BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDEN İSRAİLİ KINAMA

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan genel toplantısını gerçekleştirdi.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDEN İSRAİLİ KINAMA

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis ToplantısıBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç başkanlığında toplandı.


Meclis Toplantısına geçmeden önce Meclis eskiBaşkanvekili Cemal Tanrıverdi, kürsüye gelerek bir konuşma yaptı ve BelediyeMeclis üyelerinden helallik istedi.

Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasınınardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Fatih Mehmet Erkoç,AK Parti , CHP ve MHP Meclis grubu üyelerinin ortaklaşa hazırladıkları kınamabildirisini okudu.

İsrail’in yaptığı katliamın hiçbir surette kabul ediliryanı olmadığına işaret eden Başkan Erkoç ortak kınama açıklamasında şunlarısöyledi: “Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler  için kutsal kabul edilen Kudüs, tarihi ve kültürel kimliği ile tüm dünyaMüslümanlarının gözbebeğidir,aynı zamanda Harem-i Şerif ve Mescid-i Nebevi ilebirlikte Kuran-ı Kerim’de “etrafının kutlu kılındığı” buyrulan kutsal   bir şehirdir.Kudüs’ün bu manevi ve özelstatüsüne sahip çıkmak,korumak tüm Müslümanların görevidir.


”Filistin sorunu” dediğimiz gerçekte “insanlık sorunu”olan durum ise, açıkça bir işgal hareketidir. II. Dünya savaşından sonra BMkararlarında Kudüs’ün İsrail hakimiyeti altında bulunması kabuledilmemiş,1980’deki İsrail’in ilhak kararı BM Güvenlik konseyinde kınanmış,ayrıca bu kararda İsrail’deki diplomatik misyonların Kudüs’te bulunamayacağıbelirtilmiştir. Tüm bunlar açıkça ortada iken, yıllarca sözde “arabulucu”olarak görünen ABD’nin Telaviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak Kudüs’üİsrail’in başkenti olarak ilan etmesi, bölgede yıllardır süregelen barışçılçabalara adeta dinamit koymuştur, bu kararın bölge ve dünya barışı için olumsuzyansımaları olacaktır.ABD’nin bu kararı yok hükmündedir ve kabul edilemez.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyudünya gündemine taşıması ve ülke liderleri ile yaptığı ikili görüşmelersonucunda, 21 Aralık 2017’deki BM Genel Kurulunda ABD’nin Kudüs’ü İsrail’inbaşkenti kabul etmesi kararı, 128 ülke tarafından ” yasa dışı” olarak kabuledilmiştir.

Dün,14 Mayıs 2018’de, ABD’nin İsrail BüyükelçiliğiniKudüs’te resmi olarak açma töreninden dolayı, Filistinlilerin silahsız,bombasız, uçaksız kısacası savunmasız bir şekilde gösterdikleri haklıtepkilerine karşı zalim İsrail askerleri tarafından yapılan katliamda en az60müslüman Filistinli şehit olmuş, 2700 den fazla da yaralanan olmuştur. Bu birterör devleti olan İsrail’in yaptığı soykırımdır. Son yaşanan olaylargöstermiştir ki,artık Filistinlilerin kanında ABD’nin de eli vardır.İslam alemiiçin kutsal olan Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde ABD ve zalim İsrail’inyaptıkları Müslümanlar için kara bir Pazartesi olarak tarihe geçecektir.Şehither Filistinli ise,terör devleti İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bircinayet olarak anılacaktır.

 KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Meclisi olarak,ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilanetmesi kararını kabul etmediğimizi, Kudüs’ü Filistin devletinin işgal altındakibaşkenti olarak kabul ettiğimizi tüm dünyaya ilan ederiz,yapılan  bu katliamı lanetleriz.Uzun yıllardırözgürlük,bağımsızlık ve insan hakları mücadelesi veren kardeş ve müslümanFilistin halkının yanlarında olduğumuzu belirtmek isteriz.Filistin yalnızdeğildir, Kudüs yalnız değildir.İşgal bir gün bitecek,zafer mutlaka FilistinliMüslüman kardeşlerimizin olacaktır.


İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinlikardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.”

Ortak kınama açıklamasının okunmasının ardından gündemdışı maddelerin gündeme alınması oylanarak oybirliği ile kabul edilerek gündemealındı.

Gündemin 1. Maddesinde Yazı İşleri ve Kararlar DairesiBaşkanlığının Meclis 1. Başkanvekili seçimi ile ilgili teklifi kapalı zarfusulü yapıldı ve oylama sonucunda Mehmet Akif Kahveci Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi Meclisi 1. Başkanvekili seçildi.

Bu maddenin görüşülmesinin ardından Meclis Başkanı Erkoç,görevi Meclis 2. Başkanvekili Fatih Kılıçkıran’a devretti.

Gündemin 2. Maddesinden 8. Maddesine kadar olan tekliflerPlan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 9. Maddesinde İnsan Kaynakları ve Eğitim DairesiBaşkanlığının Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile ilgili teklifi Hukuk Komisyonunahavale edildi.

Gündemin 10. Maddesinde İnsan Kaynakları ve EğitimDairesi Başkanlığının Yeni Kadro İhdası ile ilgili teklifi oybirliği ile kabuledildi.

Gündemin 11. Maddesinde İnsan Kaynakları ve EğitimDairesi Başkanlığının Genel Sekreter Yardımcısı Harun Buz’un “13. Uluslar ArasıBeton Yollar Sempozyumu” için yurt dışına görevlendirilmesi ile ilgili teklifioybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 12. Maddesinde Çevre Koruma ve Kontrol DairesiBaşkanlığının Birliğin isminin sehven "İlçe Belediyeleri Çevre AltyapıTemel Hizmetler Birliği Tüzüğü" şeklinde yazılan birlik isminin"Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Çevre AltyapıTemel Hizmetler Birliği" şeklinde düzeltilmesi ile ilgili teklifioybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 13 ve 14. Maddeleri Plan ve Bütçe Komisyonunahavale edildi.


Gündemin 15. Maddesinde Araştırma Geliştirme ve Dışİlişkiler Müdürlüğünün, Ramazan ayında belirlenecek tarihlerde Arnavutluktaiftar organizasyonu düzenlenmesi ile ilgili teklifi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 16 ve 17. Maddeleri Plan ve Bütçe Komisyonunahavale edildi.

Gündemin 18. Maddesinde Tarımsal Hizmetler DairesiBaşkanlığının Ekinözü İlçesinde dağıtımı planlanan küçükbaş hayvan desteği içinEkinözü Kaymakamlığı ile protokol yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanınayetki verilmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe ile Tarımsal Kırsal KalkınmaKomisyonuna havale edildi.

Gündemin 19 ve 20. Maddeleri Çevre ve Sağlık Komisyonunahavale edildi.

Gündemin 21. Maddesinde Sağlık ve Sosyal HizmetlerDairesi Başkanlığının Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Hizmetlerine, GönüllüKatılım Yönetmeliği ile ilgili teklifi Hukuk Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 22. Maddesinde Çevre Koruma ve Kontrol DairesiBaşkanlığının Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Çevre Altyapı TemelHizmetler Birliği adına yapılan proje ve Birlik adına tahsis edilen hibekredileri için, yetki devri ilgili teklifi Hukuk Komisyonu ile Çevre ve SağlıkKomisyonuna havale edildi.

Gündemin 23. Maddesinde Emlâk ve İstimlâk DairesiBaşkanlığının Onikişubat İlçesi Fatih Mahallesi 8912 ada 2 nolu parsele okulyapılmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalanması ile ilgiliteklifi Hukuk Komisyonu ile Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna havaleedildi.

Gündemin 24. Maddesinde İmar ve Şehircilik DairesiBaşkanlığının Kentsel Dönüşüm Uygulama Esasları Yönetmeliğinde değişiklikyapılması ile ilgili teklifi Hukuk Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 25. Maddesinde Fen İşleri Dairesi BaşkanlığınınOnikişubat İlçesi Ilıca Mahallesi Mimar Sinan Caddesi üzerindeki yolun 350metrelik kısmının Büyükşehir Belediyesi yol ağına dahil edilmesi ile ilgiliteklifi Ulaşım Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 26. Maddesinden 39. Maddesine kadar olanteklifler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 40. Maddesinde Destek Hizmetleri DairesiBaşkanlığının AKBEL A.Ş ye sermaye artışı ile ilgili teklifi Plan ve BütçeKomisyonuna havale edildi.

Gündemin 41. Maddesinde Ulaşım Hizmetleri DairesiBaşkanlığının Karayolları Genel Müdürlüğü ile Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi Başkanlığı arasında Kahramanmaraş-Pazarcık-Gölbaşı 8 km lik yolağının yapım, bakım onarım çalışmalarının protokol konusu devrinin, BüyükşehirBelediyesine yetki verilmesi ile ilgili teklifi Ulaşım Komisyonuna havaleedildi.

Gündemin 42. Maddesinden 67. Maddesine kadar olanteklifler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından komisyonlardangelen raporların görüşülmesine geçildi.

Raporların görüşülmesinin ardından Meclis toplantısınakatılamayan meclis üyelerinin izinli sayılmalarına ilişkin dilekçe oybirliğiile kabul edildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis 2. BaşkanvekiliFatih Kılıçkıran bir sonraki oturumun 21 Mayıs 2018 Pazartesi günü saat14.00’te toplanacağını duyurarak oturuma ara verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37