Bizler hak arayıcıları ve savunucularıyız

Kahramanmaraş Baro Başkanı Av. Vahit Bağcı Avukatların hayatlarını mesleklerinin zorluklarını ve arabuluculuk sistemini Bugüne Anlattı. Avukatlığın toplumda her zaman itibarının yüksek olduğunu dile getiren Bağcı; “Kanunları ve hukuku bilen adama her zaman saygı duyulur. Şunu önemle belirtmek istiyorum bizler Hak arayıcıları ve savunucularıyız.” Dedi.

Bizler hak arayıcıları ve savunucularıyız

Kahramanmaraş Baro Başkanı Av. Vahit Bağcı ile BugünGazetesi röportaj yaptı. Mesleklerinin zorluklarını ve Baro’nun ücretsiz avukatdesteği ve arabuluculuk sistemi ile Türk Ordusunun Afrin’e düzenlediği harekatıdeğerlendiren Bağcı; “tarihi başarılarla dolu ordumuz Afrin’e huzur getirmekiçin Zeytin Dalını uzattı. Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Recep TayyipErdoğan liderliğinde ordumuz Afrin’den sonra Münbic’e de huzur getirecektir.”Dedi.

İşte Bağcı ile yapılan röportajın ayrıntıları;

 

 

 1) Sizin pencerenizden arabuluculuk sistemigerekli miydi? Getirilen arabuluculuk sistemi avukatların işini azaltır mı?

Öncelikle arabuluculuk kavramının ne olduğuna bakmakgerekli. Aslında arabuluculuk hayatımıza yeni girmiş bir şey değil. Bildiğinizüzere yargılama yetkisini Türk Milleti adına yalnızca mahkemeler kullanılır.Ancak hem uzun yargılama süreleri hem de vatandaşların hayatına bazıkolaylıkların getirilmesi amacıyla Alternatif Çözüm Yolları öngörülmüştür.Arabuluculuk da bu şekilde özellikle iş davalarında uygulanan bir yöntemdir.Peki, neden şimdi gündeme geldi derseniz kanun koyucu 7036 sayılı kanunla işkanunu açısından “zorunlu” arabuluculuk yöntemini dava şartı olarak kabuletmiştir. Yani artık doğrudan dava açma yolu kapanmış öncelikle arabulucuya başvuruzorunluluğu getirilmiştir.

Arabuluculuk sisteminin neden gerekli olduğuna gelirsek, ilkolarak uzun yargılama süreleri açısından büyük kolaylık getirmiştir. Ortalama 2yıl civarında süren bir işçilik alacakları davası işverenle işçinin bağımsızbir arabulucu önünde yaptıkları anlaşmayla bir saat gibi kısa bir süredetamamlanmaktadır. Alacaklı olan işçi için bu çok önemli bir kolaylıktır.İşveren açısından baktığımızda ise arabulucunun düzenlemiş olduğu karar ilamhükmünde olduğundan kendisine karşı bir daha bu konuda dava açılamayacağıgarantisi alınmış oluyor. Çünkü son zamanlarda işverenler ne yaparsam yapayımmahkeme işçiyi haklı buluyor o zaman mahkeme kararıyla öderim mantığıylahareket ettiğinden ödemek isteseler bile işçinin tazminatını vermiyorlardı.Oysa şimdi ellerinde ilam niteliğinde bir anlaşma olduğundan işverenleraçısından da bir güvence oluşturmaktadır.

Arabuluculuk sisteminin avukatların işini azaltacağıhususunu ise yaşayarak hep birlikte göreceğiz. Ancak hâlihazırda zaten var olandavaları engelleyen bir durum değil arabuluculuk. Sadece davadan öncetüketilmesi gereken bir dava şartı. Eğer anlaşılamazsa yine alacakları tahsiletmek avukata kalacaktır. Yine arabulucu olabilmek için meslekte 5 yıllıkkıdemi bulunan avukatlar arabulucu olduğundan aslında bir ek gelir de sağlanmışolmaktadır.

