Burun estetiğinde yüz simetrisi ve altın oran kombinasyonu

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Kahraman, burun estetiğinin, kişinin simasını tamamen değiştirebilecek etkiyi oluşturacak bir operasyon olduğunu, bu nedenle operasyonun öncesinin, sonrasının oldukça detaylı ve dikkatli bir şekilde planlanması gerektiğinin altını çizdi.

Burun estetiğinde yüz simetrisi ve altın oran kombinasyonu

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi UzmanıOp. Dr. Ali Kahraman, burun estetiği operasyonları hakkında bilgi verdi. Burunestetiğinin, kişinin simasını tamamen değiştirebilecek etkiyi oluşturacak biroperasyon olduğunu, bu nedenle operasyonun öncesinin, sonrasının oldukçadetaylı ve dikkatli bir şekilde planlanması gerektiğini anlatan Op. Dr. AliKahraman, burun estetiği operasyonuna karar verme sürecinde hem burnun işlevinien verimli hale getirecek, hem de kişinin yüzünü etkileyici bir şekildedeğiştirecek dokunuşların hesaplanmasının öncelikli olduğunu ifade etti.

Op. Dr. Ali Kahraman, "Pek çok ressamın, heykeltıraşınve fotoğrafçının özel olarak önemsediği bu oran, piramitlerin inşasından, daVinci'ye kadar, sanatçılardan, bilim adamlarına, sağlık çalışanlarına kadar,kısacası toplumun her kesiminden insanı etkileyen, ilham veren özel birorandır" dedi.

İnsan yüzü ve altın oran

Yüzdeki altın oranın, kusursuz güzelliğin sayısal kanıtıolarak görüldüğünü belirten Op. Dr. Ali Kahraman, bu nedenle de yüzüngörüntüsünü en çok etkileyen organların yüze oranı ve simetrisinin çok önemliolduğunu dile getirdi. Op. Dr. Kahraman, bu nedenle alın, burun ve dudaklararasında kalan mesafelerde altın orana yaklaşmak için yapılacak her işlemleyüzdeki kusursuzluğun daha net bir şekilde ortaya çıktığını vurguladı.

Burun estetiğinde altın oranı yakalamak için farklıdeğerlendirmelerin yapılması gerektiğine değinen Op. Dr. Ali Kahraman, öndenbakıldığı zaman kulak ile burun arasında paralelliğin olmasının, iki organınboyutlarının birbirine yakın olmasının görünüm açısından önemli olduğunu, bununyanı sıra burun deliklerinin karşıdan bakıldığı zaman gözükmemesi için burunucu açısının iyi ayarlanması gerektiğini belirtti. Kalkık burun görüntüsünde enrahatsız edici olan durumun burun delikleri olduğunu, bu nedenle burun ucuaçısı ile burnun kalkıklığının aynı oranda yapılması gerektiğine dikkat çekenOp. Dr. Ali Kahraman ideal bir burun estetiğinin kişiye özel olarak planlanmasıgerektiğinin altını çizdi.

“İdeal burun için cerrahınıza danışın”

Her insanın kusursuz güzelliğe sahip olmayı istediğini,ancak bazı insanların bu yolda nasıl ilerlemesi gerektiğini bilemediklerinianlatan Op. Dr. Kahraman, dergilerde, fotoğraflarda ya da ekranlarda görülenburun şeklinin çok beğenilse de herkes için uygun olmayabileceğini, her insanınyüz anatomisinin farklı olduğunu ve en önemlisi yüzün altın orandanolabildiğince uzaklaşabileceğini belirterek, burun estetiği ameliyatlarınınkişiye özel tasarlanması gerektiğini altını bir kez daha çizdi.

Doğru planlama ve doktor hasta iletişiminin önemine değinen,aynaya her baktığında özgüvenini tazelemek ve sahip olduğu görüntüden memnunolmak isteyen herkesin doktoruna danışması gerektiğini ve bu konunun çok hassasolduğunu belirten Op. Dr. Ali Kahraman, ‘'Yüz hatlarınıza, olmayı düşündüğünüzdiğer estetik operasyonlara ve burnunuzun fiziksel durumuna göre cerrahınızınyaptığı yönlendirmeler ile altın orana sahip ya da yakın yüz hatları ilekendinize özel güzelliğe sahip olabilirsiniz'' diyerek sözlerininoktaladı.  

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15