BU MESLEK KAHRAMANMARAŞ İÇİN ÖNEMLİ

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan keçecilik mesleğini Kahramanmaraş’ta yaşatmaya çalışan keçe imalatçısı Hayri Geceyatar, bu mesleği yapan sadece üç kişiden biri. Hayri Usta, bu mesleğin Kahramanmaraş için önemli bir yere sahip olduğunu vurguluyor.

BU MESLEK KAHRAMANMARAŞ İÇİN ÖNEMLİ

Hayri Usta, Kahramanmaraş’ın geleneksel giysilerinden olanve başa giyilen keçe külah, çobanların giydiği kepenek, Maraşlı keçecilertarafından üretildiğini ve mesleğin şehir için çok önemli olduğuna vurguyaparak bu mesleğin Kahramanmaraş’ta sadece iki dükkânda yaşatılmayaçalıştığını söyledi.

“ELEMAN SIKINTISIYAŞIYORUZ”

Yaklaşık 35 yıldır bu mesleği yaptığını söyleyen keçeimalatçısı, Hayri Geceyatar, burada çoban keçesi, semer keçesi, kurtuluşbayramında giyilen külahları yapıyoruz. Elimizden geldiğince vatandaşlarınisteklerini yapmaya çalışıyoruz. Keçe kuzu yününden yapılır. Yün açmamakinasında açılarak, çöplerle yere serilir. Rulo halinde sarılarak tepmeişlemiyle birinci aşaması biter. Yün açılarak tekrar suyla ve sabunla makinayaverilir. Bu şekilde keçe haline gelir. Bu meslekte eleman sıkıntısıyaşadıklarını dile getiren Geceyatar, Eleman olmayınca sıkıntı çok oluyor. Tabieskisi gibi rağbet gösterilmiyor. Bizim işimiz genelde hayvan üzerine olduğuiçin popülaritesini yitiriyor. Bu meslek parlak bir meslek olmadığı için kimseçok sıcak bakmıyor. Biz çok zor bir iş yapıyoruz. Bedeni çok yoran birmeslektir. Kahramanmaraş’ta bu mesleği yapan 2 dükkân kaldı” şeklinde konuştu.

“İNSANLARIN İLGİSİNİÇEKİYOR”

Bu mesleği yıllardır severek yaptığını söyleyen Geceyatar,“Teyzemin kocası keçeciydi. Çocuklarıyla buraya gelip çıraklık yapıyordum.Böylelikle Keçecilik mesleğine başlamış oldum. Bu mesleğin Kahramanmaraş içinönemi çok fazladır. Şehir dışından buraya gelenlerin çok fazla ilgisiniçekiyor. İnsanlar buraya fotoğraf çekmeye geliyorlar. Eskiden kalma meslekolduğu için şimdiki nesil gelip buraları inceliyor” dedi.

“KEÇE SAĞLIĞAFAYDALIDIR”

Kuzu yününden yapılan keçenin sağlığa faydaları olduğunusöyleyen Geceyatar, Bel fıtığı olan insanlar yaptığımız bu ürünleri kullandıkçaonları sıcak tutuyor. Teri çekiyor. Keçenin böyle bir özelliği vardır. 6 aylıkolan kuzuluların yününü alıp üretime başlıyoruz. Kışın satış durumlarımız iyi değildir.Satışlarımız genelde yazın olmaktadır. Bu mesleği yaparken daha çok presmakinasını kullanıyoruz. Yüzde 70 makina ve yüzde 30 el emeği ile bu işi icraetmeye çalışıyoruz” ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı.

HABER- FOTO: MERTPOLAT

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15