'ÇERKES VATANDAŞLARIMIZDAN ÖZÜR DİLENSİN!'

Kanal D Televizyonunda ekrana gelen “Bir Umut Yeter” adlı dizinin 6 Ekim Cumartesi günü yayınlanan bölümünde geçen “Bunun sütü bozuk. Annesi şoförün yeğeniydi çok güzeldi. Tam bir Çerkes kızı” ifadelerine sert tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, kanal yöneticilerini ve dizinin yapımcı ve senaristini kullanılan çirkin dil nedeniyle özür dilemeye davet etti.

'ÇERKES VATANDAŞLARIMIZDAN ÖZÜR DİLENSİN!'

Başrollerinde Tolgahan Sayışman, EsraBilgiç Töre ve Hazal Subaşı’nın yer aldığı dizide geçen ifadeler her kesimdeninsanı rahatsız ederken, aynı zamanda eski bir RTÜK üyesi olan CHP’li AliÖztunç, “Çerkes nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Kahramanmaraş’ın milletvekili olarakbu dizide kullanılan ayrımcı dilden ve yakışıksız üsluptan ben de son derecerahatsız oldum” dedi.

“Çerkes örfünde birisi haksızlığauğrarsa onun hakkı kendine bırakılmadan başkaları tarafında savunulmalı”ifadelerini kullanan Öztunç, sorumluları özür dilemeye çağırarak bir daha böylebir olayın tekrarlanmaması için gerekli hassasiyetin gösterileceğinin taahhütedilmesini istedi.

Öztunç’un konuyla ilgili basın açıklamasının tamamı şu şekilde;

“PEK ÇOK KESİMDE İNFİALE NEDEN OLDU”

“Kanal D Televizyonunda 6 Ekim 2018Cumartesi Günü yayınlanan “Bir Umut Yeter” adlı dizide Çerkeslere ve kadınlarayönelik olarak kullanılan ayrımcı dil başta Çerkes yurttaşlarımız vekadınlarımız olmak üzere toplumun pek çok kesiminde infiale neden olmuştur.Halkımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarımız konuyu çeşitli kanallardan gündemetaşımış, RTÜK ve Kanal D başta olmak üzere ilgili kurumlara şikayetlerini yoğunbir şekilde resmi kanallardan bildirmişlerdir. “

“KABUL EDİLECEK BİR DURUM DEĞİL”

“Çerkeslerin ülkemizde en yoğun nüfusasahip olduğu şehirlerden birisi olan Kahramanmaraş’ın milletvekili olarak budizide kullanılan ayrımcı dilden ve yakışıksız üsluptan ben de son derecerahatsız oldum.

Dizide kullanılan “sütü bozuk” tabiriırkçı ve arkaik bir tabirdir. Bunu üstelik bir etnik kimlikle ilişkilendirerekve bunun yanı sıra bir de kadın kimliği ile ilişkilendirerek kamusal alandayapılan bir televizyon yayınında kullanmak hiçbir şekilde kabul edilebilecekbir durum değildir.”

“MEDYANIN DAHA ÖZENLİ OLMASI GEREKLİ”

“Çerkes Halkı ülkemizin saygın birparçasıdır. Medeni ölçütlerde de örnek toplumsal yapıları ile her zaman komşuve akraba halklar tarafından takdir edilen bir halktır. Ülkemize her dönemsiyasette, sanatta, sporda, kültürde ve edebiyatta önemli katkılarda bulunmuş veülkemizin gelişimine her zaman omuz vermişlerdir. Herkesin ama özellikle detoplumun tüm kesimlerine ulaşabilen medyanın bu konularda çok daha özenlidavranması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. “

“ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM”

“Kanal D televizyonununyöneticilerini ve dizinin yapımcı ve senaristini kullandıkları bu çirkin veayrımcı dil nedeniyle daha fazla gecikmeksizin başta Çerkes vatandaşlarımız vekadınlar olmak üzere incittikleri herkesten samimi bir şekilde özür dilemeye vebir daha tekrarlanmaması konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerini taahhütetmeye davet ediyorum.

Çerkeslerin güzel bir örfü vardırbirisi haksızlığa uğradığında onun hakkını kendisine bırakılmadan başkalarınınsavunması gerekir. Çerkes dostu bir milletvekili olarak bu konuda hem kendiadıma hem de partimiz adına Çerkes vatandaşlarımıza yönelik bu tür mesnetsizitham ve davranışlara net bir şekilde tavır alacağımı bu vesileyle bir kez dahatekrarlıyorum. “

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17