Boğulma vakalarına dikkat!

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı bugünlerde serinlemek isteyen çocuklar ve gençlerin dere kenarlarına koşmaları, aileleri korkuturken 4 tarafı barajlarla çevrili Kahramanmaraş’ta farklı önlemler alınmaya çalışılıyor.

Boğulma vakalarına dikkat!

Sıcaktan bunalan çocuklar, gençler ve hatta yetişkinler serinlemek için çeşitli çarelere başvururken, üzücü olayların yaşanmaması için çocukların ve gençlerin, özellikle piknik esnasında çevredeki derelere, göllere ve göletlere girmelerinin önüne geçilmesi gerektiği vurgulanıyor. 4 tarafı Barajlarla çevrili Kahramanmaraş’ta da bu vaka zaman zaman yaşanırken Kahramanmaraş Büyükşehir Başta olmak üzere ilçe belediyeleri, Gençlik Hizmetleri ve spor il müdürlüğü, faaliyet gösteren spor kulüpleri yaz spor okulları kapsamında Yüzme kursu vererek Boğulmaya karşı önlem almaya çalışıyor. Toplum Destekli Polislik Şube müdürlüğü bu konuda halkı bilinçlendirme adına broşürler dağıtıyorlar.

DERE, GÖL, GÖLET TEHLİKELİ ALANLAR

Yaşları 7 ile 13 arası çocuklar, özellikle cumartesi ve pazar günleri serinlemek için en yakın derelere veya göl ile göletlere koşuyorlar. Yaşları 13 ile 25 arası gençlerinde ilgi gösterdikleri dereler, göller ve göletler gibi tehlikelerin dolu olduğu yerlerde serinleme yöntemi, yanında boğulma olaylarını da sıkça yaşatıyor. Yazın gelmesiyle birlikte dereler ve göletlerde boğulma olaylarının yaşanmaması için, çocuklardan ve gençlerden derelere, göllere ve göletlere girmemelerini isteyen yetkililer, bu konuda ailelere de büyük sorumluluk ve görevler düştüğünü, özellikle cumartesi ve pazar günleri çocuklarının nereye gittiklerini, neler yaptıklarını denetim altına almaları gerektiğini ifade ediliyor.

SUDA BOĞULANLARIN YÜZDE 50’Sİ YÜZME BİLMİYOR

Derelere, göllere ve göletlere serinleme amacıyla girmenin ve yüzmenin çok tehlikeli olduğunu kaydeden yetkililer, dibi görünmeyen bu sularda bin bir tehlikenin beklediğini, yüzme bilmeyenler kadar, yüzme bilenlerin de hayati tehlike ile karşı karşıya olduklarını vurguladı. Boğulma olayının yüzme bilenlerin bile başına gelebileceğini ifade eden uzmanlar ise suda boğulanların yalnızca yüzde 50’sinin yüzme bilmediğini, bu nedenle yüzme bilenlerin de, dibi görünmeyen tehlikeli sulara girmemelerini istiyor. Bu arada boğulma vakalarında kişiye uygulanacak olan müdahalenin kesinlikle ilk yardım eğitimi almış ve bilinçli kişilerce yapılması gerektiği belirtiliyor.

BELEDİYELER YÜZME SPORUNA ÖNEM VERİYOR

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Yüzme branşına ilgi her geçen gün aratarak devam ediyor. Yüzme branşında adından sıkça söz ettiren Yaz spor Okulları ise yılda faaliyetlerini sürdürüyor.

Kahramanmaraş’ın yüzme branşına her geçen gün ilgi daha da artıyor. Bu doğrultuda Kahramanmaraş çalışmalarını aralıksız şekilde sürdüren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi ve diğer ilçe belediyeleri Yüzme Havuzlarında hizmetlerini sürdürürken geçtiğimiz yıllarda ise Yaz sıcaklarında denize gidemeyen çocukların imdadına Belediyeler tarafından yapılan portatif havuzlar yetişmişti. “Havuzları Çocukların Ayağına Götürüyoruz, Boğulma Vakalarına önlem alıyoruz” gibi sloganlar ve projeler kapsamında birçok önemli Yüzme sporuna ilişkin çalışmalar yapılmıştı.

