'Bir araç en az 1 ay bağlanıyor'

Yüzlerce lüks araç otoparklara çekildi

'Bir araç en az 1 ay bağlanıyor'

İSTANBUL yediemin otoparkları, Uber uygulamasıylayolcu taşımacılığı yaparken bağlanan lüks araçlarla dolu taştı. Sadece yılbaşıgecesi yaklaşık 350 aracın bağlandığını söyleyen Uber taksi araç sürücüleri,yetkililerden bir an önce yasal bir düzenleme istediklerini dile getirdiler.Lüks minibüslerle dolu otoparklar havadan da görüntülendi.

İstanbul genelinde Uber uygulaması üzerinden yolcutaşımacılığı hizmeti veren yaklaşık 7 bin araç bulunuyor. Ancak bu araçlarhenüz yasal bir düzenleme olmadığı için 'Yetkisiz yolcu taşımacılığı'gerekçesiyle trafikten men ediliyor. İstanbul'da yediemin otoparklarındasayıları binleri bulan Uber aracı bulunuyor. Lisanslı Taşımacılar Derneği(LİTAŞ) Başkanı Metin Kayhan, milli servetin aylarca otoparkta çürüdüğünüsöyleyerek yetkililerden acilen yasal düzenleme yapmasını talep etti.İstanbul'da iki yıldır Uber uygulaması üzerinden yolcu taşımacılığı yapanSerhat Çolak ise sadece yılbaşı gecesi yaklaşık 400 Uber aracına ceza kesilipbağlandığını söyledi.

"TAHMİNEN GÜNDE 30 - 40 UBER ARACI BAĞLANIYOR"

Taşımacılar Derneği (LİTAŞ) Başkanı Metin Magriso, "Şuanda 7 bini VIP araç Uber uygulamasıyla İstanbullulara hizmet veriyoruz.Karayolları Trafik Kanunu'ndaki son düzenleme ile bir araç bağlama sürecinegirdik. Bu konu hakkında da mahkeme süreci devam ediyor" dedi.

"Milli servetimiz otoparklarda yatıyor" diyenMagriso, "Bu araçlar çalıştığı her gün için devletimize vergi ödüyor.Kamuya kaynak sağlıyor. Ancak otoparklarda uzun süreli beklemeden dolayıaraçlarımızın yürüyen aksamlarında yıpranma ve hasarlar oluşuyor. Günde tahminen30 - 40 Uber uygulaması ile yolcu taşıyan araç bağlanıyor. Aynı rakamda damahkeme kararlarıyla bağlanan araçlarımızı alıyoruz." diye konuştu.

"KALABALIĞIN GÖZARDI EDİLMEYECEĞİNE İNANIYORUZ"

Yasal bir düzenleme beklediklerini söyleyen Magriso,"İstanbul halkına yüzde 99 memnuniyet oranı ile hizmet veriyoruz ve buhizmet, vermeye de devam etmek istiyoruz. Şu an İstanbul'da bu hizmeti veren 15bin kişi var. Çok ciddi bir sektörden bahsediyoruz. Neticede 15 bin kişi buişten ekmek yiyor. Yine aileleri de işin içinde katarsak bu sayı 60 binibuluyor. Dizayncısı, lastikçisi, tamircisi gibi yan sanayileri de hesaplarsakbu sayı 100 bin kişiyi olur. Uber sisteminde şu an elektronik fatura ileçalışan 3 bin 300 firma var. 3 bin 300 kişi bu işten vergi veriyor. Bukalabalığın göz ardı edilmeyeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

“SADECE YILBAŞINDA 250 - 400 ARASI UBER ARACI BAĞLANDI"

2016 yılından beri İstanbul'da Uber uygulamasıylataşımacılık yaptığını söyleyen Serhat Çolak da daha fazla mağduriyetlerinyaşanmaması içinde yasal bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Yılbaşındada çalıştığını söyleyen Çolak, "Yılbaşında mağdur edilmeyeceğimizidüşünerek birçoğumuz çalıştı. Bugün bizlere müsaade edeceklerini düşündük amayanıldık. Saat 20.00'den sonra çok fazla

araç bağlamaları yaşandı. Her bölgeden 3 tane, 5 tane, 10tane araç bağlandı diye bizim whatsap grubumuzdan bilgiler geldi. Çok ciddişekilde sayılar artmaya başladı. Yılbaşında 250 - 400 arası Uber aracı bağlandıbilgisi geldi. Bunlar sadece bir gece yaşandı" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane