Büyükşehir İkinci Meclis Toplantısını Yaptı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde bulunan maddeleri görüşmek üzere önceki gün ikinci kez toplandı.

Büyükşehir İkinci Meclis Toplantısını Yaptı

Toplantının başlangıcında, Türkiye Belediyeler Birliği üyeleri için seçimler yapıldı. Gizli kullanılan oylamanın ardından sandıklara atılan oylar sayıldı ve Osman Okumuş, Mehmet Fatih Güven, Hüseyin Coşkun Aydın, İbrahim Yılmazcan, Bilal Eker, Ahmet Doğan, Hanifi Toptaş ve Asuman Yavuz TBB Delegesi olarak seçildiler.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısına geçildi ve gündemin birinci maddesinde Arsaların rayiç bedele göre gruplandırılarak otopark bedellerinin belirlenmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi. Gündemin ikinci maddesinde Parselinde otopark düzenlenmeyen taşınmazların otopark bedellerinin belirlenmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesinde Elbistan Belediyesine yetki devredilmesi ve ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi konusunda bazı cadde ve sokakların devredilmesi ve çalışma esasları oybirliği ile kabul edildi. Burada bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ''Cadde bulvar ve sokaklardaki temizlik işleri ilçe belediyelerine devredilecek. Büyükşehir Belediyesi araç kaynak olarak destek verecek'' dedi.

DAİRE BAŞKANLIKLARININ SAYISI AZALTILDI

32 daire başkanlığının sayısını 16'ya düşüren Başkan Hayrettin Güngör, ''Bazı birimleri kapatıyoruz. Yeni bir daire başkanlığı kurduk. Adını Kuzey ilçeleri daire başkanlığı olarak alan bu daire, Afşin Elbistan merkezli ama Ekinözü, Elbistan, Afşin teşkilatının tamamını koordine  edecek. Şu anda oralarda KASKİ'de, İtfaiye'de, Mezarlıklarda faaliyet gösteriyor. Bu daire başkanlığı , KASKİ'de dahil orada Büyükşehir'e ait kurumları koordine edecek. Bunun altında da şubeler olacak. Bir tane Fen gibi bir şube olacak. Günlük işleri bu şube yürütecek. KASKİ bu daire başkanlığına bağlanacak. İtfaiye buraya bağlanacak. Orada 4 ilçe buradan koordine edilecek. Oralarda günlük rutin işler yine yapılacak ancak büyük işler yine buradan yapılacak'' dedi.

Daire başkanlıklarının birleştirilmesiyle, görevlerinde birleştirildiğini anlatan Güngör, ''Mezarlıkların işlerini fen işlerine bıraktık. Cenaze ve Taziye hizmetlerini, sağlık ve sosyal işler daire başkanlığına aldık. Etüt ve sosyal işler daire başkanlığı kapandı ve Fen işlerine devredildi. Çünkü iki daire arasında irtibatsızlıklar olabiliyordu. Fen işleri zaten bu işleri yapan birimdir. Muhtarlıklar ve Tarımı birleştirerek mahalle ve tarım hizmetleri daire başkanlığı yaptık. Muhtarlarında tarımla ilgili vs. işler oluyor. Bir veya iki şubeye bir daire başkanlığı şeklinde örgütlenme vardı. Bunların hepsini kapattık. Boş kalan daire başkanlıklarını da iptal ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

GENEL SEKRETER YARDIMCILARININ SAYISI DÜŞTÜ

Genel sekreter yardımcılarının sayısını 3'e indirdiklerini belirten Güngör, her Genel Sekreter Yardımcısına 5 daire düşecek şekilde paylaşım yapıldığını bildirdi. 1. Grup genel sekreter yardımcısının daha çok ana hizmetler vereceğini belirten Güngör, ''Fen işleri, İmar, Ulaşım, Kuzey İlçeler Daire Başkanlığı, 2.grup ise destek ve insan kaynaklı, 3. grup ise sosyal hizmetlere dönük olacak. Yeni teşkilat şemamızı bu şekilde oluşturduk. Altındaki şubeleri de bu şekilde kurduk. Eksik gedik varsa ilerleyen günlerde tamamlayacağız'' dedi.

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan Kahramanmaraş'ta suya zam yapıldı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Hayrettin Güngör, ''İhtiyaç sahibi ailelere kişi başı 2.5 ton, toplamda 12.5 ton bedelsiz su temini sağlayacağız. Bu bizim seçim vaatlerimizden biriydi. 1 Temmuz itibariyle uygulamaya geçireceğiz. Bir hanede kaç kişi yaşıyorsa, kişi başı 2.5 ton olmak üzere hane halkı kadar suyu ücretsiz vereceğiz. Bunlar ihtiyaç sahibi ailelere verilecektir. Sosyal Hizmetlerde zaten bir havuz var. Bazı basın yayın organlarında bizim suya zam yaptığımıza dair haberler yansıdı. Burada suya zam oranlarını kaski belirliyor. 2017 yılı Mayıs ayında su tarifeleri belirlenmiş. 2018 yılı Ocak ayının 8'inde genel kurul bunun enflasyona uyarlı olan kısmını sağlamasını 30 Nisan'a ertelemiş. Dolayısıyla bizim göreve geldikten sonra hiç bir şekilde yeni bir tarife belirlenmemiştir. Olay bundan ibaret. Bunu da bilgilerinize arz ediyorum'' diye konuştu.

Gündemin dördüncü maddesinde 2019/44 sayılı KMBB Meclis Kararı ile onanan 1/1000 ölçekli plan değişikliğine itiraz oybirliği ile kabul edildi. Gündemin beşinci maddesinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Çevre Alt Yapı Temel Hizmetler Birliği’ne üye seçiminde Rıfat Kantarcı, Harika Fatma Açıksarı, Ahmet Özalp ve Emine Duman asıl üye olarak Sebahattin Atalay ve Durdu Mehmet Özdemir yedek üye olarak seçildiler. Gündemin altıncı maddesinde Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Üye Seçiminde Ramazan Kibar, Adnan Bektaşoğlu ve Bilal Eker asil üye, Ali eken ve Kurtuluş Alıç yedek üye olarak seçildi. Gündemin yedinci maddesinde Sağlıklı Kentler Birliği üye seçiminde Ayşe Cesur, Arif Şen ve Dilek Çevik seçildiler. Gündemin sekizinci maddesinde Tarihi Kentler Birliği üye seçiminde Mustafa Saylak, Fatma Zehra Aslantaş ve Alper Akbaş asil üye olarak, Feyzettin Okumuş ve Adnan Türkmen yedek üye olarak seçildiler. Gündemin dokuzuncu maddesinde Uluslararası Tarım Şehirler Birliği üye seçiminde Mahmut Toğuz, Emine Duman seçilirken, Fatma Zehra Aslantaş ise yedek üye olarak seçildi.

Gündem maddelerinin ardından komisyonlardan gelen raporların görüşülmesinde İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hanifi Toptaş ile Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Ramazan Kibar komisyonlarınca alınan kararlara ilişkin meclise bilgi sundu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15