SPOR BAKANLIĞI TARAFINDAN FARKLI FARKLI PROJELER ÜRETİLİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde yürütülen "Yüzme Bilmeyen Kalmasın, Yüzmeme engel olma" gibi projeler Kahramanmaraş’ta uygulanıyor.

İlkokullarda okuyan öncelikle 3'üncü ve 4'üncü sınıf öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Oyun Dersini yüzme öğrenerek değerlendirmeleri amacıyla hayata geçirilen "Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi" Kahramanmaraş’ta sürdürüldü.  12 Şubat Kapalı Yüzme havuzunda başlamış olan ve 1'er aylık periyotlarla 3 dönem halinde ücretsiz olarak gerçekleştirilmişti. Türkiye geneli "Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi" kapsamında Cumhurbaşkanlığı 2. Yüz Günlük İcraat Programının sonuna kadar yaklaşık 100 bin çocuğa yüzme öğretilmesi hedeflenmişti.

YÜZMENİN YAZI-KIŞI VE YAŞI YOK!

Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet Gösteren 12 Şubat kapalı Yüzme Havuzu Yaz- Kış hizmet veriyor. Kış sezonunun girmesi ile birlikte Havuza giriş sayısının azalacağını düşünen Kapalı yüzme havuzu yetkilileri Kış sezonu olmasına rağmen havuza girişlerin iyi derecede olduğuna değinerek “Neredeyse havuzlarımız tıklım tıklım doluyor.

  Yüzme sporunun sırf yaz ayının yanı sıra kış mevsiminde de sürdüğünü ifade eden yetkililer, “Yüzmek bir insan için her zaman sağlık demektir. Ama hep çoğu çocuklar Yaz aylarında havuzları doldurmakta. Aslında bizler yoğunluğun kış aylarında da devam etmesinden yanayız. Sanırız kış aylarında okulların açık olması çocuklarında bir yandan dershaneye gitmesi gibi nedenlerden aileler olaya sıcak bakmıyorlar. Her şeye rağmen çocukların kışın da havuzu doldurmaları bizleri mutlu ediyor” diyerek Yüzmenin yazı-kışı yok ifadelerini kullandılar.

YÜZME HAVUZLARI HALKIN 7 GÜN 12 SAAT HİZMETİNİZDE!

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve spor İl Müdürlüğü tarafından çocuklara ve gençlere spor yaptırmak maksadıyla haftanın her günü belirli günlerde Bayan ve Erkek seansı olmak üzere Yüzme havuzlarının kapılarını açıyorlar.

Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve spor İl Müdürlüğüne bağlı 12 Şubat Yüzme Havuzu sabah 9 akşam 21.00 gibi 12 saat boyunca vatandaşların hizmetine açılan Kapalı Yüzme Havuzuna ilgi çok. Kış sezonuna rağmen rağbeti çok olduğu gözlenirken yetkililer ise bu duruma şaşırdıklarını ifade ederek “Havuzumuz Haftanın 2 günü bayanlar, 5 gün ise Erkeklere açık. Kış münasebeti ile ilgi olmaz diye düşünüyorduk ama ilgi tahminimizin çok çok üzerinde. Pazartesi, Çarşamba günleri bayanlara açık olan havuzlarımızın çok fazla ilgisi olmasa da kötü denmeyecek kadar iyi olduğu gözlenmekte. Erkeklere ise Salı, Perşembe, Cuma Cumartesi ve Pazar günleri havuzumuz hizmet etmekte, en yoğunluğun olduğu gün ise Salı günü olmakta. Salı günü havuzumuz tıklım tıklım olmakta. Bunun yanında Salı günü protokol saati de olmasıyla bir hayli daha kalabalık bir görünüm sergilemekte havuzumuz” dediler. (HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15