BÜYÜKŞEHİR'E ULAŞIMDA BİR ÖDÜL DAHA

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne toplu taşımada yaptığı dönüşüme ikinci bir ödül daha geldi. Radikal bir karar alarak toplu taşıma sisteminde büyük bir değişim başlatan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, çok kısa bir süre içerisinde şehir merkezinde hizmet veren ekonomik ömrünü tamamlamış dolmuşları kaldırarak, yepyeni modern ve teknolojinin son harikası, engelli vatandaşların da rahatlıkla kullanabileceği otobüsleri getirmişti.

BÜYÜKŞEHİR'E ULAŞIMDA BİR ÖDÜL DAHA

İstanbul’da 8-10 Kasım 2018 tarihleri arasındagerçekleştirilen 11. Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’ndaKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne Transit Proje Yarışması’nda HizmetKalitesi Ödülü geldi.


 

TOPLU TAŞIMA TAMOTOMASYONA GEÇTİ

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Kahramanmaraş’ımızda geçmiştedolmuşlarla ulaşım sağlanmaktaydı. Çocukluğumuzdan bu yana bu şehirdeyaşadığımız için dolmuşlara binmekteydik ve bundan muzdariptik. Dolmuşlarıngayri sıhhi olması, çok eski modeller olması, klimalarının olmaması, yaktığıyakıtlarla çevreyi kirletmesi, mekanik sistemlerinin arızalı ve sağlamolmamaları, vatandaşların konforlu bir seyahat etmelerini engelliyordu.Neredeyse Kahramanmaraş’ta toplu taşıma diyebileceğimiz bir sistem yoktu.

Göreve gelir gelmez 30 Mart 2014 tarihinde mazbatayı alıralmaz, bu dolmuşların değişmesi gerektiği fikri zaten daha öncesinden mevcuttu,derhal olaya el atarak dolmuşları otobüslere 1.5 yıl gibi bir zaman dilimindeçevirdik hamdolsun. Tabi bununla yetinmedik. Bilgi İşlem Dairemizlebelediyemizdeki elektrik-elektronik mühendislerimizle beraber birçok yazılımlarürettik. Batıdaki otomasyon sistemlerinin vatandaşın hayatını kolaylaştırmayönünde, vatandaşlarımızın daha rahat seyahat edebilme adına sistemler kuraraktakip yönünde çalışmalar yaptık. Bu otobüslerle beraber kartlı sisteme geçtik. 2014sonu 2015’in başı gibi toplu taşımada parayı ortadan kaldırarak Kahramankart’ageçiş yaptık. ‘Bozuk para ver para üstü al, parayı verdin vermedin’tartışmalarına bile şahit oluyorduk eskiden.

Bunun yanı sıra 5 ayrı güzergah vardı. Birisinin gittiğigüzergaha bir diğeri gitmezdi. Şehir beş bölgeye bölünmüştü. Yavuz’un gittiğiyere Fatih gitmez, Hastane’nin gittiği yere Yavuz gitmez, Evliya’nın gittiğiyere Orman gitmezdi. Yani bir yerden başka bir yere gitmek için en az ikidolmuşa binmek gerekiyordu ve iki ayrı ücret veriliyordu. Bazı zamanlarda üç vedört dolmuşa bile binmeniz gerekiyordu. Bu çok üzücü bir olaydı. Ama hamdolsungöreve gelir gelmez hem belediye otobüs filosunu güçlendirdik hem de dolmuşlarıotobüse çevirdik. Bu otobüsler de en son otomasyon sistemleri ile donatılmışdurumda.

Uydu takip sistemi ile tüm otobüsleri takipediyoruz.  Hattından çıkan bir otobüsehemen derhal müdahale ederek neden hattı terk ettiğini öğreniyoruz. Olası birolumsuzluğun önüne geçmek için takip sistemimizden tüm otobüslerimizi takipediyoruz. Bunun haricinde otobüs şoförlerimizi hem eğitimlere tabi tutuyoruzhem de psikolojik testlerden geçiriyoruz. GBT’lerine felan bakıyoruz, öylerastgele insan çalıştırmıyoruz. Eskiden dolmuşlarda adam geliyor üç günçalışıyor sonra çekip gidiyordu. Ayrıca otobüslerin içerisinde bulunankameralar yardımıyla hem şoförü hem de yolcuları takip ediyoruz. Otobüsiçerisinde olası bir olumsuzluğa meydan vermemek adına. Yaşlılarımızı,dezavantajlı gruplarımızı, engelli vatandaşlarımızı ücretsiz taşıyoruz.Dolmuşlarda böyle bir durum yoktu. Türkiye’deki en ideal dönüşümKahramanmaraş’ta oldu” dedi.

KAHRAMANMARAŞÖRNEK OLDU

Başkan Erkoç getirdikleri yeni sistemle Kahramanmaraş’ınörnek olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “ Bu otomasyonsistemi ile Kahramanmaraş’ımız örnek bir il haline geldi. Ben tüm mesaiarkadaşlarımızı bu konuda tebrik ediyorum. Çünkü bizim yazılımlarımız çokönemli. Bizim yazılımlarımız Türkiye’de örnek. Çünkü tam anlamı ile otomatikkontrollü otomasyon sistemine geçen başka bir şehir yok diye biliyorumKahramanmaraş dışında. Çünkü duraklarımız akıllı duraklar, otobüs sefer vegüzergahları cep telefonlarından mobil uygulama ile takip edilebilmekte,uyduile otobüsleri takip ediyoruz, kameralarla otobüslerin içlerini takip ediyoruz,kartlardan hangi vatandaşımızın hangi araca bindiğini takip ediyoruz. Yaniolası bir yanlışlık olmuşsa hangi kartla vatandaşımızın hangi araca bindiğinitakip edebiliyoruz. Orada fiili bir saldırıya ve kötü bir muamele maruz kalmışsaonunla ilgili hemen müdahale edebiliyoruz. Yani tüm sistem kontrolümüz altında.

 

BU SİSTEMİ İLGENELİNE YAYIYORUZ

Sadece şehir merkezinde değil, il genelinde bu otomasyonsistemine geçeceklerine dikkat çeken Başkan Erkoç sözlerini şöyle tamamladı: “Kahramanmaraş akıllı bir şehir, akıllı ulaşıma sahip bir şehir. Bununkarşılığında da İstanbul’da yapılan 11. Uluslararası İstanbul UlaşımKongresi’nde bize bu ödülü layık gördüler, teşekkür ediyoruz. Aynı zamandaçalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Toplu taşıma esnaflarımıza teşekkürediyoruz çünkü onlar da bu işe el attılar ve dönüşümde bizlere yardımcıoldular. Ufak tefek sıkıntı olanlar yok mu var. Onları da takip ediyoruz vegerekli cezalar var onu uyguluyoruz ki bu cezalar araç men’ine kadar gidiyoruz.Bu konuda da kesin ve net’iz. Bizim amacımız vatandaşımıza kaliteli hizmetvermek. Başka bir amacımız yok. Önemli olan vatandaşın memnuniyeti. İnşallah busitemi il geneline de yaymaya çalışıyoruz. Elbistan’da bir sistem kurduk veAfşin’de de sisteme geçiyoruz ve diğer ilçelerimizde de geçeceğiz ve idealulaşımı il geneline yayacağız. Biz hep beraber Kahramanmaraş’ız diyoruz.Türkiye’nin birçok ilinde olmayan bu sistem Kahramanmaraş’ın en küçük ilçesindebile olacak inşallah. Şehri akıllı şehir haline getirmede en önemli hizmet bu.Çünkü vatandaşın en çok kullandığı kamu hizmeti toplu taşıma. Bu çokönemsiyoruz. Kışın vatandaşın duracağı durakları klimalı hale getiriyoruz.Kışın soğuktan, yazın sıcaktan etkilenen bazı hastalarımız oluyor onlar için yerleroluşturduk. İnşallah Kahramanmaraş’ımızı daha güzel hale getireceğiz.” (HABERMERKEZİ)

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15