BÜYÜKŞEHİR YABAN HAYVANLARINI DA UNUTMADI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle görme engelli vatandaşlarımızla birlikte doğaya yem bıraktılar.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü ve Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte görme engelli vatandaşlarla birlikte Ahirdağı’nda yaban hayvanlarının aç kalmaması için doğaya yem bırakıldı.

BÜYÜKŞEHİR YABAN HAYVANLARINI DA UNUTMADI

ENGEL KALPTE,BEYİNDE OLMASIN

Yapılan etkinlikten oldukça memnun kaldıklarını kaydeden TürkiyeGörme Engelliler Derneği Kahramanmaraş Şubesi Üyesi Murat Dizibüyük buetkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek: “ ÖncelikleKahramanmaraş Büyükşehir Belediye’mize çok teşekkür ederiz, bize böyle birimkânı sunduğu için. Ve bu anlamlı günde 7 Ocak Beyaz Bastonlu Haftası’nda biziburaya getirip bu imkanı verdiği için teşekkür ederiz. Ben şunu söylüyorum:Kalpte, beyinde engel olmaması. Engelli olmak hiçbir şeye engel değil. Ve bizburaya şu an geldik. Geldik ve etkinliğimizi yapıyoruz” dedi.


KALDIRIMİŞGALLERİNE SON VERİLSİN

Türkiye Görme Engelliler Derneği Kahramanmaraş Şubesi ÜyesiMehmet Özyiğit ise kaldırımların işgallerine son verilmesi gerektiğine işaretederek: “7- 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle buradabulunmaktayız. Biz görme engelliler olarak Beyaz Bastonlar bizim birerrefakatçimiz gibidir. Bu anlamda bugünde bilindiği gibi Kahramanmaraş’ta karyağdı ve bu sebepten dolayı da Veteriner Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu buorganizasyonda Görme Engelliler olarak katılarak biz de yaban hayvanlarına yembırakma konusunda bizlerde birer katkıda bulunmaya çalıştık. Bu bağlamda önemliolan kalpte engel olmamasıdır. Her ne kadar diğer uzuvlarda engeller olsa daönemli olan gönül engellerinin ortadan kalkmasıdır. Yine bu haftanın önemisebebiyle önemli olan Beyaz Bastonların toplum içerisinde bilincekavuşturulması ve beyaz bastonun insanlar arasında etkinliğinin bilinmesigerekmektedir. Toplumumuzda beyaz baston kullanırken görme engellilerin yaşamışolduğu engeller bulunmakta. Bunlar: Gerek esnafların koymuş olduğu tezgâhlargerekse düzensiz dikilen ağaçlar gerekse biçimsiz park edilen araçlardır. Buşekilde bastonlarımız takılmakta ve kırılmakta. Bu şekilde görme engelliye birçokengeller ortaya konmaktadır. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak gerekiyor. Bubağlamda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu etkinliğinden dolayı,bizlere bu imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BEYAZ BASTONONLARIN KILAVUZU

Etkinliğin amacına ilişkin bir değerlendirmede bulunanKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam:“7 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası. Bugünde Kahramanmaraş’ımıza karyağdı. Bu nedenle Veterinerlik Hizmetleri Şube  Müdürlüğümüzle beraber burada yabanhayvanlarına görme engelli kardeşlerimizle beraber gelip, burada görme engellideğil ‘insan engeli’ olmasın. Yani görmüyor ama kalplerinde engel yokgördüğünüz gibi. Bugün burada görme engelli kardeşlerimiz, VeterinerlikHizmetleri Şube Müdürümüz ile birlikte yapmış olduğumuz organize sonucundaburada ki yaban hayvanlarımıza yemler bırakarak, onları doğa hayatında açkalmamalarını sağlamak amacıyla böyle bir duyarlılık gösterdik. Hem görmüşolduğunuz gibi ellerinde beyaz bastonları var. Beyaz baston görmeengellilerimizin farkındalığı noktasında onların kılavuz yollarında ki yönbulmalarında yardımcı olmakta. Burada da yine beyaz kar ve beyaz baston ilebağdaştırarak bir etkinlik yapmış bulunmaktayız. Hem de bir anlamlı hafta 7- 14Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası. Bu kapsamda da böyle bir etkinlikleberaber toplumun doğada ki hayvanlarımıza duyarlılık göstermesi anlamında önemarz ettiğini düşünmekteyiz” dedi.

SOKAKHAYVANLARIMIZI UNUTMAYALIM

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi VeterinerlikHizmetleri Şube Müdürü Yakup Bilal ise yaptığı açıklamada: “KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü ve Veteriner Hizmetleri ŞubeMüdürlüğü olarak ortak bir proje yaptık. Bu projede hem sokakta aç gezenhayvanlarımızı beslemek hem de 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasıolduğundan dolayı görme engelli kardeşlerimizle beraber yaban hayatı besledik.Ben burada şunu ifade etmek istiyorum Kahramanmaraş’ta ki vatandaşlarımızdanşunu rica ediyorum: Öncelikli olarak kış mevsiminden dolayı hayvanlarımızsokaklarda aç bulunduğundan dolayı lütfen çevremizde ki hayvanlarımızı açbırakmayalım. Evlerimizin önüne bir kap su bir kap yemek koyalım. Veengellilerle ilgide şu kelimeleri kullanmak istiyorum; bu arkadaşlarımızıngözleri görmeyebilir ama kalp dünyaları açık olduğundan dolayı ben görmeengelli veya diğer engelli arkadaşlarımızın önlerine engel olmamalarınıistiyorum. Teşekkür ediyorum herkesin emeğine sağlık” diye konuşarak etkinliğekatılanlara teşekkür etti.

Programın sonunda katılımcılara sıcak çorba ve ekmekikramında bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15