Biri de Orada Bulunuyor

Biri Sivas'ta bulunan, Dünyada ise çok nadir görülen semer tipi traverten turizme kazandırılmayı bekliyor.

Biri de Orada Bulunuyor

Sivas'ınYıldızeli ilçesinde 14 kilometre uzaklıkta bulunan Bakırcıoğlu köyündekiBakırcıoğlu Höyüğü, içinde barındırdığı kaynağın kükürtlü sıcak suyu,mağaraları ve dünyada nadir görülen sırt tipi traverten oluşumları görenlerikendine hayran bırakıyor. Semer tipi travertenin üzerinden kaynayan sıcak vekükürtlü suyun, romatizmal hastalıklar ve bazı cilt hastalıklarına iyi geldiğidüşünülüyor. Bakırcıoğlu SİT alanı dünyada örnekleri çok az bulunan sırt tipikaya oluşumları ile jeolojik miras olarak da dikkat çekiyor. Renkli sarkıtlarınve doğal mağaraların bulunduğu SİT alanı turizme kazandırılmayı bekliyor.


Dünya'da örneği çok az 

Sivas İl Kültür Turizm Müdürü Kadir Pürlü,dünyada benzeri az bulunan sırt tipi kaya oluşumlarının en güzel örneklerindenbirinin Bakırcıoğlu köyünde bulunduğunu belirterek, "Sivas bu yönden çokşanslı. Yeryüzünde traverten oluşumlarının çeşitli şekilleri var ancak semertipi dediğimiz bu traverten oluşumu, öncelikle jeoloji eğitimi görenöğrencilerimizin ve öğretim üyelerinin, bilim adamlarının jeoturizm alanındaturlar düzenleyen tur operatörlerinin, acentelerinin dikkatini çeken birolgudur. Bu güzellikler Sivas'ta bulunan Emirhan kayalıkları, Yukarı Kızılırmakboyunca irili ufaklı Hafik Gölü, Tödürge Gölü, Kız Gölü, Kızılçam Gölü gibisayısız karstik göllerle birlikte düşünülmelidir. Ben böyle önemli birgüzelliğin insanlar tarafından görülmesinin çok faydalı olacağındaninanıyorum" dedi. Su şifa kaynağı 
Kayaların tepesinde kaynayan suyun romatizmalhastalıklara ifade geldiğini aktaran Pürlü, "Bu sıcak su ve kükürtlü birsu. Bu su 15-20 metre yükseklikteki bir kayadan aşağı doğru akarak renklisarkıtlar oluşturmuştur. Bu rengarenk sarkıtları görmek bile dünyaya değer.İnsanların bu suya ayaklarını batırarak karbondioksit çıkış noktalarında, onunkabarcıklar halinde çıkışını seyretmesi, rengarenk sarkıtları seyretmesi veburaya 300 metre uzaklıktaki doğal mağaramız var ki içinden su akıyor, burayıgörmek bile dünyalara değer. İnsanların buralara gelip görmesi ile beraber çokşeyler kazanacağına inanıyorum. Su, bildiğimiz sıcak çermik suyuna yakınsıcaklıkta bir sudur. Analizleri yapılmış bu suyun. Romatizmal ve cilthastalıklarına iyi geldiği noktasında kanaatler mevcuttur" şeklindekonuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15