Çetinkaya; “tarım bizim öz sermayemiz”

Çetinkaya; “tarım bizim öz sermayemiz”

Türkiye'de tarım sektörü zor bir dönem geçiriyor. Olumsuz iklimsel koşulları ile yaşanan rekolte kayıpları, girdi maliyetleri altında ezilen üretici için yıkıcı bir darbe niteliğinde.

Tüm bu olumsuz gelişmelerle birlikte zarar eden, iflasın eşiğine gelen, tarlasını, bağını, bahçesini satarak maaşlı bir işte çalışmak için köyünü terk etmek zorunda kalan çiftçi için tarım sektörü her geçen gün cazibesini yitiriyor.

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü İlker Yiyen’e önemli açıklamalarda bulunarak tarım girdilerinde ve tarımsal üretimde bir daralmanın yaşandığını ve bu nedenle zarara uğrayacağı endişesiyle çoğu çiftçinin üretimde tereddüde düşeceğini söyledi.

ÇİFTÇİLER ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Girdi maliyetlerinin büyük oranda artışının çiftçiye zor günler yaşattığını belirten Dulkadiroğlu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, çiftçiyi rahatlatacak tedbirlerin alınmaması durumunda üretimin ciddi oranda durabileceğini söyledi.

Çetinkaya; “Yem, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi önemli girdi maliyetlerine 2018 ve 2019 yılı içinde büyük oranda zam geldi. Tarım ve hayvancılık sektörü bu olumsuzluktan ciddi manada etkilendi. Asgari ücret yüzde 26 oranında artarken, enflasyon rakamları yüzde 20,30 oldu. Çiftçinin ödediği prim miktarının yüzde 31,10 oranında artırılması ise çiftçiyi mağdur etti” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner15