlı içecekleri tüketmekten kaçının. İçtiğiniz çay-kahvevs. suyun yerini tutmazlar. Bu içecekler, idrar söktürücü etkilerinden dolayı vücudunuzundaha fazla suya ihtiyaç duymasına neden olurlar.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane