“Bizi işçileri çıkarmakla tehdit ediyorlar”

Açığa bırakılan tonlarca kül ve havaya salınan zehirli gazlarla birlikte, bölge halkının hayatını tehdit ederek ölüm saçan Elbistan-Afşin Termik Santrali ile ilgili yaşanan sorunlarla ilgili AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir Yerel bir TV kanalı canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

 “Bizi işçileri çıkarmakla tehdit ediyorlar”

“YASAL DÜZENLEME İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

14 Şubat 2019 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde tüm partilerin ortak kararı ile geri çekilen ''Termik santrallere havayı kirletme izni'' veren yasal düzenleme yeniden gündeme gelmişti. Kahramanmaraş'ta hava kirliliği nedeniyle özellikle solunum ve dolaşım sistemlerinde hastalıklara neden olduğu bilimsel raporla da kanıtlanan Afşin-Elbistan Termik Santrali, baca filtresi olmadan çalışan kömürlü termik santralin kapatılması içi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na başvuru yapılmıştı. Santral yetkilileri vatandaşların feryatlarına sağır kalırken, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili konuyla ilgili açıklama yaptı ve gerekli çalışmaların yapılması için adımlarının atıldığını ifade etti.

“9 AYLIK SÜRE DOLMAK ÜZERE, ŞİRKET EK SÜRE İSTİYOR”

Kahramanmaraş Milletvekili Özdemir canlı yayında; "Afşin Elbistan Termik Santraliyle ilgili Enerji Bakanımız bütçe görüşmeleri sırasında burada hiçbir personelin mağdur olmayacağını, işten çıkarılmayacağını ve kirlilik ile ilgili önlem alınacağını söylemişti. Bugün asıl gündem olan konulardan bir tanesi işçilerin durumu, ikincisi de bacanın filtresini yapılıp yapılmaması. Şirketin şöyle bir iddiası var diyorlar ki ‘Yasal olarak 31.12.2019 yılına kadar bu baca filtreleri yapmaları gerekiyordu. Biz bu baca filtresi bu sürede yapamayız. Onun için bize süre uzatın’ Şirket burayı 1,5 yıl önce devraldı. Kendisine de 9 ay bu konuda süre verilmişti. Ancak 31.12.2019'da sürede dolacak. 'Biz bunu yapamayız yetiştiremeyiz. Bize ek süre verin. Siz bize ekstra vermezseniz biz burayı işletemeyeceğiz ve bırakacağız diyorlar” dedi.

“İŞÇİLERİ MAĞDUR EDERİZ DİYEREK TEHDİT EDİYORLAR”

Ek Süre olmadığı takdirde işi bırakma adına şirketin işçileri mağdur edeceğini ifade eden Milletvekili Özdemir; “Şirket yetkilileri ifadelerinde Bırakınca da işçilerimiz mağdur olacak diyorlar. Bizim için önemli olan iki şey var. Bir işçilerimizin mağdur olmasını istemeyiz. Çünkü orada ciddi bir insan potansiyeli var, oradan geçimini değmeden insanlar var. Orada bin 100 tane özelleşen kısımda devlet kısmında 1400 tane özelleşen kısımda çalışan var. Potansiyelinin artması da söz konusu yani kapasitesi artırılacak. Arttırıldığında 5 bin civarı insan çalışacak orada. Bizim için işçilerimizin ve onların ailelerinin ve Elbistan Afşin ekonomisinin mağduriyet yaşamaması önemlidir” dedi.

“HAVANIN TEMİZ OLMASI VE İNSANLARIN SAĞLIĞI ÖNEMLİ”

İşçileri düşündüklerini bir yandan da vatandaşlarımızın kanser olmaması, hastalığa mağdur kalmaması, havasının temiz olması da önemli diyen Milletvekili Özdemir; “Şirket belli bir süre bu çalışmayı yapsaydı ve yetiştiremeseydi bu makul bir talep. Çünkü, orada birçok insana ekmek veriyorlar. Ama şimdi ben şirketin bu konuda bir çaba sarf ettiğini düşünmüyorum. Şirket bu konuda bir çaba sarf etmeden bu sürenin uzatılmasını ve bunu da işçilerin işten çıkarılmasını sebep göstererek yapmasını akılcı bulmuyor. Bir nevi tehdit ediyor. Yani, şirket yöneticileri diyor ki 'Siz bunu uzatmazsanız biz işçileri işten çıkarırız. Ekonomik yolundan çok ciddi bir zarar oluşturacak' diyorlar. Evet, doğru böyle olacak ama sizde üzerinize düşen görevi yapmalıydınız. 9 aydır neredeydiniz? Biz bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner35

banner15