2) BiliyorsunuzAdliye binası 10 yıldır hizmet veriyor. Sizce Kahramanmaraş’a yetiyor mu? Ekbina veya Dulkadiroğlu bölgesinde bir binaya ihtiyaç var mı?

Aslında bu durum sadece adliye binası için değil tüm kamukurumları için geçerli bir sorun. Plansız yapılan binalar işte 10 yılınıdoldurmadan hizmeti kaldıramaz hale geliyor. Başlangıcında plansız yapılan bubinaların sonradan yönetimi de plansız oluyor. Her gelen amir kendi kafasınagöre bir yerleri yıkıp başka bir şeyler yapıyor. Sonradan gelen amir bunubeğenmedim değiştirin diyor. Yeni yapılmış bir kamu kurumu 10 yıl sonra içindeğil en az 50 yıllık bir gelecek öngörülerek inşa edilmelidir.

Ben ilimiz açısından başka bir bölgede ek bina olmasını doğrubulmuyorum. Çünkü hem vatandaşlar açısından hem de meslektaşlarımız açısındanişleri zorlaştırır. Örneğin hem boşanma davanız hem de icra davanız varsa biriiçin şehrin bir ucuna diğeri için diğer ucuna gitmek tam anlamıyla bir eziyet.Diğer bazı illerde bu sorunlar yaşandığından ilimizde böyle bir ayırmaya gitmekfaydadan çok zarar getirir kanaatindeyim. Burada doğru olan var olanı en güzelşekilde değerlendirmektir. Aslında biz varolan adliyeyi verimli dekullanamıyoruz. Örneğin Kahramanmaraş Adliyesine şöyle dışardan bir bakın engüzel ihtişamlı yeri ön kapısı. Ancak bu ön kapı kullanılmıyor kapalıtutuluyor. Vatandaşa hizmet etsin diye yapılmış binanın bu ön kapısını yalnızcaiki kişi kullanıyor. Başsavcı ve Komisyon başkanı haricinde buralardan giriş-çıkışyapılmıyor. Yine adliye binasının ön tarafı ve girişin olduğu taraf da yinekullanılamaz hale getirildi. Bunların tamamı aslında çok kolay şekildeçözülebilecek işlerken çeşitli nedenlerle bu işler yapılmıyor.

3) Bugün Avukatlarınsorunları nelerdir? Hükümetten özlük haklarınızla ilgili neler istiyorsunuz?

Özür dileyerek bu sorunuza başka bir mülakatta cevap vermekisterim. Çünkü özellikle siyasi gündem açısından Barolar Birliği çokgündemdeyken söyleyeceğim her söz bazı çevreler tarafından başka yerlereçekilecektir. Biliyorsunuz bu konuda son derece yetenekli ve maharetli bazışahıslar var. İyiniyetli olarak söylediğimiz her sözün içinden cımbızla birşeyler bulup yalan yanlış taraflara çekiyorlar. Biz sadece bu konu üzerine ayrıbir mülakat yapalım.

4) Baro hangidurumlarda vatandaşlara ücretsiz avukatlık servisi yapıyor?

Öncelikle Baromuz ceza davaları açısından vatandaşlardan birücret talep etmeden müdafiliklerini üstleniyor. Hem karakolda hem savcılıktahem de mahkemelerde bir vatandaş benim gücüm yok, ama avukatla savunma yapmakistiyorum derse ve kanunda buna cevaz veriyorsa o kişiye bir avukat arkadaşımızmüdafi olarak atanır. Özellikle bazı cezaları fazla olan suçlarda zorunluolarak da avukatlarımız yer alır. Yine kendini savunamayacak derece olanlarla,sağır dilsiz ve malul olan kişilerin dosyalarına da avukatlarımız kişilerinkendilerinden ücret talep etmeden girmektedir.

