BÜYÜKŞEHİR'DEN ATIK EVİ MÜZESİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza atarak Atık Evi Müzesi oluşturdu.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet vermekte olan Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nde kurulan Atık Evi Müzesi atıl vaziyetteki liman konteynerlerinden oluşuyor.

BÜYÜKŞEHİR'DEN ATIK EVİ MÜZESİ

Müze 6 adet atıl vaziyette bulunan konteynerlerin öncedentasarlanmış bir şekilde dizilmesi ile bina yapısı meydana getirildi. Müzede biratığın yaptığı yolculuk anlatılmakta. Atığın bileşenlerinin neler olduğu vegeri dönüşümün gerekliliği anlatılıyor.


Geri dönüşüm malzemelerinden kağıt, cam şişe, plastikpoşet, pet şişe ve metal olarak alüminyumun dönüşüm hikayeleri müze içerisindeasılan panolarla anlatılarak örnekler sergileniyor.


Aynı zamanda Entegre tesislerinden görüntülerin de yeraldığı bir adet yayın yapan projeksiyon bölümü de yer alıyor.

Camların geri dönüşümünden cam asfaltı, plastiklerin geridönüşümünden sulama boruları, organik atıkların geri dönüşümünden elektrikenerjisi ve organik gübre, metallerin geri dönüşümünden alümünyum profil, petşişelerin geri dönüşümünden milli takım formasının yapıldığının geri dönüşümüanlatılıyor.

Atık Evi Müzesi tüm ziyaretçilere açık olup, baştaüniversite öğrencileri olmak üzere, öğrenciler, girişimci bayanlar, kurum veözel sektör yetkilileri ve geri dönüşüm bilincine sahip vatandaşlar tarafındanziyaret ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner15