ÇAĞLAYANCERİT İLÇE DEVLET HASTANESİ KAHRAMANMARAŞ'TA İLK DİJİTAL HASTANE OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Çağlayancerit İlçe Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığınca uygulamaya konulan Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS-6) kriterlerinin yaklaşık %80’ini tamamlamış olup 'Dijital Hastane' unvanı almaya doğru emin adımlarla ilerliyor.

ÇAĞLAYANCERİT İLÇE DEVLET HASTANESİ KAHRAMANMARAŞ'TA İLK DİJİTAL HASTANE OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Hastanebünyesindeki yataklı servislerin ve acil servisin kapsama alındığı DijitalHastane uygulamasıyla kâğıt kullanımına son verilerek tüm süreçlerde bilişimteknolojileri aktif olarak kullanılmaktadır.

            Bütünişlemlerin dijital ortamda yapıldığı, kontrol edildiği ve yönetildiği bir hastaneişleyişinin ifade edildiği ‘Dijital Hastane’ sistemiyle:

·        Hekimler ve hemşireler, hastalarına aitbilgilere istediği zaman ve istediği yerde dijital ortamda erişebileceğinden;vatandaşların hastanede bekleme ve yatış süreleri en aza inecek, hastayaayrılan vakit artacaktır.

·        Tıbbi ve idari hatalar en aza inecektir.

·        Dijital hastanelerde kâğıt ve röntgenfilmi kullanımı azalacağından film ve kırtasiye maliyetleri asgari seviyeyedüşecektir. Ayrıca radyolojik görüntüler CD ve dijital ortamlar üzerindenverileceği için çevre de korunmuş olacaktır.

·        Dijital hastanelerde elektronik sağlıkkayıtlarının güvenilir bir şekilde tutulması, saklanması ve rapor edilmesineimkân sağlanarak, hastaların tedavi süreçleri bir bütün olarak takip edilmekte,bu uygulama, teşhiste ve hasta işlemlerinde hız kazandıracak,  değerlendirmelerde doğruluk ve kaliteyiartıracaktır. Yani hastanın daha önce yaptırdığı kan, idrar, MR, mamografi,röntgen gibi tetkikleri yanında taşımasına gerek kalmayacak, kronikhastalıkları, alerjileri dolayısıyla ilaçlara gösterebileceği yan etkilerdijital ortamda depolanacak ve yeni bir başvuruda görüntülenebilecektir.

·        Farklı ilaçların aynı andauygulanmasıyla ortaya çıkabilecek yan etkiler ya da alerji durumu olursa, dijitalsistemlerinin uyarılarıyla tespit edilebilecektir.

Dijital hastanederecelendirmesi, sağlık alanında bilişim teknolojileri kullanımınınyaygınlaşmasıyla, sağlık kuruluşlarını karşılaştırmada kullanılan ölçütlerarasına girmiştir. Uluslararası kabul görmüş bir ölçüt olarak dijital hastanekavramı, bilişim teknolojilerinin hasta ve çalışan yararına kullanıldığı birhastane demektir.

Dijital hastane; idari,mali ve tıbbi süreçlerde asgari düzeyde bilişim teknolojilerinin kullanıldığı birhastaneden her türlü iletişim aracı ve tıbbi cihazın birbiriyle ve diğer bilgisistemleriyle entegre olduğu, sağlık çalışanları ve hastaların tele tıp ve mobiltıp uygulamalarıyla hastane içinden veya dışından veri alışverişindebulunabildiği hastaneye kadar geniş bir yelpazede tanımlanabilir.

Dijital hastanesistemi, hastalara en iyi ve en kaliteli hizmetin sunulmasına olanak sağlayacakve hastanelerde hasta güvenliği ve mahremiyetini en üst seviyeye çıkaracaktır.Sağlık profesyonellerinin hasta bakımı ile ilgili işlerini kolaylaştıracak vehastaların alacağı sağlık hizmetlerinin hızı ve kalitesini de arttıracaktır.

Amacı, teknolojiyihasta güvenliği ve sağlık bakım kalitesini yükseltecek şekilde kullanmak olan ÇağlayanceritDevlet Hastanesinden ‘Dijital Hastane’ çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürülmekteolup 2018 yılı içerisinde hastanenin Dijital Hastane Değerlendirmesiyetkililerce yapılacak olup Kahramanmaraş’ta ilk dijital hastane unvanınıkazanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15