Yine vatandaşlarımızın hukuk davalarında özellikle deboşanma davalarında maddi durumları yetersiz ise Adli yardım büromuzcakendilerine ücretsiz olarak baromuz tarafından avukat atanmaktadır.

5) Avukatlar davakazanamayınca, davacı veya davalı tarafından nasıl bir harekete maruzbırakılıyor?

Öncelikle avukatın yargılamadaki fonksiyonuna bakmamızlazım. Bir avukatla müvekkilin arasında vekalet ilişkisi mevcuttur eserilişkisi yoktur. Yani avukat bir avukat işin doğru ve kanuni olarak yapılmasınısağlamaktadır. Yoksa haklı veya haksızdır diyerek hüküm kurmak görevi zatenmahkemelere aittir. Biz avukat arkadaşlarımıza müvekkillerinin işini düzgüntakip etmelerini ve özellikle de yazılı olarak sözleşmeler yapmalarını tavsiyeediyoruz. Bu hususlara uyulduğunda meslektaşlarımız sıkıntı yaşamayacaktır. Amatabi zaman zaman sıkıntılar yaşanmıyor değil. Yani kendisini tedavi eden doktoradahi saldıran kimseler olduktan sonra avukatla da illa ki sıkıntılaryaşanmaktadır. Biz Avukatlar işimizi yazılı ve sağlam yaptıktan sonra busorunlar minimuma inecektir.

6) Sizce avukatlarıntoplumda itibarı daha önce nasıldı bugün nasıl?

Avukatlar açısından toplumda avukatların itibarı hep yüksekolmuştur. Bazı tv dizileri ve filmlerinde avukatlar kötü özellikleriylegösterilmeye çalışılsa da gerçek böyle değildir. Çünkü bir defa avukat hakkınıve hukukunu bilen bir kimsedir. Kanunları ve hukuku bilen adama her zaman saygıduyulur. Şunu önemle belirtmek istiyorum bizler Hak arayıcıları vesavunucularıyız. Bu bazen vatandaş olan müvekkilimizin bazen de tüm toplumunhakkını savunmak oluyor. Daha bugün 10 aydır cezaevinde bulunan bir müvekkilimtahliye edildi. Onların mutluluklarını görseniz, ailesinin bize karşı saygısınave sevgisine şahit olsanız ne demek istediğimi daha iyi anlardınız. Şimdi buailenin bize karşı sevgisi ve saygısı azalır mı. Bizler işimizi iyi yaptıkçasevgi saygı para itibar kendiliğinden gelecektir.

Son olarak AfrinOperasyonu hakkında neler söylemek istersiniz?

Türk silahlı kuvvetlerinin sınır ötesi harekâtını çok olumlubuluyoruz ve olması da gereken bir harekâttı. Amerika öncülüğündeki PKK-PYD-YPGunsurlarının Suriye’nin güneyinde oluşturulmak istenen terör koridorununortasına bir hançer gibi Fırat kalkanı harekâtı düzenlendi. Terör örgütlerininhain emellerine kahraman ordumuz engel oldu. Afrin harekâtı ile de aslındaAfrin’nin ülkemizin güvenliği açısından ne kadar stratejik olduğu da ortayaçıktı.

Bugün ordumuz Afrin’deyse hem o bölgeyi teröristlerdentemizleyerek huzur getirmek hem de ülkemize Amanos’lar üzerinden gelen terörsızmalarını engellemek hedefiyle girmiştir. Batı medyasında yapılan karalamakampanyaları hiçbir zaman hedefine ulaşamayacaktır.

Afrin harekatının sonuna kadar arkasındayız. Biz bu türülkemizin güvenliğine yönelik harekâtta her zaman birlikve beraberlik içerisinde olursak bizi kimse deviremez. CumhurbaşkanımızBaşkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Allah’ın izniyle Afrin’densonra Münbic’i de alarak güney sınırımızı teröristlerden temizleyeceğiz.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17