BÜYÜKŞEHİR'DEN ÇİFTÇİLERE ZEYTİN FİDANI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarımsal üretime destek kapsamında çiftçilere yönelik yürüttüğü fidan dağıtımına devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR'DEN ÇİFTÇİLERE ZEYTİN FİDANI

Kahramanmaraş Fuar Merkezi önünde fidanları çiftçileredağıtan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu çalışmalarına devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Pişkin,çiftçilere desteklerinin devam edeceğini söyledi. Daire Başkanı Pişkin yaptığıaçıklamada: “2015’ten bu yana devam ettiğimiz Kahramanmaraş’ta zeytin ve cevizfidanı dağıtımı üçüncüsünü yapmaktayız. Şu anda verdiğimiz zeytinler 1 lira 75kuruştan çiftçimize veriyoruz. Bunu 3 yıl boyunca sabit fiyattan vereceğiz.İnanın şu zeytinin piyasa fiyatı şu anda 10 lira 11 lira biz bunu 1 lira 75kuruştan veriyoruz. Sebebi zeytinle- ceviz Kahramanmaraş’ta stratejik birüründür. Her yıl 200.000 zeytin, 60.000 ceviz fidanı dağıtıyoruz, topraklabuluşturuyoruz. Amacımız köylümüzün, çiftçimizin yerinde doyması ve üretimekatkı sağlaması. Yani bu şekilde Kahramanmaraş hala zeytin ve zeytinyağını yüzde60’sını karşılamaktadır. Amacımız yüzde 100’ünü hatta daha fazlasını üretilerekülkemize katkı sağlamaktır. Cevizde üretimimiz iyi ancak ülkemizin açığı var.Cevizde de ülkemize katkı sağlıyoruz. Halk arasında bir deyim vardır: bedavadanucuz diye. Şu anda bedava versek bunu başına kalkarız ama 1 lira 75 kuruş gibiçok ucuzdan verdiğimiz için kimse başına kalkamıyor. Bedavadan ucuz tabiri buolsa gerek diye düşünüyorum. Önümüzde ki yıl sonbaharda da aynı fiyattanvermeye devam edeceğiz. Fakat belirtmek istediğim bir- iki konu var. Biz bufidanları verirken kapama bahçe kuran çiftçilerimize veriyoruz. 3 dönüm ile 15dönüm bahçe kuran çiftçilerimize dekara 30 adet zeytin ve 10 adet cevizveriyoruz. Bunun amacı çiftçimiz kendi ihtiyacını karşılasın. Ekonomik olarakgeçimini sağlasın. Dışarıya muhtaç olmasın. Daha fazlasına vermiyoruz, dahaazına da vermiyoruz. Çünkü bu ölçülerin dışına çıktığımız zaman ekonomik olarakkar sağlamak isteyenler oluyor. Bizde bunların önünü kesmek için tapu parselinisoruyoruz- ada parselini soruyoruz ve her yıl kontrol ediyoruz ve yerinibuluyor” diye konuştu.

Güzelyurt Mahallesi’nden fidan almak için geldiğinibelirten çiftçi Mehmet Uğur ise yapılan hizmetten oldukça memnun olduklarınıkaydederek başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç olmak üzereemeği geçen herkese teşekkür ettiklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15